Anne Dur, Hayatı Yaşa ve Benim Tadımı Çıkar!

11 Aralık 2019
En azından kısa bir süreliğine durup hayatın bizlere sunduğu güzelliklerin keyfini çıkarmak için pek çok neden var. Anneler, durun ve hayatınızın tadını çıkarın! Çocuklarınızla geçirdiğiniz zamanın değerini bilin.

“Anne, biraz dur, hayatını yaşa ve benimle yaşamanın keyfini çıkar.” İşte bunlar, her annenin yaşamına katılan ve hayatın gerçek anlamının ne olduğunun farkına varmalarını sağlayan o küçük varlıkların onlara ilettiği mesajlar…Her ne kadar bu cümleleri bağırarak, ağlayarak ya da diğer bazı davranışlarla gösterseler de, bu noktada önem vermemiz gereken bu tür isteklerin zaman içerisinde kaybolduğunu ya da değişikliğe uğradığını bilmemiz gerekir.

Anneler, biraz durun. Çünkü benanneyim tarafından sizin için hazırlanan bu yazıda, hayatınızda çocuğunuzla geçirdiğiniz her ana gereken değeri vermenin ve tadını çıkarmanın önemine değineceğiz. Yani önemsiz detaylarla gereğinden fazla meşgul olmamak gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Çünkü bunların büyük bölümü aslında acelesi olmayan şeylerdir.

Anneler; Durun ve Hayatı Yaşayın!

“Anne dur; acele etmene gerek yok.” Küçük çocuğunuzun size verebileceği en iyi tavsiyelerden biri bu olacaktır. Her ne kadar yetişkinlerin hepsi genç yaşlarında bu tür faydalı bilgilere sahip olmasa da, her çocuğun bu ve benzer isteklerde bulunabileceğini söyleyebiliriz. Hayatı gerektiği gibi yaşamak ve anın tadını çıkarmak… İşte tüm yapmanız gereken bu!

Anne ve çocuklar

Sonuçta bu kadar koşturmaca içine neden giriyorsunuz ki? Eğer evinizi adeta bir ameliyathane gibi düzenli tutmak sizi aşan bir sorumluluksa, örnek olarak evdeki herkesin çamaşırlarını bir kuru temizlemeciye götürebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzla geçireceğiniz ve asla yerine koyamayacağınız kıymetli zamanın her dakikasını değerlendirme şansı yakalayabilirsiniz.

Anneler, durun: Biraz rahatlayın ve kendinize bir bardak çay ya da bir fincan kahve doldurun. Çocuğunuzla birlikte kahvaltı yapın ya da bir şeyler atıştırın. Birlikte geçirdiğiniz bu anlarda neşelenin. Kocaman bir kase mısır patlatın ve tüm ailecek birlikte film izleyin. Çok basitçe söyleyelim: “Anne; biraz dur, gel ve benimle zaman geçir.”

Hayata kollarınızı açın. Anneliğin getirdiği her özel anın tadını çıkarın. Anne olmanın verdiği lezzeti hissedin, ileriye doğru attığınız her adımdan mutlu olun, komik her ana gülün ve bu sürecin her aşamasında içiniz sevgi ile dolup taşsın. Anneler, durun ve hayatı sanki son gününüzü yaşıyormuşsunuz gibi yaşayın. Adeta yarın yokmuş gibi çocuklarınızla geçirdiğiniz vaktin tadını çıkarın.

Anne, Dur ve Benim Tadımı Çıkar!

“Anne dur ve söyle bakalım… Birlikte şöyle güzel bir gezintiye çıksak nasıl olur?” Elbette birçok çocuğun evde oturup can sıkıntısı yaşamak yerine dışarıda gezintiye çıkıp oynamak en çok istediği şeyler arasındadır. Evin içinde annelerinin birçok iş ve sorunla boğuştuğunu görmek ve izlemek çocukların tercih ettiği durumlar arasında değildir.

Çocuğunuzu alın ve bir parka gidin. Birlikte kalp şeklindeki yaprakları toplayın, bulutların arasındaki sırları keşfetmeye çalışın ve güneşin keyfini sürün. Çocuğunuzla bu çok basit aktiviteler yardımıyla gerçek ve çok yakın bir bağ kurun. Böylelikle çocuklar, gülecek, kahkaha atacak, sevdikleri ya da onları mutlu eden şeylerden bahsedeceklerdir. Hatta sevmedikleri konular hakkında sizinle konuşacaklar, en gizli korkularını sizinle paylaşmak isteyeceklerdir.

Anne ve bebek birlikte uyuyor

Anneler durun. Sürekli koşturmaca nedeniyle bu kadar yorulmak zorunda değilsiniz. Hiç bitmeyen ev işlerinin arasında bazen aşırı yorularak havlu atmaya herkesten çok sizin hakkınız var. Çocuğunuzla birlikte biraz yatın, kendinize birkaç dakika ayırın ve hayatınızın parçasıyla aranızdaki o eşsiz bağı hissetmek için biraz zaman ayırın.

Yatağa yatın, bebeğinize sarılın ve her şey yeniden yerli yerine oturana ve kendinizi yeniden eskisi gibi güçlü hissedene kadar o şekilde kalın. Kirlik bulaşıklar tabii ki biraz bekleyebilirler. Merak etmeyin; evinizdeki sağlık şartlarını ve aşırı hijyenik ortamı kontrol eden kimse yok.

Anne, Dur!

“Anne dur; hadi bir kek yapalım ve birlikte güzel vakit geçirelim.” Her şeyi unutun ve çocuğunuzla birlikte bu tür aktiviteler yapın. Çocuklar çeşitli rolleri oynadıkları bu tür oyunları o kadar severler ki, bunları çok sevdikleri ve hayranlık duydukları bir yetişkinle yapmak onlar için harika birer aktivite niteliği taşımaktadır. Bu sayede, sonsuza dek hafızanızda yer edecek o çok özel anları ve deneyimleri çocuğunuzla birlikte yaşamış olacaksınız.

Hiç şüphesiz, birkaç dakikalığına durup hayatın gereklerini ve güzelliklerini tam olarak, başka hiçbir şeyi düşünmeden hissetmek çok güzeldir. Sadece anne olduğunuz gerçeğinin getirdiği tüm bu değerli anları yaşamak ve bunların tadını çıkarmak için istekli olmanız gerekir.

Anneler, durun ve değerli zamanınızı çalıp hayatınızı sizden alarak götüren tüm o işlerinize bir süreliğine ara verin. “Anne şimdi durmanın tam zamanı. Çünkü çocukluğum, anne, hiç durmadan geçiyor.” Yarın belki de çok geç olabilir ve bu konuda işte size gereken uyarıyı veriyoruz. Peki şimdi duracak mısınız?