Montessori Oyunları Nedir?

Montessori oyunları, çocukların yeteneklerini geliştirmeleri, merak ve tutkularını artırmaları ve her gün yeni bir şeyler öğrenmeleri için kusursuz bir seçenektir.
Montessori Oyunları Nedir?

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2021

Kendi ritminde öğrenen bir çocuk genellikle içinde bulunduğu ortamdan son derece keyif alan mutlu bir çocuktur. Bunun için en önemli araçlardan biri de oyunlardır. Oyunlar deyince de ilk akla gelen unsurlar ise oyuncaklardır. Örnek olarak bugünkü yazımızın konusu olan Montessori oyunları ile çocuklar bir yandan öğrenirken diğer yandan son derece eğlenceli vakit geçirirler.

Bir çocuğun araştırma, öğrenme ve merakını giderme gibi doğal ihtiyaçları bulunur. Bu nedenle, çocukların mutluluğuna ve sağlıklı gelişimlerine büyük katkılarda bulunmuş olan ünlü eğitimci Montessori, oynarken öğrenmeyi sağlayan çeşitli teoriler ve oyunlar geliştirmiştir.

anne ve çocuk evde oyun oynuyor

Montessori Oyunları Nedir?

Montessori oyunları, çocukların belirli yeteneklerinin gelişimi için özel olarak tasarlanmış oyun türleridir. Bunlar arasında en yaygın olanları, yaratıcılık, problem çözme ve ince motor becerilerine hitap eden oyuncaklardır.

Peki bu tür oyuncaklar nasıl kullanılır? Genellikle bu tür oyunlarda ufaklıkların kendilerinin çözmeleri gereken küçük bulmacalar bulunur. Çocuklar bunu başarabilmek için genelde bilişsel yeteneklerini kullanarak mantık ve gözlemleme yolu ile doğru çözümü bulmaya çalışırlar.

Bu oyunlar ayrıca dirençli ve güçlü olmayı da teşvik eder. Çocukların ilk denemelerinde hata yapma olasılıkları yüksek olduğu için bu özelikler oldukça önemlidir. Yani yeniden denemek, düşünmek, mantıksal çözümler aramak ve karşılarına çıkan bulmacaları çözmek için en doğru yolları bulmak konusunda azimli olmaları gerekir.

Bu masa oyunlarında, altında belirli unsurlar gizlenmiş olan bir dizi kilitli alan yer alır. Örnek olarak bunlar birer hayvan resmi olabilir. Bir soruyu ya da problemi çözerek ufaklıkların bu kilitlerin altında neler gizlenmiş olabileceğini tahmin etmeleri gerekir. Bunu yaparken bilgilerini ve kabiliyetlerini sınamış olurlar.

Tüm bunlara ek olarak bu oyunların çocukların el yetenekleri ve ince motor becerilerinin de gelişimine katkı sağladığının altını çizmek gerekir. Örnek olarak oyun üzerindeki kilitlerin açılıp kapatılması, oyuncağın türüne göre kapakların açılması gibi özellikler ufaklıkların ellerini ve parmaklarını kullanmalarını sağlar.

Montessori Oyunları ve Faydaları

Çocukların Montessori oyunlarını oynamalarının onlar için ne tür faydaları olabilir? Bu oyunların çok küçük yaşlardan altı yaş üzerine kadar çocuklara pek çok yarar sağladığını söyleyebiliriz.

Problem Çözme

Çocukların gözlem yapma ve gizli elementleri bulmaları gerektiği için basit problemleri çözme yeteneklerinin gelişimine katkı sağlar.

İnce Motor Becerileri

Daha önce de değindiğimiz gibi, çocuklar yaşlarına göre farklı boyutlardaki parçaları hareket ettirerek el – göz koordinasyonu ve ince motor becerilerini geliştirirler.

Hafıza Gelişimi

Montessori metoduna göre tasarlanmış olan oyunların getirdiği bir diğer fayda, çocukların belirli çizim ya da şekilleri ezberlemek ve bunları oyun içinde yer alan kavramlarla bağdaştırmak zorunda olmalarıdır. Yani oyunu oynarken hafızalarını kullanmaları gerekir.

Azim

Çocuklar bu tür oyunları oynayarak daha azimli bir kimlik kazanırlar. Örnek olarak ilgilerini çeken bir şeyle karşı karşıya kaldıklarında ya da çözemedikleri ancak çözmek istedikleri bir problemle yüzleştiklerinde, hiçbir şekilde pes etmeyi akıllarından geçirmeden o sorunun üstesinden gelene kadar denemeye devam ederler.

tahta bloklarla oyun oynayan bir çocuk

Sabır

Çocukların doğası gereği bu özelliğe sahip olmaları oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Bu nedenle, ufaklıkların sabırlı olmayı oyun oynayarak mümkün olduğunca erken yaşlarda öğrenmeleri ve bunu içselleştirmeleri çok önemlidir. İşte bunu yaparken Montessori oyunları onlara çok yardımcı olacaktır.

Dikkat

Aynı zamanda çocukların belirli bir şey üzerinde dikkatlerini uzun süre toplayamadıklarını da çok iyi biliriz. Bu özellik çocuklar büyüdükçe gelişir ve bu oyuncaklar dikkatin doğal bir biçimde gelişmesine yardımcı olur.

Montessori Oyunları Çocukları Merak Etmeye Teşvik Eder

Bir çocuk için dünyadaki her şey yenidir. Bu nedenden dolayı, bu oyunlarda yer alan ve çocukların içinde bulundukları dünyanın bir parçası olan hayvan çiftlikleri, bir mutfak köşesi vb. gibi her türlü temel element, bunların her birinin ne olduğu ve ne amaçla kullanıldığını anlamaları açısından son derece faydalıdır. Örnek olarak hayvanların ne yaptıkları, yaşamın her türüne nasıl ve neden saygı duymak gerektiğini bu şekilde öğrenebilirler. Yani bu oyunlar hep daha fazla bilgi öğrenmeleri için çocukları teşvik edecektir.

Kısacası, Montessori oyunları çocukların otonom gelişimleri ve eğitimlerini hedef alan ve çok fonksiyonlu bir yaklaşım sunan oyunlardır. Bu oyunlar ufaklıkların koordinasyon becerilerini geliştirir, pratik yapmalarını sağlar, analitik yeteneklerini sınar, yeni meydan okumalarla yüzleşmeleri konusunda onları cesaretlendirir ve bilişsel kabiliyetlerini en doğru şekilde kullanmalarına yardımcı olur.

İlginizi çekebilir ...
Montessori Metodu ve Çocuk Eğitimi
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Montessori Metodu ve Çocuk Eğitimi

Bu yazımızda, çocukların ödül verilmeden ya da cezalandırılmadan eğitilmesine yönelik olarak Montessori metodu ile neler yapılabileceğini inceliyor...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Montessori, M. (2021). El manual personal de la doctora Montessori: Traducción de “Dr. Montessori’s own handbook”. CreateSpace Independent Publishing Platform.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.