Doğum Esnasında Kusmak Normal Midir?

Bir bebek dünyaya geldiğinde, annesinde gerginliğe ve endişeye sebep olabilir ve bunun sonucu olarak da beklenmeyen tepkiler ortaya çıkabilir. Bulantı ve kusma da bunlar arasında yer alır.
Doğum Esnasında Kusmak Normal Midir?

Son Güncelleme: 16 Aralık, 2019

Bazı kadınlar, doğum sırasında yoğun bir kusma isteği duyduklarında endişelenebilirler. Bu, her kadının başına gelebilecek bir durumdur. Bu belirtiyi hamilelik sırasında yaşamayan kadınlar bile, doğum esnasında kusmak isteyebilir.

Doğum esnasında kusmak normal midir?

Bu her kadının başına gelmese de doğum odasında her gün mutlaka yaşanan bir durumdur. Endişelenilecek bir durum yoktur. Doğum esnasında kusmak, bir sağlık sorununuz olduğu anlamına gelmeyebilir.

Bununla beraber, dehidrasyona sebep olabileceği için, kusmanın miktarı ve sıklığını da gözlemlemek gerekir. Kusmak, her zaman için hoş olmayan bir şeydir ve bunu doğum sırasında yaşamak daha da rahatsız edici olabilir.

Bu ne kadar zor gözükse de olumlu bir yöne de sahiptir. Doğum esnasında kusmak, kadının ıkınarak ekstra çaba göstermesine sebep olduğu için rahim ağzında genişlemeyi de artırır.

Annenin bu çabası, bebeğin rahim boynunda daha iyi konumlanmasını sağlar. Bazı kadınlar, kusmanın doğumun daha erken sonuçlanmasına sebep olduğu için iyi olduğunu söylemektedir.

Kadınlar neden doğum esnasında kusar?

Doğum esnasında kusmak istemenin birkaç farklı sebebi vardır. Bunların en yaygın olanları şu şekildedir:

Uzun bir süre boyunca yemek yememiş olmak

Bazı hastalar, doğum yapacakları zaman iştah kaybı yaşarlar. Diğerleri ise doğumdan dolayı yemek yiyecek zaman bulamayabilirler.

doğum sancısı

Aç karna, endişeli bir durumla baş etmekten dolayı vücutta kan basıncında değişimler olur. Bunun sonucu olarak da bulantı ve ardından kusma meydana gelebilir. 

Prostaglandin hormonu üretimi

Prostaglandin, doğumun ilk aşamasında önemli miktarda salgılanan bir hormondur. Doğumun ilk aşamasından kasıt, rahim boynunu değiştirecek kasılmaların başladığı aşamadır.

Büyük oranda prostaglandin üretilmesi, bağırsakları harekete geçirebilir ve bunun sonucu olarak da bulantı ve kusma meydana gelebilir. Doğum başladığında, anne adayı midesinde rahatsızlık hissedebilir ve bu gayet normal bir durumdur.

Parasempatik sistem, iç organları uyarır ve bu sayede sindirim sisteminin boşaltım yapmasını sağlar. Bu boşaltım, ya dışkı ya da kusma şeklinde gerçekleşir.

Bunun sonucu olarak da iç organlardaki maddelerin fetüsün doğum kanalından inmesi için bir engel oluşturması ihtimali azalmış olur.

“Bu her kadının başına gelmese de doğum odasında her gün mutlaka yaşanan bir durumdur. Endişelenilecek bir durum yoktur.”

Yoğun ağrılar

Şiddetli bir baş ağrısı bulantıya ve kusma isteğine sebep olabilir. Doğum sancısı, bir kadının yaşayabileceği en güçlü acılardan biridir. Bu yüzden, bir kadının doğum esnasında kusmak istemesi çok yaygın görülen bir durumdur.

Bu aşamada bir kadın tamamen stresle doludur: Doktorlar ve aile bir taraftan; acı, baskı, korku ve endişe diğer taraftan onun çevresini sarmış durumdadır. Böyle bir durumda, yapabileceğiniz en iyi şey yediğiniz her şeyi çıkarmakmış gibi hissedebilirsiniz.

Anesteziye karşı olumsuz tepki

Bazı durumlarda, epidural ve sentetik oksitoksin, yan etki olarak bulantı ve kusmaya sebep olabilir. Bu yan etkiler de bir kadının doğum esnasında kusmak istemesi için geçerli sebepler olabilir.

Kan basıncında düşme

Epidural anestezi ya da sırt üstü yatma pozisyonu, kan basıncının düşmesine ve bunun sonucu olarak da hipoksemi ortaya çıkabilir. Bunların ikisi de kusmaya sebep olabilir.

doğum esnasında kusmak

Bağırsak şişkinliği ve kasılma

Yoğun kasılmalardan kaynaklı ani vücut hareketleri ve sindirim sistemine ait iç organların genişlemesi de doğum esnasında kusmaya sebep olabilir. Doğum esnasında kusmak genellikle tamamen sağlıklı bir durum olsa da, anne adaylarının dünyaya bir çocuk getirmekle ilgili her zaman korkuları olur.

Bunun sebebi de doğum sırasında bazı komplikasyonlar olma ihtimalidir. Vücudunuz her zaman için doğal dürtülere ya da çevreye tepki verecektir, bu yüzden eğer kusmak istiyorsanız bununla ilgili endişelenmenize gerek yoktur.

Doğum esnasında kusmak normaldir, sadece gastrit ya da diğer mide rahatsızlıklarına bağlı komplikasyonlara yol açmaması için çok kez tekrarlanmamasına özen göstermeniz gerekir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pross N. Effects of Dehydration on Brain Functioning: A Life-Span Perspective. Ann Nutr Metab. 2017;70 Suppl 1:30-36
  • Body C, Christie JA. Gastrointestinal Diseases in Pregnancy: Nausea, Vomiting, Hyperemesis Gravidarum, Gastroesophageal Reflux Disease, Constipation, and Diarrhea. Gastroenterol Clin North Am. 2016 Jun;45(2):267-83.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.