Tüm Aile için Farkındalık ve Meditasyon Aktiviteleri

Sizler için hazırladığımız tüm aile için mükemmel farkındalık ve meditasyon aktivitelerini yazımızda bulabilirsiniz.
Tüm Aile için Farkındalık ve Meditasyon Aktiviteleri

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2020

Farkındalık ve meditasyon günlük yaşantınıza daha fazla zen getirebilir mi? Farkındalık ve meditasyon aktivitelerinin her yaştan ve kültürden insanda anksiyeteyi azalttığı, empatiyi arttırdığı ve mutluluk ve sıhhati arttırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Çocuklarla meditasyon yapmak stresli bir düşüncedir. Ancak, bu basit ve eskiden kalma uygulama birçok formda olabilir ve çocuklar için çok güzel bir aktivite olabilir. İçsel huzurla çocuğunuzu tanıştırmak için bu eğlenceli ve basit egzersizlerle başlayabilirsiniz. Aynı zamanda, tüm ailenin en stresli hissettiği zamanlarda bunu kontrol etmesi konusunda yardımcı olacaksınız.

Aile olarak nefes almak: Farkındalık ve meditasyon

Nefes almak, biyolojik bir refleks olarak kanıksadıklarımızdan biridir. Tabi ki, bunu doğru yapıyoruz değil mi? Derin, temizleyen bir nefes alarak, hemen kısa bir süreliğine iyi bir konsantrasyon sağlamasını öğrenmek kolaydır.

Çocuğunuz ellerini karnının üstünde serbest bırakıp, gözlerini kapatıyor mu?  Burnundan derin bir nefes alması ve beşe kadar sayması için cesaretlendirin. Burunlarını iki saniye için kapamalarını sağlayın ve nefesini ufak ufak verirken beşten geriye doğru saymasını isteyin.  Bunu yaparken nefesin ciğerlerini doldururken ve boşaltırken, göğüslerinin ne kadar yükseldiğini ve indiğini fark etmelerini isteyin.

Eğer bu aktivitenin küçük çocuğunuz için fazlasıyla sessiz olduğunu düşünüyorsanız, o zaman hayvan sesleri ile fısıldayabilirsiniz, örneğin, nefes alırken bir arı gibi vızıldayın veya bir inek gibi mööleyin. Bu sessiz aktivite bekleme odaları veya diğer endişeli anlar için mükemmel olabilir.

Dikkatlice dinleyin

Bütün dikkat burada ve anda kalmak ve hiçbir ilave veya yargılama olmadan kabul etmektir. Çocuklar sıklıkla fiziksel ve mental olarak hareket halindedir, son aktivitenin sonunda ne olacak ile bir sonraki aktivite ne olacak arasında bir ileri bir geri hareket ederler. Hala kapasitelerini geliştirmektedirler ve bulundukları yeri ve şimdiyi takdir ederler.

Çocuğunuzla bir iddia oyunu oynayın ve bağdaş kurarak oturmasını ve gözlerini kapatmasını isteyin. Çok dikkatli bir şekilde sesleri dinlemesini isteyin. Bir zil, rüzgar gülü veya bir müzik parçası çalın. Sesi duyduklarında ellerini kaldırmalarını isteyin ta ki hiç ses duymayana kadar.

Sabır ve dinleme yaşamın her bir aşamasında çok önemli becerilerdir. Bu aktivite ile, çocuğunuz dinlemeyi ve sabırlı olmayı öğrenecektir. Bu kabiliyetler gelecekte kişisel ve profesyonel yaşantısı için vazgeçilmezdir.

Uyumadan önce yapabileceğiniz meditasyon ve farkındalık

Yatak saati geldiğinde her şey biraz kaotik olabilir ve bu durum uyku saati meditasyonunu daha zor hale getirebilir. Ancak, bunu rutininiz bir parçası yaparsanız ideal bir hale dönüşebilir.  Bütün vücut rahatlamış şekilde yatarken yapılan rehberli meditasyon, bütün aile için iyi bir fikir olabilir. Sesli yönlendirmeler ile zihninizi sakinleştirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olmayı amaçlar.

Örneğin, çocuğunuzdan bir ağaç olduğunu hayal etmesini ve köklerini ve dallarını, üstündeki yaprakları veya çiçekleri, yaşadığı alanı ormanı ve oraya nasıl geldiğini gözünde canlandırmasını isteyebilirsiniz. Onu ısıtan güneşin verdiği sıcaklığı, köklerinin bağlı olduğu toprağı hissetmesini isteyebilirsiniz.

Yavaş konuşun ve uzun abartılmış nefesler ve arada duraksamalar ekleyin – aslında temel olarak bu en güzel yatak saati hikayesidir! Youtube üzerinden “çocuklar için uyku saati meditasyonu” yazarak, rahatlatıcı video veya kendi rutininiz için çocuklar için uyku öncesi rehberli meditasyon fikirleri bulabilirsiniz.

Hareket halinde Meditasyon

Çocuklar hareket etmeye bayılırlar. Sessizlik faktörü çocuklarla meditasyon yapmayı denediğinizde zorlayıcı olabilir. Yoga, tıpkı hareket halinde meditasyon gibidir, fiziksel ve mental gücün ve esneklik gelişmesine sabır, konsantrasyon, nefes alma ve dayanıklılığı öğreterek yardımcı olur.

Çocuklar için yogayı sağlıklı bir rol model olarak ve aynı zamanda aile bağlarını güçlendirirken eğlendiğiniz bir aile aktivitesine dönüştürün.

Meditasyon sadece dağın tepesinde yaşayan keşişler için değildir. Herkesin istediği yerde yapabileceği eğlenceli ve erişilebilir bir aktivitedir. Bu rahatlatıcı konsept ile çocuğunuzu henüz küçükken tanıştırarak ömür boyu fayda sağlayacağınız bir domino etkisi yaratırsınız.

Bu yüzden, küçük çocuklarınıza öğretirken hatırlamanız gereken en önemli şey nedir? Serbest bırakmak. Hem meditasyonda hem de hayattaki tüm beklentilerinizde daha az beklenti içinde olduğunuzda, günleriniz daha kolay geçecektir. Meditasyon ve farkındalık ile onlara hayattan nasıl keyif alacaklarını ve içinde nasıl zorluklar barındırdığını öğretebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Sınıfta Meditasyon Yapmanın Faydaları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Sınıfta Meditasyon Yapmanın Faydaları

Sınıfta meditasyon yapmak gün geçtikçe çok daha popüler hale gelmektedir. Ders saatleri içerisinde meditasyon yapmak çok faydalıdır.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.