Doğumdan Sonra Kendinden Emin Davranmanın Faydaları

Zaman zaman, ilk kez anne olan kadınlar sınırları belirlemekte veya yardım istemekte zorlanabiliyor çünkü başkalarına yük olmaktan veya sorun yaratmaktan korkuyor.
Doğumdan Sonra Kendinden Emin Davranmanın Faydaları

Son Güncelleme: 11 Ocak, 2020

Bununla birlikte, doğum sonrası süreç kadınlar açısından oldukça hassastır ve bu sürede kendinden emin davranmak kadın sağlığı açısından önem taşır.

Kendinden emin davranmak her zaman için gereklidir ancak yeni doğum yapan bir kadın için bu durum çok daha fazla önemlidir. Bebeğin gelişi, kadında büyük fiziksel ve psikolojik değişimlere sebep olur. Buna ek olarak sorumluluklarda, günlük rutinde ve dinlenme sürelerinde de değişiklikler meydana gelir.

Bu, kadının hayatında o kadar hassas bir süreçtir ki kendinden emin davranmanın önemi de büyük ölçüde artar. Başka bir deyişle, sınır belirlemeyi ve yardım istemeyi öğrenmemiz gerekir. İnsan olarak, bir kadın olarak ve doğum sonrasında bir anne olarak, hepimizin isteklerini ve arzularını ifade etme hakkı vardır.

Ancak, bazen bencil veya yetersiz biri olarak görülmekten korktuğumuz için kendimizi ifade ederken zorlanıyoruz. Bununla birlikte, bebeğin doğumu ve ardından gelen aylar farklı seviyelerde zorlukları da beraberinde getirebiliyor.

Bu nedenle, başkalarının ne düşüneceği hakkında endişelenmek yerine kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar vermeniz gerekiyor.

Kendinden emin davranmak en anlama geliyor?

Kendinden emin olmak, başkalarının haklarını ihlal etmeden kendi haklarını savunabilmek, yani gerekli durumlarda özgüvenli davranabilmek anlamına gelen sosyal bir alışkanlıktır.

Uyum içerisinde ve dengeli bir iletişim sürdürebilmek için dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar vardır. Örneğin, kendinden emin olmak, aşağıdaki anlamlara gelebilir:

 • Dürüst, açık ve direkt bir şekilde konuşmak
 • İstekleri, düşünceleri ve hisleri ifade etmek
yatakta yatan anne ve bebek
 • Hakların ve ihtiyaçların arkasında durmak
 • Başkalarının bizden istediklerini kabul etmeyi veya reddetmeyi bilmek, gerektiğinde bir diğer kişiden bir şey isteyebilmek
 • Övgüleri kabul edebilmek ve eleştirilerle başa çıkabilmek
 • Yukarıda bahsedilen her şeyi yargılanma veya reddedilme korkusu olmadan yapabilmek
 • Başkalarının hakkını ihlal etmemek veya sözlü olarak onlara saygısızlık yapmamak

Bunları uygulamak her zaman kolay olmayabiliyor ancak özgüveni yerinde olan bir kişinin kendinden emin bir şekilde iletişim kurması daha kolay olur. Bununla birlikte, özellikle kadınlara karşı kibar, arkadaş canlısı ve başkalarının hizmetinde olma konusunda bazı sosyal baskılar olduğu da yadsınamaz.

Çoğu zaman, kendinden emin davranışlar hoş karşılanmaz ve genellikle bencil tavırlar olarak görülür. Bununla birlikte, kendimize özen göstermenin ilk sorumluluğumuz olduğunu ve bunda hiçbir bencillik olmadığını unutmamak gerekir.

Bebeğimize iyi bakabilmek için bizim de sağlıklı olmamız gerekir. Başkalarını mutlu etmek için kendi ihtiyaçlarımızı arka plana itmek doğru değildir.

bebeğini kucağında tutan anne

Doğum sonrası dönemde kendinden emin davranmak

Bebeğin doğumu, kadının hayatında stresli ve hassas bir dönemi de beraberinde getirir. Yorgunluk, hormonal değişimler ve yenidoğanın bakımına dair endişeler bu aşamada kadınları zorlayabilir.

Doğum sonrası, fiziksel, zihinsel ve duygusal seviyede oldukça zorlayıcı bir dönemdir ve çoğu zaman başkalarının davranışları ve görüşleri durumu daha da katlanılamaz hale getirir.

Aile üyeleri, arkadaşlar ve tanıdıklar çoğu zaman annenin ihtiyaçlarından ve ruhsal durumundan bihaber olabiliyor. Ayrıca, aileye yeni katılan üyeyle tanışmanın heyecanı ve yardım etme isteği bazen istemsiz müdahelelere yol açabiliyor.

Böyle zamanlarda, kadınların çoğunun en çok ihtiyaç duyduğu şeyler dinlenmek, kişisel alanı korumak ve çekirdek aileyle zaman geçirmek oluyor. Yeni doğum yapan kadınlara hem hastanede hem de evde yapılan ziyaretler, sürekli fikir ve annelik tavsiyeleri belirtildiğinde oldukça bunaltıcı olabiliyor.

Bununla birlikte, kabalık yapmak istemediğimiz için genellikle gerçekten ne hissettiğimizi ve neye ihtiyacımız olduğunu ifade etmekten vazgeçiyoruz.

Aynı zamanda, bebekle veya ev işleriyle ilgili konularda yardım isterken biraz çekingen olabiliyoruz. Ancak tamamen bir başkasına bağımlı olan bir bebeğe tek başınıza bakmak son derece yorucudur.

Doğumdan sonra nasıl kendinden emin davranılır?

 • Evde veya hastanede, sadece istediğiniz kişilerin ziyaretini kabul edin. Gelmek isteyenleri reddetmekten, ziyaretlerinin zamanını ertelemekten veya ziyareti kısa tutmalarını istemekten korkmayın. Önemli olan sizin ve bebeğinizin sağlığıdır ve herkes buna saygı göstermelidir.
 • Dinlenmeye ihtiyacınız olduğunda bunu açıkça belirtin. Eğer konuyla ilgili endişeleriniz varsa, gece boyunca sayısız kez bebeğine bakmak için uykusu bölünen kişinin misafirleriniz değil siz olduğunu hatırlayın.
 • Her şeyi tek başınıza yapmanız gerektiğini düşünmeyin. Yardım istemek sizi kaba veya güçsüz biri yapmaz. Ayrıca, partnerinizden de üstüne düşen görevleri yapmasını istemelisiniz.
 • Bebeğinizin annesi olduğunuzu ve ona nasıl bakacağınıza sizin karar vereceğinizi unutmayın. Emzirmek veya biberonla beslemek, birlikte veya ayrı uyumak ve bebek arabası veya puset kullanmak gibi konularda kararı siz vereceksiniz. Başkalarından emir almayın ve müdaheleci davranan kişiler karşısında kararlı bir duruş sergilemekten çekinmeyin. Eğer tavsiyeye ihtiyacınız varsa, yardım alabilir veya bir uzmanla konuşabilirsiniz.

Son olarak, eğer yakın zamanda doğum yapacaksanız kendinize ihtiyacınız olan ve hak ettiğiniz alanı hazırlamaya başlayın. Sosyal endişeleri ve gelenekleri bir kenara bırakın ve bebeğinizin ve sizin ihtiyaçlarınızı ön plana koyun.

Haklarınızı göz ardı etmeyin ve gerekli olan durumlarda kararlı davranmaktan korkmayın. Hiç kimsenin, ailenizin bu değerli ve önemli zamanının tadını çıkarmanıza engel olmasına izin vermeyin.

İlginizi çekebilir ...
Depresyon Anne-Çocuk İlişkisini Nasıl Etkiler?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Depresyon Anne-Çocuk İlişkisini Nasıl Etkiler?

Düşündüğünüzden daha yaygın bir sorun olduğu için, depresyonun anne-çocuk ilişkisini nasıl etkilediğini bilmek önemlidir.
Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.