Hamilelikte Göbek Boyama Nedir?

5 Ocak 2020
Hamilelikte göbek boyama trendini duydunuz mu? Bununla ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda öğreneceksiniz. Okumaya devam edin!

Vücut boyama olarak da bilinen ve vücudu bir tuval gibi ele alan trend son yıllarda çok popüler hale gelmiştir. Hamilelikte göbek boyama da bu trendin bir sonraki aşaması olarak kabul edilebilir.

Yapılacak desenin tasarımı müstakbel annenin, babanın hatta tüm aile üyelerinin tercihleriyle oluşturulabilir. Bu aktiviteyi bir fotoğraf çekimiyle de birleştirirseniz hamileliğin bu güzel aşamasını ölümsüzleştirecek anılara sahip olabilirsiniz.

Hamilelikte göbek boyama ve faydaları

Hamilelikte göbek boyama başta sadece bir moda trendi gibi gözükse de bu aktivitenin hem anne hem de çocuk için çeşitli faydaları vardır. Göbek boyama sürecinde anne ve çocuk ekstra ilgiden memnun olacak ve rahatlamış hissedecektir.

göbek boyama

Fırçanın göbeğiniz üzerinde gidip gelmesinden dolayı oluşan gıdıklanma hissi sizi rahatlatırken bebeğinize de uyarıcı etki yapar. Bu tür bir aktitive doğumdan önce anne ve çocuk arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirir.

Eğer bu aktiviteyi yapmak için fırsatınız varsa hiç tereddüt etmeyin. Bu deneyim, sizin için kesinlikle çok eğlenceli ve rahatlatıcı olacaktır.

Göbek boyamak için en iyi zaman ne zamandır?

Göbek boyama için ideal zaman, annenin rahat hissettiği ve şartlarının iyi olduğu bir zaman olmalıdır. Önemli olan tek şey annenin fiziksel sağlığı değildir, aynı zamanda, hamilelik sırasında bu tip aktivitelerden olumlu sonuç alabilmek için içinde bulunduğu duygusal durum da çok büyük önem taşır.

Göbek boyama aktivitesinin hamileliğin 6 ila 8. ayları arasında yapılmasını öneririz. Tabi ki bu kararı vermede karnın şekli ve boyutu etken olacaktır. Önerdiğimiz aralıkta göbek genellikle yeterli boyuta ulaşmış olur, fakat bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Bazı anneler bu aktiviteyi doğumdan bir ya da iki hafta önce yapmayı tercih ederken bazıları da çok daha önce yapmaktadır. Bu durum gerçekten müstakbel annenin nasıl hissettiğine bağlı olarak değişir.

Göbek boyama anneyi ya da bebeği etkiler mi?

Hamilelik boyunca, zararsız gözüken ama anneyi gelecekte endişelendirebilecek pek çok durum vardır. Günlük amaçlarla kullanılan boya ürünlerinin hamilelik için bir yan etkisi olup olmadığı araştırılmaktadır.

Göbek boyama söz konusu olunca da kullanılan boya malzemelerinin anne ya da bebeğe bir zarar verip vermeyeceği merak konusu haline gelir. Neyse ki, endişelenecek bir şey yoktur.

Bu trend için kullanılan boyalar özellikle vücut makyajı için üretilmektedir. Bu ürünlerin bileşenlerinin sağlığa hiçbir zararı yoktur. Alerjiye sebep olmazlar ve su ile kolay bir şekilde temizlenebilirler.

Hamilelikte göbek boyama etkinliği ne kadar sürer?

Göbeğiniz için yapılacak modeli tasarlayacak ve uygulayacak olan sanatçı ile buluşma ayarlamadan önce bu sürece dahil olan her şey hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Hamile kadınlar, özellikle de hamileliğin son aşamalarında genellikle yorgun olurlar. Günlük işleri yapmak çok daha uzun sürer ve gün içinde enerji seviyesi çok daha hızlı düşer.

Bir göbek boyama seansı, üç saate kadar sürebilir. Sürenin daha uzun sürmesi, seçilen tasarıma bağlı olabilir.

vücut boyama

Kadınların göbek boyama etkinliğinin tadını tam olarak çıkarması gerekir. Bunun için tamamen rahatlamalı ve yorgunluk ya da stres yaratacak her şeyden kaçınmalısınız.

Eğer bu süreçte rahatsızlık hissederseniz, bir mola verin ve kendinizi iyi hissettiğinizde devam edin. Genellikle bu göbek boyama aktivitesini bir fotoğraf çekimi takip edeceği için önemli ölçüde efor sarf etmeniz gerekecektir. Bir çay ya da meyve molası vermek, annenin ruh halini ve fiziksel durumunu iyileştirmek için iyi olacaktır.

Göbek boyama etkinliği nerede yapılmalı?

Doğru yeri bulmak için, bölgenizde yaşayan vücut boyama sanatçılarını araştırmanı iyi olacaktır. Boyama ve fotoğraf seansına ayıracağınız süreyi de göz önünde bulundurunca, daha fazla yorulmamak için uzun süre seyahat etmeniz önerilmemektedir. 

Bunu daha önce yaptırmış olan annelerin bulunduğu bir sosyal ağa katılarak onlar sayesinde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.