Gebelik ve Koşu: Mümkün Bir Kombinasyon

1 Aralık 2019
Hamileyken koşmak mümkün müdür? Genellikle, hamileyken fiziksel aktivite yapmada bir sakınca yoktur ancak aşırıya kaçmamak gerekir.

Giderek daha popüler hale gelse de, hamile kadınların zorlu egzersiz rutinleri uyguladıklarını görmek oldukça şaşırtıcıdır. Yakın zamana kadar, hamile kadınların koşu yapmasının uygun olmadığı düşünülüyordu. Bununla birlikte, günümüzde hamile kadınların egzersiz yapması neredeyse tıbbi bir gereklilik olarak düşünülüyor.

Hamilelikte egzersiz yapmak, anne ve bebeğin oksijenasyonu için faydalıdır. Ayrıca, egzersiz sayesinde gebelik boyunca meydana gelen değişikliklerden vücudunuz daha az etkilenir.

Fiziksel aktivite kan dolaşımını hızlandırır ve kanda ve beyindeki oksijen miktarını artırır. Ayrıca, doğumdan önceki stresi ve anksiyeteyi azaltır. Tıbbi görüntüleme gibi, gebelik sırasındaki egzersiz de bir uzmana danışarak yapılmalıdır.

Hamile koşucular: koşu ve gebelik

Hamile kalmadan önce de koşu yapan kadınlar, hamileyken de bu sporu yapmaya devam edebilir. Daha önce hiç koşu yapmayan kadınlar içinse başka bir spora başlamak daha uygun olacaktır. Örneğin, hamileyken pilates yapmak, yüzmek veya yürüyüş yapmak iyi alternatiflerdir.

Orta- yüksek tempoda koşmak da, diğer sporlar gibi bir uzmandan onay almayı gerektirir. Hamileyken koşmak söz konusu olduğunda, en önemlisi hamileliğinizin sağlıklı ve sorunsuz olduğundan emin olmaktır.

Bir diğer önemli konu iste, koşu yaparken anne adayının risklerden uzak durmasıdır. Örneğin, yağmurda ve kaygan zeminlerde koşmak tehlikeli olabilir. Koşarken düşmek, gebelik konusundaki en büyük risklerden bir tanesidir.

hamilelikte egzersiz

Hamilelikte koşu yapmanın dinamiği

Hamilelik ve koşu uyum içerisinde olabileceği gibi, bu egzersizi ilk trimesterde yapmak iyi bir fikir olmayabilir. İlk trimester boyunca, hormonlar sabitlenir ve kadının vücudunda değişimlere sebep olur. Bu nedenle anne adayı koşu ritmini ayarlayamadığını hissedebilir.

İlk trimesterden sonra, hormonlar daha uygun bir seviyeye gelir. Bu süreçte, bazı hamile kadınlar gebelik öncesindeki hormonal seviyeleri yakalamayı başarabilirler. Burada en önemli olan nokta, iyi hissetseniz bile egzersizde aşırıya kaçmamaktır.

Son olarak ise, gebeliğin son trimesterinde egzersiz temposunu yavaşlatmak gerekir. Karnınız oldukça büyüyeceğinden, kendinizi daha çabuk yorgun hissedebilirsiniz. Buna ek olarak, kilonuzdaki artış sırt, kalça ve diz ağrısına sebep olabilir.

“Hamilelikte egzersiz yapmak, anne ve bebeğin oksijenasyonu için faydalıdır. Ayrıca, egzersiz sayesinde gebelik boyunca meydana gelen değişikliklerden vücudunuz daha az etkilenir.”

Hamile kadınlar için koşu tavsiyeleri

Koşu yapmaya başlamadan önce bazı tavsiyeleri göz önünde bulundurmak gerekebilir. Kendi iyiliğiniz ve bebeğinizin iyiliği için klasik egzersiz rutininizde bazı değişiklikler yapmanız iyi olacaktır.

  • Tıbbi onay. Koşmaya başlamadan önce, hamile kadınlar doktorlarından onay almalıdır. Bu, bebeğinizin sağlığını ve kendi sağlığınızı riske atmadığınızdan emin olmak için gereklidir.
  • İlk olarak, anne adayları bu anın keyfini çıkarmayı bilmelidir. Bir süreliğine yarışlara ara vermeli ve spor yaptığınızda katettiğiniz mesafeden ziyade keyif almaya odaklanmalısınız.
  • Kalp ritminizi kontrol edin. Kalp atış hızınız egzersiz sırasında 140 ile 145 arasında olmalıdır. Eğer bu rakamların üstüne çıkarsa, kalp atış hızı azalana kadar koşmak yerine yürümeyi tercih edebilirsiniz.
  • Temponuzu ayarlayın. Hamileliğiniz ilerledikçe, bacak ve eklemlerdeki yaralanmaları önlemek için temponuzu düşürmelisiniz. Ayrıca, annenin sağlığına zarar verebileceğinden düşmemeye dikkat edin.
  • Bol sıvı tüketin. Bol sıvı tüketmek hamilelikte çok önemlidir. Egzersiz rutininiz boyunca, vücut ısınızı sabit tutmak ve terleme yoluyla kaybettiğiniz mineralleri geri kazanmak için daha fazla su tüketmelisiniz.
  • Vücudunuza kulak verin. Söz konusu egzersiz olduğunda, vücudunuzun sınırlarını bilmeniz gerekir. Yorgun olduğunuz zamanlarda, daha az zorlayıcı olan sporlar tercih edebilirsiniz.
  • Bir arkadaşınızla birlikte koşun. Spor yaparken, diğer bir hamile arkadaşınız ya da eşiniz size eşlik edebilir. Hamilelik gibi özel durumlarda, grup halinde yapılan sporlar daha motive edicidir.
koşu yapmak

Koşuyu ve hamileliği bir araya getirmenin belirli faydaları vardır ancak gerekli önlemleri almanız gerekir. Yaşamın her aşamasında olduğu gibi, spor yapmak hamilelikte de olumlu değişimler sağlayabilir.