Çocuklarınızın Balık Yemesini Sağlamak için 6 Fikir

Balık sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Balıklar bir dizi besin maddesi sunar ve iyot bakımından zengindir. Ancak çocuklarınızın balık yemesini sağlamak genellikle zor olabilir. Endişelenmeyin, yardım etmek için buradayız.
Çocuklarınızın Balık Yemesini Sağlamak için 6 Fikir

Son Güncelleme: 31 Mart, 2020

Çocuklarınızın balık yemesini sağlamak konusunda zorlanıyor musunuz? Çocuklara iyi beslenmeyi öğretmenin kolay bir iş olmadığı bir sır değil.

Her zaman sınırlı tercihleri olan ve belirli yiyecekleri yemeyi reddeden seçici yiyicilerle karşılaşırız. Bu ebeveynler için sinir bozucu olabilir ve yetersiz beslenme de dahil olmak üzere çocuklar için birçok soruna yol açabilir.

Ebeveynler, çekici yemekler hazırlarken hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanmalıdır. Bu, özellikle çocukların yemek konusunda daha isteksiz oldukları gıdalar söz konusu olduğunda geçerlidir.

Balıklar, küçüklerin kabul etmesi en zor yiyeceklerden biri olarak bilinir. Bu yüzden bu zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olacak bazı ipuçları sunmak istiyoruz.

Çocuğunuzun diyetine balık eklemenin faydaları

İyot eksikliği, bebeklik döneminde serebral kazaların ve yaralanmaların ana nedenidir. Bu önemli besin açısından balıklar oldukça zengindir. Çocuklarınızın diyetinin bir parçası olarak balık eklerseniz, bu onların doğru gelişimini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Balık tüketmek trigliserit seviyelerini azaltabilir ve yetişkinlerde arteriyel sağlığı önemli ölçüde iyileştirebilir. Çocuklarımızın diyetine balık eklemezsek, onları bu tehlikelere karşı güçlendiremeyiz.

Bu nedenle, balıkların küçüklerimizin diyetinden çıkarılması bir seçenek olmamalıdır. Besin değeri yüksek bir gıdadır.

Sadece önemli bir iyot kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda protein ve esansiyel yağ asitleri de sunar (omega-3 açısından zengindir). Dahası, vücudumuza A, D ve E vitaminleri, demir, kalsiyum ve çinko sağlar.

Bütün bunlar çocuklarımızın büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, çocuklarınızın balık yemesini sağlama konusunda size yardımcı olacak bazı ipuçları sunmak istiyoruz.

Çocuklarınızın Balık Yemesini Sağlamak için 6 Fikir

1. Bebeklerin balık yemesini sağlamak

Bebeğiniz için balık hazırlamak istiyorsanız, balıkları daima buharda pişirmeli, kaynatmalı veya fırınlamalısınız. Küçük çocuğunuza balık yedirmek için en az 12 aylık olmasını beklemek en iyisidir.

Bununla birlikte, çocuk doktorunuz uygun olduğunu söyler söylemez bebeğinize vermenizi öneririz. Bu, küçük çocuğunuzun balıkların tadına ve dokularına erken alışmasına yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, çocuğunuz büyüdüğünde balıkların ve deniz ürünlerinin tadına zaten varacaktır.

balık yiyen çocuklar

2. Öğütülmüş balık

Öğütülmüş balık harika bir müttefiktir, çünkü size balık topları yaratma seçeneği sunar. Gerçekten yaratıcı olabilir ve balık, deniz yıldızı, kabuklar vb. yapabilirsiniz. Bu, balık yemeyi ailenizin en küçük üyeleri için çok daha eğlenceli hale getirecektir.

3. Balıklı Pizza veya makarna

Çocuğunuzun balıkların sunduğu yeni lezzeti ve dokuyu kabul etmesini sağlamaya çalışıyorsanız, pizza veya makarna öneririz. Makarna yemeğine ton balığı veya pizzanıza ançüez eklemeyi deneyin. Bu, çocuğunuzun sevdiği yiyecekleri kullanarak onun balıkla tanışmasını sağlayan ince bir yoludur.

Şüphesiz makarna, çocuğunuzun en sevdiği yemek seçeneklerinden biridir. Karışıma biraz somon eklemek mükemmel bir fikirdir. Küçük parçalara ayırın, sote edin ve en sevdiğiniz makarna yemeğine ekleyin. Şüphesiz, çocuklarınız buna bayılacak.

“Balık protein ve esansiyel yağ asitleri sunar (omega-3 açısından zengindir). Dahası, vücudumuza A, D ve E vitaminleri, demir, kalsiyum ve çinko sağlar.”

4. Kılçıklardan kaçının

Çocuğunuza balık sunduğunuzda bu noktayı aklınızda bulundurun. Küçük çocuğunuz yanlışlıkla bir balık kılçığı ısırırsa veya yutarsa, hoş olmayan bir anıya neden olabilir.

Bunun olmasını önlemek için, ton balığı veya tatlısu çipurası gibi kılçıksız balıkları tercih etmenizi öneririz. Aksi takdirde, tüm kılçıkları kendiniz çıkardığınızdan emin olun.

5. Çeşitliliği lehinize kullanın

Her zaman aynı balığı aynı şekilde yapma tuzağına düşmeyin. Aksine, yemeklerinizi planlarken yaratıcı olun. Değişiklik sağlamak için yeni sosları ve kombinasyonları deneyin.

Çocuklarınızın sevdiği renkleri kullanın. Bütün bunlar, çocuklarınızın balık yemelerini sağlamak için epey işe yarayacaktır, çünkü onlara daha çekici görünecektir.

6. Lezzet ve koku

Bu çok önemli bir noktadır. Bazı balıkların çok güçlü lezzetleri ve kokuları vardır – özellikle ızgara yapıldığında veya suda pişirildiğinde.

Bu nedenle, balıkları limon, aromatik otlar ve zeytinyağı ile yumuşatmanızı öneririz. Balıkları daha iştah açıcı hale getirmek için çocuğunuzun en sevdiği garnitürleri de ekleyebilirsiniz.

balık ve patates tarifi

Çocuklarınız için iyi bir örnek oluşturmanız gerektiğini unutmayın. Bu, abur cuburdan kaçınmanız ve kendi diyetinize balıkları dahil etmek anlamına gelir.

Her hafta önceden organize olmanızı ve aile menülerinizi planlamanızı öneririz. Bu şekilde, her şey kontrolünüz altında olacak ve son dakikada yemek fikirleri bulmak zorunda kalmayacaksınız.

Çocuklarınızla yemek pişirmek, yeni yiyecekleri denemeye olan sevgiyi de uyarır. Farklı gıdaların faydalarını basit bir şekilde açıklar.

Örneğin, çocuklarınıza balıkların büyümelerine yardımcı olduğunu, havuçların daha iyi görmelerine yardımcı olduğunu ve brokolinin daha güçlü kemiklere sahip olmalarına yardımcı olduğunu söyleyin.

Çocuklarınız, yemeklerini oluşturan malzemeler için kendi tutku ve coşkunuzu görecek.

Eğer kendimiz uygularsak, çocuklarımıza iyi beslenme alışkanlıkları aşılamak kolaydır. Bu yüzden kendi yaşam tarzınız söz konusu olduğunda olumlu seçimler yapmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklara Et Yedirmek İçin 7 Yöntem
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklara Et Yedirmek İçin 7 Yöntem

Çocuğunuza et yedirmek konusunda zorlanıyor musunuz? Bazen çocuklar çeşitli yiyecekleri tüketmeyi reddediyor. Sebze, balık, et bu yiyeceklerden baz...  • Zhou SJ., Condo D., Ryan P., Skeaff SA., et al., Association between maternal iodine intake in pregnancy and childhood neurodevelepment at age 18 months. Am J Epidemiol, 2019. 188 (2): 332-338.
  • Stella AB., Cappellari GG., Barazzoni R., Zanetti M., Update on the impact of omega 3 fatty acids on inflammation, insulin resistance and sarcopenia: a review. Int J Mol Sci, 2018.