Çocuklar İçin İyi Öğretmenler Neden Değerlidir?

Birçoğumuzun öğrettikleri şeyler ve kişilikleri nedeniyle asla unutamayacağımız iyi öğretmenlerimiz olmuştur. Belki de onlarla yaptığınız ve size çok yardımcı olan belirli bir konuşmayı hatırlarsınız. Tüm bu nedenlerden dolayı, çocuklar öğretmenlerini seviyor ve onları arkadaş ve rehber olarak takdir ediyorlar.
Çocuklar İçin İyi Öğretmenler Neden Değerlidir?

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2020

Birçok insan için, öğretmenler alanlarının ustasıdır ve öğrencilerinin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. Ancak, iyi öğretmenler bundan çok daha fdazlasıdır.

Çocuklar için, eğitmenler sadece onlara okumayı ve yazmayı öğreten insanlar değildir. Onlara zamanlarını veren ve onlar için çaba sarfeden kişilerdir.

Buna ek olarak, karşılaştıkları zorluklara ve engellere rağmen onlara çalışmaya devam etmeyi öğretirler. Bu nedenle, çocuklar iyi öğretmenlere neye değer verir.

İyi bir öğretmen olmak ne demektir?

Büyük öğretmenler mükemmel bir kişisel ve profesyonel destek verirler. Ayrıca, şefkatli ve hevesliler, aynı zamanda kararlarında sorumlu ve saygılılar. Öte yandan, zaman geçse bile çocuklar onları sevgiyle hatırlar.

Çocukların iyi öğretmenler konusunda değer verdiği nitelikler

İyi bir öğretmen olmak için birçok niteliğe sahip olmanız gerekir. İyi öğretmenlerin özellikleri:

Esnek

Bu, öğrencilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmeleri gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, esnekseniz, sınıfta meydana gelen herhangi bir durumu kontrol edebilirsiniz.

Yardımcı

Diğer öğretmenlerle işbirliği yapmanın yanı sıra, öğrencilerin velileriyle çalışmayı da severler. Takım çalışması fikir ve bilgi alışverişinde bulunmak için mükemmeldir. Ayrıca, öğrencilerinin düzgün gelişmesine yardımcı olur.

Neşeli ve hevesli

Çocuklar her zaman gülümseyen ve neşeli olan eğitmenleri sever. Olumlu bir tutumları varsa, öğrencilere öğrenmenin ne kadar eğlenceli olduğunu gösterebilirler.

Buna ek olarak, öğrencilerini kendine güvenen bireyler haline getirebilirler. Öğrencilerin kendilerini istedikleri gibi ifade edebilecekleri güvenli bir ortam yaratırlar.

iyi öğretmenler neden değerlidir

Herkese karşı kibar

Sürekli bağıran ve hakaret eden öğretmenler yerine çocuklar onlarla sakin ve nazikçe konuşan eğitmenleri tercih ediyorlar. Ayrıca dürtülerini kontrol ederler ve çatışmaları barışçıl bir şekilde çözerler.

Çocukları üzüldüklerinde destekler

Çocuklar öğretmenleri yanlarında olduğunda bunu severler. Hüzünlü oldukları zaman eğitmenleri onlara yardım etmeyi severler.

Böylece hassas ve empatik olduklarını gösterirler. Ayrıca, sınıfta bir güven ortamı yaratır.

“İyi öğretmenler sadece okuma ve yazma öğreten insanlar değildir. Onlara zamanlarını veren ve onlar için çaba sarfeden kişilerdir. Buna ek olarak, karşılaştıkları zorluklara ve engellere rağmen onlara çalışmaya devam etmeyi öğretirler.”

Karizmatik

İyi öğretmenler yıllar boyunca karizmatik kalmanın yanı sıra öğrencilerinin dikkatini de çeker. Çünkü ilginç ve yararlı dersler tasarlarlar. Buna ek olarak, merakı ve sınıf dışında öğrenmeyi teşvik ederler.

İyi öğretmenler ve onları tanımlayan özellikler

Bir öğretmenin iyi talimat vermesi ve öğrencilerin öğrenmesine yardımcı olması onun iyi bir öğretmen olduğu anlamına gelmez. Unutulmaz bir öğretmen olmanıza yardımcı olabilecek çeşitli özellikler vardır. Harika öğretmenler:

 • Öğrencilerinin her birine önem verir.
 • Her zaman mutlu bir şekilde düzeltmeye isteklidir.
 • İyi bir iş çıkardıklarında öğrencileri tebrik eder.
 • Dersleri düzenlidir ve konuları nasıl iyi öğreteceklerini bilirler.
 • Öğrencilerinin saygısını kazanırlar.
 • Alçakgönüllüdürler ve daima hatalarını fark ederler.
 • Sorumluluk duygusuna sahiplerdir
 • Öğrencilerini uygun şekilde değerlendirirler.
ayakta duran öğretmen

İyi bir öğretmen olmak için ipuçları

Öğrencilerin sizi takdir etmesi için bazı ipuçları:

 • Öğrencilerinizin önünde kendiniz olun. Olmadığınız biri gibi davranmak iyi değildir.
 • Öğrencilerinizle etkileşime geçin.
 • Kaliteli bilgiler öğretmek için konunuzla ilgili güncel bilgilere sahip olun.
 • Diğer insanların tavsiyelerini kabul edin.

Kısacası, çocuklar derslere değer verir, ancak hepsinden önemlisi eğitimcilerinin kişiliklerine değer verirler. Karizmatik kişilikleri ve iyi öğretmenlerin öğrenmelerine ve büyümelerine yardımcı oldukları anlayışını severler.

Büyük öğretmenler doğmaz, aksine zaman içinde oluşurlar. Öğrencilerinizle yaşadığınız deneyimler, asla unutamayacakları bir öğretmen olmanıza yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.