Pixar Filmlerinden Hayat Dersi Niteliğinde 7 Söz

7 Eylül 2019
Ailenin, arkadaşlıkların ve istediklerin uğruna savaşmanın değeri Pixar filmlerinden çıkarabileceğiniz pozitif mesajların sadece birkaçı. Bu filmlerden çıkarabileceğiniz hayat derslerini öğrenmek için okumaya devam edin. 

Birçoğumuz Pixar’ın animasyon filmlerini izleyerek büyüdük. Şüphesiz ki hepimiz karakterleri çok sevdik ve bu filmlerden çok önemli hayat dersleri öğrendik.

Emek, kararlılık, arkadaşlığın ve ailenin önemi Pixar filmlerinde gördüğümüz önemli değerlerin bazılarıdır. Okumaya devam edin ve Pixar filmlerindeki hayat dersi niteliğindeki 7 sözü keşfedin.

Pixar filmlerinden hayat dersi niteliğinde sözler

1. Oyuncak Hikayesi (1995)

“Ben senin dostunum, ben senin dostunum. 
Önümüzdeki yol zor göründüğünde, 
Ve sen kilometrelerce uzaktaki sıcak yatağındayken, 
Sadece eski dostunun ne dediğini hatırla, 
Adamım, ben senin dostunum.”

-Toy Story-

Pixar Animasyon Stüdyoları’nın bu sembolik filmi animasyon film kategorisinde bir dönüm noktası olmayı başarmıştır. Oyuncak Hikayesi, arkadaşlığın önemiyle alakalı önemli mesajlar vermektedir.

Dilbilimci Jaume Duran’a göre, Oyuncak Hikayesi filmi arkadaşlığın yoldaşlık ve dayanışma anlamına geldiğini vurgulamaktadır. Fakat yalnızca bununla sınırlı kalmaz. Duran’a göre, filmin asıl anlatmak istediği mutluluğun başkalarını mutlu etmek olduğudur.

Bu sebeple, Oyuncak Hikayesi filminden çıkarabileceğimiz hayat dersi, gerçek arkadaşlığın arkadaşını kaybetmek uğruna onun için en iyisini istemek anlamına geldiğidir.

2. Sevimli Canavarlar (2001)

“Sen ve ben bir takımız. Hiçbir şey arkadaşlığımızdan daha önemli değil.”

-Sevimli Canavarlar-

Filmin baş kahramanları olan Sully ve Mike, birbirine çok benzeyen iki yakın arkadaşlardır. Sevimli Canavarlar filmi, önemli bir mesaj vermektedir: Kimseyi görünüşü ile yargılamayın. 

sevimli canavarlar filmi

Filmin asıl amacı, canavarlar konseptiyle alay ederek önyargılara ve stereotiplere karşı bir duruş sergilemektir. Filmin sonunda, korku ve dehşet saçması gereken canavarları başkalarını güldürdüklerinde daha fazla keyif alırken buluruz.

3. Kayıp Balık Nemo (2003)

“Hayat seni hayal kırıklığına uğrattığında ne yapman gerektiğini biliyor musun? Yüzmeye devam et!”

-Kayıp Balık Nemo-

Arkadaşlığın ve ailenin gücünü konu alan bu film aynı zamanda azmin, kararlılığın ve zorluklara karşı göğüs germenin önemini vurgulamaktadır. Marlin, arkadaşı Dory’nin de yardımıyla korkularının önyargılarının üstüne giderek oğlunu bulmaya çalışır. Ve bunu başarana kadar da onu hiçbir güç durduramaz.

Kayıp Balık Nemo, işler her ne kadar kötü giderse gitsin hedeflerimizin ve hayallerimizin peşinden koşmayı öğretir. Hayat hiç kolay değildir ve bu yolda zorluklarla ve başarısızlıklarla elbette karşılaşacağız. Fakat, ne olursa olsun asla umudumuzu kaybetmemeliyiz.

4. İnanılmaz Aile (2004)

“Birlikteyken güçlüyüz.”

-İnanılmaz Aile-

Şüphesiz ki, aile Pixar’ın bu olağanüstü süperkahraman filmlerindeki saklı süper güçtür. Birbirleriyle olan etkileşimleri her gün farklı olsa bile. İnanılmaz Aile filmi, ailemizden güç aldığımızı anlatmaktadır.

Filmde karakterler zaman zaman birbirleriyle tartışıp sinirlenseler de aile ve bir takım olarak birlikte çalışmayı öğrenirler. Böylelikle, karakterlerin sahip olduğu süper güçlerden bağımsız olarak gerçek gücün bir aile olarak birlikte çalışmaktan geldiğini görmekteyiz.

Pixar filmlerindeki diğer hayat dersleri

5. Ratatuoille (2007)

“Eğer geride bıraktıklarına odaklanırsan hiçbir zaman önünü göremezsin.”

-Ratatouille-

Bu Pixar filmi de çok önemli bir mesaj vermektedir. Başkaları her ne kadar sevdiğiniz şeyi yapamayacağını söyleseler de kimsenin sizi durdurmasına izin vermeyin. Bu filmin baş kahramanı ise aşçı olmak isteyen bir fare. Fare, arkadaşlarına karşı tutkuyla baş kaldırarak kafasına koyduğunu başarır.

Aynı zamanda, Ratatouille geçmiş hayal kırıklığına yol açabileceği için geleceğe odaklanmamız gerektiğini öğretir. Geçmiş başarısızlıklara ve hayal kırıklıklarına odaklanmak geleceğe odaklanmamızı ve dolayısıyla gelişimimizi engeller.

ratatouille filmi

6. Cesur (2012)

“Kaderi değiştiremeyeceğimizi söylerler. Fakat ben gerçeği biliyorum. Kaderimiz bizimle birlikte yaşar ve onu görebilmek için cesur olmalısın.”

-Cesur-

Zorluklar korkutucu olabilir ve cesur olmak her zaman kolay değildir. Cesur filmindeki baş kahraman Merida bunu çok iyi bilir. Bu film, zorluklara ve engellere rağmen hayatta gideceğimiz yolu kendimiz seçtiğimizi öğretir. Bunu yapabilmek için de cesur olmak gerek. Başka bir deyişle, korkularımızla yüzleşmeliyiz.

Film, cesur olmanın hiç kolay olmadığı fakat her zaman mümkün olduğu mesajını verir. Çok çalışma, fedakarlık ve özgüvenle yenilmez olabiliriz.

7. Ters Yüz (2015)

“Her zaman işleri tersine çevirmenin ve eğlenmenin bir yolu vardır.”

-Ters Yüz-

Bu film, duygularımızın ne kadar önemli ve gerekli olduğunu anlatır. Mutluluk kadar, üzüntü ve kederi de kucaklamalıyız. Joy karakterinin söylediği bu sözler tartışmaları ve sorunları çözme konusunda önemli bir mesaj vermektedir.

Zor durumlarla karşı karşıya kaldığımızda olumsuz ve yıkıcı düşünceler bunaltıcı olabilir. İşler istediğimiz gibi yürümediğinde ve başarısızlıklar sonucunda negatiflik bizi aşağı çekebilir.

Fakat, Ters Yüz filmi bu düşüncelere odaklanmanın bizi ileri taşımayacağını anlatır. Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda, sorunlara başka bir bakış açısıyla yaklaşmalıyız. 

Pixar filmlerinden ne öğrenebiliriz?

Çok çalışmanın ve azmin önemi, ailenin ve arkadaşlığın gücü, hayallerin peşinden koşmanın değeri… Bunlar, Pixar filmlerinde anlatılan önemli değerlerin yalnızca birkaçı.

Fakat, her Pixar filminde karşılaştığımız ortak mesaj mutluluğun sırrının kendin olmakta saklı olduğudur. Gerçekten istediklerinizin ve sizi mutlu eden şeylerin ne olduğunu keşfedin ve bunları elde etmek için kimseye bağlı olmayın.