Hamile Bel Bandı Kullanmak İçin 7 Neden

Hamile Bel Bandı Kullanmak İçin 7 Neden

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2019

Hamilelik sırasında zaman zaman rahatsızlık hissi yaşarız, bize bunu yaşatan şeylerden biri de sırt ağrısıdır. Bel bandı kullanmak, bu tür rahatsızlıkları azaltmanıza ve hatta en başından önlemenize yardımcı olur.

Sonuç olarak, belli aktiviteleri gerçekleştirmek sizin için çok daha sorunsuz olacaktır.

Hamileyken bir bel bandı kullanmanın bebeğinize hiçbir zararı yoktur ve sizin için gerçekten harika, önerilen bir seçenektir.

Denemek için tereddüt mü ediyorsunuz? Bu yazımızda ikna olmanızı sağlayacak birkaç  yararından bahsediyor olacağız.

Hamile bel bandı kullanmanın faydaları:

1. Sırt ve bel ağrılarınızı hafifletir. Sırt ağrısı, gebelikte en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Bir bel bandı satın almak daha iyi hissetmenize yardımcı olacak basit bir çözümdür.

2. Omuriliğinize stabilite sağlar ve sırt pozisyonunuzu iyileştirir. Hamilelikle uğraşırken oldukça yoğun oluruz ve bu süreçte duruşumuza dikkat etmek genellikle zordur.

Bel bandı kullanmak vücudunuzun hamilelikte geçirdiği değişime rağmen duruş bozukluklarını önler ve omurganızı sabit tutar.

3. Bebeğinizin pelvis bölgesi üzerinde yarattığı baskıyı azaltır. Karnınızda gün geçtikçe büyüyen bebeğinizin pelvisinize verdiği baskı bir süre sonra gerçekten rahatsız edici boyuta ulaşabilir.

Ancak hamilelik bel bandı sayesinde bu basınç önemli ölçüde azalır. Bir bel bandı pelvis kemiğinizin üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

4. Hamilelik bel bantları, büyüyen karnınıza ve değişen bedeninize uyum sağlar. Bazen bel bandı kullanmanın hamilelik sırasında değişiklik yaşayan vücudumuz için sorun teşkil edeceğini düşünüyor olabiliriz.

Ama aslında, bel bantları göbeğinizdeki boyut değişikliğine ve yeni şekline mükemmel şekilde adapte olurlar.

5. Göbek ve sırt için mükemmel bir destek görevi görür. Bel bantları, doktorların da vücudun daha kolay hareket etmesi ve hamile olan kişinin daha rahat olması için önerdiği bir şeydir.

6. Giymesi ve çıkarması kolaydır. Bir bel bandı kullanmayı düşünüyorsanız, muhtemelen giyip çıkarmanın kolay olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Sizin için harika bir haberimiz var: Bel bantlarının kullanımı çok kolay!

7. Bel bantları hamilelik sırasında tüm hareketlerinize uyum sağlar. Endişelenmeye gerek yok. Bel bantları hareketlerinizi kısıtlamaz ve vücudunuzun her hareketine tam olarak uyar.

Bir bebek sahibi olmak, şüphesiz ki iki kişinin yapabileceği en güzel davranış.

-Anonim-

hamile bel bandı yararları

Hamileliğiniz sırasında bel bandını nasıl kullanmalısınız?

Bir bel bandı kullanmaya hazır mısınız? Kullanmadan önce sizin için önemli olabilecek tüm bilgilere sahip olmanız önemlidir. İşte öneriler listemiz:

1. Bir bel bandı kullanmaya başlamak için ideal dönem hamileliğinizin 26 ila 30 haftaları arasındadır. Bu, çoğu kadının güçlü bir rahatsızlık hissetmeye başladığı dönemdir.

2. Kilonuza ve bedeninize uygun bir bel bandı kullandığınızdan emin olun.

Yukarıda, bel bantlarının vücudunuzun geçirdiği değişimlere uyum sağladığını belirtmiştik. Bu geçerli olmakla birlikte, sizin de bedeninize uygun bir bel bandı seçmeniz gerekmektedir.

3. Bel bandı elastik olmalıdır. Bel bandı satın alırken, kumaşının yeterince elastik olduğundan emin olmalısınız. Vücudunuzun önümüzdeki aylarda geçireceği değişmeye uyum sağlaması gerektiğini unutmayın.

Ayrıca, bandın esnek ve elastik olmasını gerektiren hareketler de yapıyor olacaksınız. Elastik olmayan bir bant sadece hareketlerinizi kısıtlar.

4. Bel bandınız çok sıkı olmamalıdır. Unutmayın, bel bandı kullanmanın ardındaki fikir asla sizin incelmeniz değildir.

Aksine, amacı karnınızın ağırlığına destek sağlamak ve bel ağrısını hafifletmektir. Kullanmaya başladığınızda, oturduğunuzda rahatça ve derinlemesine nefes alabiliyor olduğunuzdan emin olun.

5. Bel bandının karnınıza aşırı baskı yapmadığından emin olun. Eğer karnınız üzerinde çok fazla baskı varsa, bu dolaşım sisteminde problemlere, bulantıya, baş dönmesine ve hatta uç durumlarda bayılmaya sebebiyet verebilir.

6. Bel bandının takılması ve çıkarılması kolay olmalıdır. Hamileyken bazı işleri yapmak biraz zorlaşacaktır. Bel bandınızı takıp çıkarmak, bunlardan biri olmamalıdır.

Çoğu bel bandı çeşidinin kullanımı kolay olsa da, piyasada daha karmaşık seçenekler de var. Her şeyi olabildiğince basit tutmaya çalışın!

hamilelik bel bandı ve güneş

Hamileliğinizden sonra bir göbek bandı kullanmak

Göbek bantları sadece hamileyken kullanmanız için tasarlanmamıştır. Bebeğinizin doğumundan sonra kullanmaya devam edilmesinin de faydaları vardır:

1. Hamilelikten sonra, kadınların cildi sarkma eğilimi gösterebilir. Bel bantları cildinizin sıkılığını geri kazanmasına yardımcı olur.

2. Gebelikte, bebeğinizin bulunduğu alana yer açmak için iç organlarınız yerinden hafifçe dışarı doğru kayar. Doğum yaptıktan sonra bir bel bandı kullanmak, organlarınızın yerli yerine oturmasına yardımcı olacaktır.

3. Bel bantları sırt desteği de sağlar, böylece duruşunuzun düzgün olmasına katkıda bulunacaktır.

Yenidoğan bebeğinize özen gösterirken çok fazla eğilip kalkma hareketi yapmak durumunda kalacaksınız. Bel bandı takmak, duruşunuzu korumanıza ve daha sonrasında oluşabilecek sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olur.

4. Bel bandı kullanmak, karnınızın orijinal boyutuna ve eski şekline daha hızlı geri dönmesine yardımcı olur.

5. Altınıza bel bandı giydiğinizde giysilerinizin daha iyi durduğunu fark edeceksiniz.

Birçok kadın hamilelikten sonra vücudundan rahatsızlık duyar. Bel bandı, hamilelikte aldığınız kiloları verirken kendinizi daha güvenli hissetmenize yardımcı olabilir.

6. Göbek bantları kalçalarınızın görüntüsünü iyileştirir!

7. Doğum sonrası dönemde bir bel bandı kullanılması sırt ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Bebeğinizin doğumundan sonra hala bel ağrısı çekiyorsanız, bir bel bandı kullanmak sırtınızı dik tutmanızı sağlar ve ağrınızı giderir.

Küçük çocuğunuzun gelişini beklerken bel bandını kullanmaktan korkmayın – aynı şekilde o doğduktan sonra da!

Herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuzla konuşun ve sizin için uygun olan bel bandını seçme konusunda tavsiyesini rica edin. Daha sonra vücudunuz size bunun için teşekkür edecek!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cakmak B, Inanir A, Nacar MC, Filiz B. The effect of maternity support belts on postural balance in pregnancy. PM R. 2014 Jul;6(7):624-8.
  • Flack NA, Hay-Smith EJ, Stringer MD, Gray AR, Woodley SJ. Adherence, tolerance and effectiveness of two different pelvic support belts as a treatment for pregnancy-related symphyseal pain – a pilot randomized trial. BMC Pregnancy Childbirth. 2015 Feb 15;15:36.
  • Kalus SM, Kornman LH, Quinlivan JA. Managing back pain in pregnancy using a support garment: a randomised trial. BJOG. 2008 Jan;115(1):68-75.
  • Quintero Rodriguez C, Troynikov O. The Effect of Maternity Support Garments on Alleviation of Pains and Discomforts during Pregnancy: A Systematic Review. J Pregnancy. 2019 Aug 1;2019:2163790.
  • Liddle SD, Pennick V. Interventions for preventing and treating low-back and pelvic pain during pregnancy. Cochrane Database Syst Rev. 2015 Sep 30;2015(9):CD001139.
  • Mens JM, Damen L, Snijders CJ, Stam HJ. The mechanical effect of a pelvic belt in patients with pregnancy-related pelvic pain. Clin Biomech (Bristol, Avon). 2006 Feb;21(2):122-7.
  • Wang SM, Dezinno P, Maranets I, Berman MR, Caldwell-Andrews AA, Kain ZN. Low back pain during pregnancy: prevalence, risk factors, and outcomes. Obstet Gynecol. 2004 Jul;104(1):65-70.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.