Çocuğunuz İçin En İyi Müzik Aletini Nasıl Seçersiniz?

Çalacakları ilk müzik aletini seçmelerinde çocuklarınıza yardımcı olsanız da, nihai karar onlara ait olmalıdır. Her durumda, müzikle ilgilenmek onları strese sokmak yerine tatmin etmelidir.
Çocuğunuz İçin En İyi Müzik Aletini Nasıl Seçersiniz?

Son Güncelleme: 02 Mart, 2021

Erken yaşta müzik aletleriyle temas etmek çok faydalıdır. Çocuklarınızın bir müzik aletini çalmasını istiyorsanız, tereddüt etmeyin! Müzik dünyasının kapısından geçmek, çocuğunuzun becerilerini ve kişisel gelişimlerini zenginleştirir.

Çalacağı ilk müzik aletinin ne olacağına çocuğunuz karar vermelidir. Bununla birlikte, çocuğunuzun müzik tutkusunu harekete geçirecek bir ortamı sağlamak da faydalı olabilir.

Elbette çocuğunuz ilk çalmaya başladığı müzik aletini her zaman bir başka aletle değiştirebilir. Önemli olan çocukların müzik aletlerini yaşlarına, önceki bilgilerine ve her şeyden önce tutkularına göre seçmektir.

Çocuklar için müzik aletlerinin faydaları

Çocukların müzik aletleri öğrenmeye başlaması için önerilen yaş beştir. Müzik öğrenmek çocukları mutlu etmelidir; aksi takdirde ters etki yapabilir.

Çocuklar müzikle ilgilenmekten hoşlanıyorsa, kendi enstrümanlarını doğru bir şekilde seçebilirler. Enstrümanları yıllarca onların arkadaşı olarak kalacaktır.

Ancak seçtikleri ilk enstrümanla sonsuza kadar ilgilenecekleri anlamına gelmez. Burada önemli olan fikir çocuğunuzun müzikle ilgilenmesidir.

Müziğin gelişime faydaları

piyano çalmak

Çocuğunuzu bir virtüöz yapmaya çalışmak yerine müziğin sağladığı tüm faydalardan yararlanmasını sağlamaya çalışmalısınız.

Bu bağlamda, müzik aleti seçimini sadece çocuğunuzun yaşına dayandırmamalısınız. Çocuğunuzun müzikten tam anlamıyla keyif almasının anahtarı, onun için doğru okulu veya öğretmeni bulmaktır.

Çocukluğun büyüsünü ve doğallığını hesaba katmayan ve bu disiplinin çocuklara sağladığı toplumsal değeri dikkate almayan bir müzik öğretmeni, müzik sevgisini bir çocuğa pek aktaramayacaktır. Çocukların oynayarak öğrendiklerini unutmamalısınız.

Çocuklar için yaygın müzik aletleri

annesiyle gitar çalan kız

Beş yaşına kadar çocuklar müzik aletlerine özgürce temas edebilmelidir. Bu nedenle davul, ksilofon veya küçük bir orgun el altında bulunması iyi olacaktır.

Altı yaşından itibaren işler değişir. Çocuklar müzik notalarını anlamaya başlar. Yani basit melodileri öğrenebilir ve bir enstrüman üzerinde çalabilirler. Bu onları birçok farklı şekilde tatmin eder.

“Çocukların müzik aletleri öğrenmeye başlaması için önerilen yaş beştir.”

En popüler müzik aletleri

Altı yaşından büyük çocuklar için en popüler müzik aletlerinden bazıları şunlardır:

  • Piyano: Bu, hiç şüphesiz çocuklar için en iyi müzik aletidir. Çocukların tek yapmaları gereken tuşlara alışmak olduğundan, notaları görselleştirmek ve ahenk yaratmak daha kolaydır. Bununla birlikte bu aletin dezavantajı maliyeti ve boyutudur. O kadar büyüktür ki birçok insan ona evde yer bulmakta zorlanır.
  • Flüt: Piyanonun aksine, flüt daha ucuz ve taşınabilirdir. Başka bir avantajı ise, çocukların nefeslerini kontrol etmeyi öğrenmelerine yardımcı olmasıdır.
  • Gitar: Bu uygun fiyatlı müzik aleti, çocuğunuza ömür boyu eşlik edebilir. Ancak başlangıçta gitarı öğrenmek zor olabilir. Çocuğun gitar akordunun nasıl yapıldığını öğrenmesi gerekir. Ayrıca, bu araç, tüm çocukların erken yaşta sahip olamayabileceği bir koordinasyon becerisi gerektirir.
  • Keman: Bazı çocuklar için keman tutmak zorken, diğerleri için bu çok kolay olabilir. Keman, güzel sesinin yanı sıra çocukların sabrını ve disiplinini de test eder.
  • Vurmalı çalgılar: Bateriler, çocukların el ve ayak koordinasyonunu eğlenceli ve enerjik bir şekilde geliştirmeye yardımcı olur.

Çocuğunuzun ilk müzik aleti ile ilgili sorular

Çocuklarınıza müzik aleti seçiminde rehberlik edebilirsiniz. Müzik aletinin sesinden hoşlanıp hoşlanmadıklarını, dinlemekten zevk aldıkları müzik türüyle örtüşüp örtüşmediğini, heyecan verici olup olmadığını veya neden bu aleti diğerlerine tercih ettiklerini onlara sorabilirsiniz.

Çocuklarınızın tepkileri sizi şaşırtabilir. Onlara bu soruları sorduktan sonra, onları müzik eğitimi konusunda yönlendirmek için kesinlikle yeterli bilgiye sahip olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.