Rubik Küp Çözmenin Çocuklar İçin Faydaları

Çocuklar için Rubik küp çözümünün faydalarını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Bugünkü yazımızda, hem çocuklar hem de yetişkinler için eğlence kaynağı olan bu oyundan söz edeceğiz.
Rubik Küp Çözmenin Çocuklar İçin Faydaları

Son Güncelleme: 18 Şubat, 2020

Rubik küp çözmek çocuklar için pek çok faydası olan bir hobiBu küçük küp, başlangıçta işlevsel bir yapboz imza atıldığının farkında olunmadan, mimarlık profesörü Macar Erno Rubik tarafından 1974 yılında icat edildi.

Bu küpün ilk amacı, okul çağındaki çocukların farklı boyutlardaki objeleri kavramasına yardımcı olmaktı.

Rubik, bu küpü icat etmesinin ardından parçaları orijinal yerlerine döndürmeye çalıştığında, aslında farklı seviyelerde zorlukları olan bir yapboz icat ettiğini fark etti.

Faydalarının bilincinde olunmadan, Rubik küp o zamandan beri çocuklar için de yetişkinler için de harika bir hobi haline geldi.

Rubik Küp Nedir?

Rubik küp 6 yüzü olan bir objedir. Her bir yüzünde yeşil, beyaz, kırmızı, mavi, turuncu ve sarı renkte minik kareler vardır. Küpü çocuklar için ilgi çekici hale getiren özelliklerden biri budur.

Tüm yüzleri bir arada tutan ve döndürülmesini sağlayan bir iç yapıya sahiptir. Oyunun amacı, tüm renkleri karıştırmak ve ardından her yüzün tek renk olmasını sağlayacak şekilde parçaları eski yerine getirmeye çalışmaktır.

Anlaması ve kurcalaması epey kolay bir oyun olmakla birlikte, epey de dikkat ve beceri gerektiriyor. Ayrıca, her bir parçanın hareketini hatırlayabilmek adına hafıza becerisinin de iyi seviyede olması gerekli.

Çözümü biraz karmaşık olduğu için Rubik küpün çocuklara epey faydası bulunuyor.

Yere uzanmış çizim yaparken düşünen çocuk

Rubik Küp Çözmenin Çocuklar İçin Faydaları

1. Bilgiyi Aklında Tutma

Rubik küpü verimli bir şekilde çözerek her rengi yerine getirebilmek adına çocuklar her hareketi hatırlamalıdırlar. Bu çözüm süreci, çocukların hafızalarını harekete geçirir ve bilgi depolama kapasitelerini artırır.

2. Analiz Kapasitesi

Çocuklar küpü çözebilmek için farklı farklı yollar bulabilmeliler. Bu oyunun satranç oynamak gibi birçok avantajı bulunuyor.

Çocuklar Rubik küpü çözerken çeşitli parçalar arasındaki benzerlik ve farklılıkları analiz ettikleri için uzamsal öğrenme süreçleri de gelişir. Böylelikle farklı durumları daha iyi anlayabilirler.

3. Sabır ve Dikkat

Rubik küp çözmenin çocuklar için diğer faydalarından bazıları sabır, dikkat ve azim.

Yapbozu çözebilmek için çocuklar uzun süre küple ilgilenmeliler. Bu oyunu tamamlamaları için olmazsa olmaz şeylerden biri de konsantrastyondur. Yani, oyun sayesinde çocukların konsantrasyonları da gelişir.

“Bu küpün ilk amacı, okul çağındaki çocukların farklı boyutlardaki objeleri kavramasına yardımcı olmaktı.”

4. Yaratıcılık

Yapbozu çözmek için farklı farklı yollar izlenebileceği için Rubik küpün çözülmesi çocuklarda ve yetişkinlerde yaratıcılığı da artırır. Çocuklar yapbozu başarıyla çözebilmek için pratik zekaya başvurmalıdırlar.

Rubik küp çözmesi gereken çocuk

Rubik Küp İle İlgili Diğer Özellikler

Tasarımı sayesinde bu küçük ve yararlı oyun her yere götürülebilir. Bu sayede çocuklar Rubik küpün faydalarından her yerde yararlanabilirler.

Rubik küp çocuk oyunları arasında öyle bir ivme kazandı ki satış anlamında tahtın sahibi olmayı başardı. Bu başarının ardından da Rubik küpe benzer farklı üç boyutlu şekillerde yeni oyuncaklar üretilmeye başlandı. Artık oyuncak dükkanları gibi yerlerde piramit, küre, prizma gibi pek çok farklı zeka küpü bulabilirsiniz. Bunların hepsi de aynı derecede yararlı ve eğlenceli.

Her yıl pek çok çocuğun katılımıyla Rubik küp çözümlerinin yapıldığı turnuvalar düzenleniyor. Bu çocuklardan biri de 10 yaşından beri bu turnuvalara katılan Lucas Etter. Lucas, 14 yaşında Rubik küpü yalnızca 4.90 saniyede çözerek dünya rekorunu kırdı.

Bu turnuvada, katılımcının küp üzerine düşünmesi ve hareket ettirmeye başlaması için yalnızca 15 saniyesi bulunuyordu.

Beklenen sonuca ulaşmak için 43 milyardan fazla yol olduğu kanıtlandı. Araştırmalar sonrasında, yalnızca 26 hareketle küpün çözülebileceği sonucuna da varıldı. Bu en az hamle sayısına turnuvalardaki karşılaşmalarda ulaşıldı.

Artık çocuğunuz sizden Rubik küp isterse hiç çekinmeden “Evet!” demeniz gerektiğini biliyorsunuz. Faydaları ortada!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.