Anne Olmaya Hazır Olup Olmadığınızı Anlamak

Anne Olmaya Hazır Olup Olmadığınızı Anlamak

Son Güncelleme: 15 Mart, 2019

Çoğu kadın için annelik normal ve doğal bir arzudur. Bununla birlikte, hafife alınacak bir karar olmadığı da doğrudur. Sonuç olarak, her kadının hem fiziksel hem de duygusal olarak anne olmaya hazır olup olmadığını bilmesi en iyisidir.

Anne olma arzusu

Anne olmak, sorumluluk sahibi olmak, bu işi yapmak için zamana sahip olmak ve istekli olmak demektir. Annelik, yaşamımızın belli bir anında başımıza gelen doğal bir şeydir.

Bir kadının biyolojik saati çalışmaya başlar ve anne olma dürtüsü ortaya çıkar.

Bir çocuk doğduğunda, anne de doğar. Daha önce yoktur. Kadın vardır, ama anne, asla. Bir anne kesinlikle yeni bir şeydir.

– Rajneesh

Anne olmaya hazır olduğumu nasıl anlarım?

Anne olmak istemek

Eğer içinizde bir aile kurmak için kontrol edilemez bir arzu, engellenemez bir dürtü, sürekli tekrarlayan bir düşünce hissederseniz muhtemelen anne olmak için doğru zamandır.

Başarısızlıktan veya başkalarının size söyleyebileceklerinden korkmayın. Anne olmak, zamanla öğrenilen bir şeydir.

Hazırlıklı olduğunuzu hissettiğinizde, çocuğunuzun kucağınızda olması size her geçen gün nasıl iyi bir anne olacağınızı öğretecektir.

anne olmaya hazır olmak

Öte yandan, yalnızca anne olma düşüncesi kaygı ya da hayal kırıklığı yaratıyorsa, korku coşkudan ağır basarsa veya çocuk sahibi olma düşüncesi üzücü ise, belki düşünmek için daha fazla zamana ihtiyacınız vardır.

Bu abartılı güvensizlik duygusu yeterince hazırlıklı olmadığınızı gösterebilir.

Kendinizi duygusal olarak hazırlamak

Anne olmak bir eğlence ya da hobi değildir. Hayatınızın geri kalanında sahip olacağınız ciddi bir sorumluluktur. Bir anne, çocukları büyüdüğünde ve kendi ailelerini kurduklarında bile, anne olmayı asla bırakmaz.

Bu nedenlerden dolayı her kadın kendini anne olmaya hazır hissetmelidir. Bu durum, yaşı, çevresi veya durumu ile ilgili bir baskı unsuru içermemelidir.

Anne olmak, size ihtiyacı olan biriyle paylaşmak için zamanınızı ayırmaya istekli olmak anlamına gelir. Bu genellikle yeni zevkler için kendi zevklerinizi ve hedeflerinizi bir kenara bırakmak anlamına gelebilir.

Bütçenizi planlayın

Çocuğunuz için en önemli şeyin lüks ve hediyeler olmadığını, sevgi ve bakım olduğunu söylemeye gerek yok. Fakat, bu kararı vererek anne olmaya hazır olmak, ev bütçenizi buna göre planlamanız gerektiği anlamına gelir.

Sadece ev halkına katılan yeni birisinin ek harcamaları değil, aynı zamanda bu süreçte çıkabilecek ek maliyetleri de düşünmelisiniz. Buna tıbbi harcamalar, eğitim, kıyafet vb. de dahildir.

Bir çiftin kararı

sevinçle bebek bekleyen çift

Bir partneriniz varsa bu, anne olmaya karar vermenizin ortak bir karar olduğu anlamına gelir. İkiniz de bir çocuk istemelisiniz. Ebeveyn olmanın hayatınızı değiştireceğini fark etmelisiniz.

Daha önce de açıkladığımız gibi, çocuk sahibi olmak bir neşedir, aynı zamanda da bir sorumluluktur.

Kendinizi anne olmaya zorlamayın

Asla kimsenin sizi anne olmak zorunda olduğunuzu hissettirmesine izin vermemelisiniz. Bu, hayatınızın en önemli kararlarından biri olacak. Bu nedenle, sizin ve eşinizin tercihi olmalı ve bunun için iyice düşünülmüş ve planlanmış olması gerekir.

Hayatınızın değişeceğini bilin

Bir çocuğun gelişinin hayatınızı tamamen değiştireceğini anlamanız çok önemlidir. Birçok bakımdan hayatınızı alt üst eder. Bu konuda netseniz ve yeni bir zorlukla karşılaşmaya hazır hissediyorsanız, anne olma macerasına atılmaya hazırsınızdır.

Anne olduğunuzda, zihninizde asla gerçekten yalnız değilsinizdir. Bir anne her zaman iki kez düşünmeli, bir kez kendisi için ve bir kez de çocuğu için.

– Sophia Loren

Ayrıca, bir anne olmak, hayattan zevk almayı bırakacağınız veya daha az zevk alacağınız anlamına gelmez. Bununla birlikte, başlamak üzere olan hayatınızın daha önceki hayatınızdan çok farklı olacağının da bilincinde olmalısınız.

Şu andan itibaren, planlarınız, hayalleriniz, hedefleriniz ve kararlarınız çocuğunuzun refahını hesaba katmak zorunda kalacak. Unutmayın ki çocuğunuzun ihtiyaçları çoğu zaman sizinkilere göre öncelikli olacaktır.

Korkmayın. Yakında, bir çocuğa sahip olmanın sizi mutlu eden bir deneyim olduğunu, içinizdeki cevheri ortaya çıkardığını ve her gün gülümsemeniz için harika bir neden olduğunu anlayacaksınız.

Anne olmak, bu dünyaya savunmasız gelen yeni çocuğun hayatında vazgeçilmez hissetmenizi sağlayacaktır. Bu, hiç şüphesiz, şimdiye kadar yaşadığınız en iyi deneyim olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.