Çocuğum Futbolu Sevmiyor: Ne Yapmalıyım?

18 Temmuz 2020
Çocuklar futbolu sevmediğinde, okulda sorunlar yaşayabiliyor. Bu durumu iyileştirmek için, ebeveynlerin ve öğretmenlerin tutumu önemlidir.

“Çocuğum futbolu sevmiyor” diye düşünerek panik olmadan önce, kendinize çocuğunuzun neleri sevdiğini sorun. Bütün çocuklar sporu ve fiziksel aktiviteleri sevmeyebilir. Çocuğunuzun özellikle futbola mı yoksa genel olarak spora karşı mı gönülsüz olduğunu anlamak önemlidir.

Eğer çocuğunuz futbolu sevmiyorsa, belki yüzmeyi, basketbolu, tenisi veya beyzbolu seviyordur. Önemli olan, çocuğunuzun düzenli olarak yaptığı bir fiziksel aktivite olmasıdır. Spor, çocuğunuzun sağlıklı ve mutlu olmasına yardımcı olur.

Çocukların futbolla veya başka bir sporla uğraşması gerektiği kültürel olarak kabul edilmiş bir fikirdir. Günümüzde, hiçbir spor yapmayan çocukların sayısı giderek azalmaktadır.

Genellikle, ebeveyn çocuğuna onu diğer çocuklardan ayıran özelliklerini söylemeye korkar. Pek çok kez, ebeveyn çocuğuna dolaylı olarak yaklaşır ve onu başka sporlara yönlendirmeye çalışır.

Eğer çocuğunuzu sevmediği bir sporla ilgilenmeye zorlarsanız, iyi oynamayacaktır. Çocuklar neyi sevdiğini kendileri deneyerek bulmalıdır. Bununla birlikte, sosyal ortamlarda, akademik hayatta, aile ortamında ve hobiyle uğraşılan çevrelerde çocuklar bazı sorunlar yaşayabilir.

Futbol oynamadan okul

Eğer çocuğunuz futbolu veya diğer sporları sevmiyorsa, her gün okula gitmek zor olabilir. Kendisini depresyonda ve yalnız kalmış hissedebilir. Maalesef, sınıf arkadaşları tarafından zorbalığa bile uğrayabilir. Bütün bunlar çocuğunuzun kişiliğini, davranışlarını ve okul performansını etkileyebilir.

Herkes kendisini arkadaş grubuna dahil olmuş hissetme ihtiyacı duyar. Bu, özellikle çocuklar için önemlidir. Bu yüzden, okulda aynı ilgi alanlarını ve aktiviteleri paylaşan arkadaşlara sahip olmak çocukların sosyalleşmesine ve uyum sağlamayı öğrenmesine yardımcı olur.

okulda futbol takımı

Şüphesiz, aynı hobilere sahip başka çocuklar da olacaktır. Çocuğunuz onunla birlikte oynayabilir ve teneffüslerde birlikte zaman geçirebilir. Öğretmenlerin okuldaki sporlara ve oyunlara çocukları teşvik etme konusunda önemli bir rolü vardır.

Aslında, bu çocukların sosyalleşmesine yardımcı olmak için akıllıca bir yöntemdir. Buna ek olarak, birlikte oynarken farklılıklarını bir kenara bırakabilirler.

“Eğer çocuğunuz futbolu sevmiyorsa, belki yüzmeyi, basketbolu, tenisi veya beyzbolu seviyordur.”

Çocuğunuz futbolu sevmiyorsa ne yapmalısınız?

Aşağıda futbol oynamayı sevmeyen çocuğunuza yardımcı olabilmeniz için bazı ipuçlarından bahsedeceğiz:

  • Çocuğunuzu zorlamayın, sorgulamayın veya eleştirmeyin.
  • Futbolu sevmeme sebebinin ne olduğunu anlayın. Nasıl oynayacağını anlamamış, temel kuralları bilmiyor veya bu sporu sıkıcı buluyor olabilir.
  • Çocuğun kendisini stresli veya baskı altında hissettiği geçmiş kötü deneyimlerinin üstesinden gelmesine yardımcı olun.
  • Bütün çocukların aynı yeteneklere sahip olmadığını açıklayın. Herkesin zevkleri, tercihleri ve kabiliyetleri farklıdır. Bazıları hızlıdır, bazıları güçlüdür, bazıları ise hedeflerine odaklıdır.
  • Çocuğun kendi fiziksel becerilerini keşfetmesine yardımcı olun. Belki çocuğunuz takım sporlarını değil bireysel sporları tercih ediyordur. Çocuğun bunu anlamasına yardımcı olmak anne babanın görevidir.
  • Yüzme, dalış, koşu, buz pateni, jimnastik, golf, tenis ve dövüş sanatları sizi aktif tutacak bireysel sporlardandır.

Öte yandan, çocuğunuzun hareketsiz yaşam tarzından kaçınması ve sağlıklı olabilmesi için yapabileceği bir sürü aktivite olduğunu unutmayın.

Dans etmek, zıplamak, saklambaç oynamak veya çocuk parkında oynamak bu aktivitelerden bazılarıdır. Futbol dışında, çocuğunuzun yapabileceği aktiviteler hakkında onu bilgilendirmelisiniz.

Böylece, sporun ötesinde becerilerini geliştirmesine olanak sağlamış olursunuz. Bu aktiviteler sırasında çocuğunuz tiyatro, resim ve müzik gibi benzer ilgi alanlarını paylaştığı yeni arkadaşlar edinebilir.

spor yapan çocuk

Ebeveynler için tavsiye

Çevrelerine uyum sağlayamadıkları için baskı hisseden, sadece küçük çocuklar değildir. Yaşça daha büyük olan çocuklar da bu baskıyı hissedebilir. Onlar için aşağıdaki noktaları uygulamak önemlidir.

  • Diğer ailelerin baskılarına boyun eğmeyin. Ayrıca, çocuğunuzla ilgili yapılan yorumları da görmezden gelin.
  • Her çocuğun futbolu veya başka bir spor dalını sevmeyebileceğinin farkında olun.
  • Ebeveyn, çocuğunun özgüvenini geliştirmesine yardımcı olmaktan sorumludur. Bu yüzden, çocuğunuza kendine güvenmesi ve kendisine saygı duyması gerektiğini öğretin.
  • Futbol sadece bir spordur. Çocuğunuzun pek çok başka becerisi ve kabiliyeti vardır. Bunları keşfetmesine ve geliştirmesine yardımcı olun.

Son olarak, ailecek yapabileceğiniz bir aktivite bulmak iyi bir fikirdir. Eğer çocuğunuz sizin desteğinizi alırsa, kendisini bulmak onun için daha kolay olacaktır.