3-6 Yaş Arası Çocuklar İçin Yemek Pişirme Aktiviteleri

Çocuklarınızı mutfakta yaptığınız şeylere dahil ediyor musunuz? Bugün size 3-6 yaşları arasındaki çocuklar için en iyi yemek pişirme aktivitelerinden bahsetmek istiyoruz. Bu aktiviteler sadece eğlenceli olmak ile kalmazlar, aynı zamanda ebeveynler ve çocuklar arasındaki bağı güçlendirmeye de yardımcı olurlar.
3-6 Yaş Arası Çocuklar İçin Yemek Pişirme Aktiviteleri

Son Güncelleme: 05 Aralık, 2020

Çocuklarla yemek pişirmek ebeveynler için stresli olabilir ama küçükler için kesinlikle faydalıdır. Aslında, bu kaotik olabilse de, ebeveynler için de iyidir çünkü kendileriyle çocukları arasındaki bağı güçlendirir. Bu nedenle, 3 -6 yaş arası çocuklar için bazı yemek pişirme aktiviteleri keşfetmek için okumaya devam edin.

Çocuklar ebeveynleri ile yemek yapmayı öğrendiklerinde pek çok yeni beceri edinirler. Dahası, bu çocuklarınızla vakit geçirmenin de iyi bir yoludur. Çocuklarla yemek pişirmek için basit tariflere, lezzetli malzemelere ve küçükler için kullanımı kolay olan araçlara ihtiyacınız vardır.

Çocuklarınızla yemek pişirirken, küçüklerinizi bu sürece olabildiğince dahil etmeye çalışın! Bu şekilde, iş bittiğinde çok daha memnun olacaklardır.

Aksine, eğer her şeyi siz onlar için yaparsanız, işleri kendi başlarına yapamayacaklarını düşüneceklerdir. Dahası, sıkılacaklardır ve artık sizinle mutfakta yaptıklarınıza katılmak istemeyeceklerdir. Bundan dolayı onlara başrolü verin, mutfakta kendilerini önemli hissetmelerini sağlayın. Ve her şeyden önce, onlara yardım etmeniz gerekse bile, bunu yapabileceklerini hissetmelerini sağlayın.

Yemek Pişirme Aktiviteleri Çocuklar İçin Neden Bu Kadar Pozitiftir?

Çocuklarla yemek yapmak, yemek hazırlamaktan çok daha fazlasıdır. Bu; birlikte zaman geçirmek, organize etmek, planlamak, inşa etmek ve yaratmak ile ilgilidir. Bu anlar paha biçilemezdir ve çocuklar ebeveynleri ile harika zaman geçirirler. Tüm bunları akılda tutarak, çocukları mutfak faaliyetlerine dahil etmenin faydaları nelerdir?

  • Çocuğunuzun ölçerek ya da sayarak temel sayı becerilerini öğrenmesine yardımcı olur.
  • Çocuğunuzun yemek tariflerini okuyarak okuma yazma becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.
  • Ebeveyn-çocuk ilişkisini geliştirmek için özel bir zaman yaratır.
  • Yaratıcı ve dağınık olup çok eğlenirken pratik bir öğrenme deneyimi sağlar.

Dahası, ailenizle oturup hazırladığınız yemekleri çocuklarınızla paylaşmak, ailenizle duygusal bağ kurmanın da harika bir yoludur. Aynı zamanda çocuklarınızın paylaşma, konuşma ve dinleme gibi sosyal becerilerini geliştirmesinin de harika bir yoludur.

3-6 Yaş Arası Çocuklar İçin Yemek Pişirme Aktiviteleri: İhtiyacınız Olacak Şeyler

Çocuklarınıza ne pişirileceği konusunda bir seçenek sunmak iyidir. Ancak tarifin yeterince basit olduğundan emin olmak da önemlidir. Aksi takdirde, küçükler izlerken siz her şeyi yapmak zorunda kalırsınız.

Belki de küçüğünüz ile yapabileceğiniz basit bir yemeği zaten biliyorsunuzdur. Belki de bu sevdikleri bir yemek ya da tatlı gibi yemeyi sevdikleri bir şeydir. Aksi takdirde, çocuklar için tariflere bakın ya da çocuk yemek kitaplarını bulmak için kütüphanenize ya da bir kitapçıya bakın.

Ne pişireceğinize karar verdikten sonra, ihtiyacınız olan tüm malzemelere ve ekipmana ek olarak temiz bir çalışma alanına sahip olduğunuzdan da emin olun. Ayrıca çok fazla zamana da ihtiyacınız var. Çocuğunuz muhtemelen çok yavaş karıştıracak ve ölçüm yapacaktır, ve tarifi hazırlarken dökülen şeyleri de temizlemeniz gerekecektir.

Ayrıca, çocuğunuz muhtemelen tüm malzemeleri denemek isteyecektir! Bu problem değil! Ancak mutfakların çocuklar için tehlikeli yerler olabileceğini unutmayın. Bu nedenle; sıcak yüzeyler, kaynayan sıvılar, elektrikli cihazlar ve keskin nesneler etrafında onları her zaman denetlemelisiniz.

Nasıl Çocuklarınızla Yemek Yaparsınız?

İşte çocuklarla yemek pişirirken işinize yarayacak bazı ipuçları:

  • Başlamadan önce yemek hakkında konuşun. Çocuğunuza malzemeleri ve eğer takip ettiğiniz bir tarif varsa, tarifi gösterin.
  • Çocuklarınızın mümkün olduğunca çok şey yapmasına izin verin. Örneğin; sebze ve meyveleri yıkayabilir, bir şeyleri döküp karıştırabilir, ölçmenize ve saymanıza yardımcı olabilirler. Ayrıca, çocuğunuzun dikkatli bir gözetim altında bazı basit kesme işlerini yapmasına bile izin verebilirsiniz. Örneğin, yumuşak meyveleri tereyağı bıçağı ile kesebilir. Onlara önce ne yapacaklarını göstermeniz ve sonra denemelerine izin vermeniz gerekebilir.
  • Yaptıkları şey hakkında konuşun ve “rendeleme” ve “ezme” gibi yemek pişirme ile ilgili kelimeleri ona tanıtın. Ayrıca çocuklarınızı “tuzlu”, “dağılan” ya da “gevrek” gibi tatları ve dokuları tanımlayan kelimeler söylemeleri için teşvik edebilirsiniz.
  • Hangi yiyeceklerin sağlıklı olduğu ve bunun nedenleri hakkında konuşun.
  • Çocukların yemeklerini arkadaşlarıyla ya da aileleriyle paylaşmasına izin verin. Yemek pişirmelerini ve sıkı çalışmalarını övün!

Farklı Yaşlardaki Çocuklar İçin Yemek Pişirme Aktivitelerini Uyarlayın

Basit bir yeşil salata, en küçük çocuklar için iyi bir ilk yemektir. Küçüklerinizin yaprakları ve sebzeleri yıkamasına yardım edin, sonra da bunları parmaklarıyla kırmalarına izin verin. Ayrıca, sos için malzemeleri ölçüp bunları eklerken onlara yardım edin ve kasede salatayı karıştırmaları için bir kaşık seti verin.

Yazılı tarifler, daha büyük olan çocuğunuzun kelime hazinesi ve aritmetik becerilerini geliştirmesi için iyi bir yoldur. Başlamadan önce tarifi onlarla birlikte okuyun. Kesirler, ağırlıklar ve sıcaklık gibi kavramlardan da bahsedebilirsiniz.

Yemek yapmak diğer ülke ve kültürlere açılan bir pencere olabilir. Örneğin çocuklarınızla yemeklerin geldiği ülkeler ve orada yaşayan insanlar hakkında konuşabilirsiniz.

Aile olarak yemek yapmak, çocuklarınızla çok daha derin bir şekilde bağlantı kurmak ve sizin hakkınızda harika şeyler öğrenmeleri için harika bir fikirdir. Artı, çocuklarınızın zihninde harika anılar yaratıyor olacaksınız!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Todolibro. (2018) Cocina divertida para niños (y no tan niños). Editorial. Todolibro

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.