Duygusal Hediyeler: Faydalı Bir Ebeveynlik Yöntemi

Duygusal hediyeler, çocukları değerler konusunda eğitmek ve aşırı tüketiciliği ve daha fazla maddiyat arzusunu önlemek için yararlı bir tekniktir.
Duygusal Hediyeler: Faydalı Bir Ebeveynlik Yöntemi

Son Güncelleme: 02 Kasım, 2020

Çocuklarını büyütmek veya onlarla zaman geçirmek için neredeyse hiç zaman bulamayacak kadar meşgul bazı ebeveynleri hayal edelim.

Bu yüzden, çocuklarına giderek pahalılaşan hediyeler alarak durumu düzeltmeye karar verirler. Bu hediyelerin, duygusal boşluğu doldurabileceğini gerçekten düşünüyor musunuz?

Günde bir milyon saat çalışan ve bunu pahalı hediyelerle telafi etmeye çalışan yorgun ebeveynlik tuzağına düşersek, çocuklarımızın eğitiminde büyük bir hata yapmış oluruz.

Çocuklarınızla vakit geçirememenin üzerinize bindirdiği ağır yükü rahatlatmak için her gün onlara bir hediye verdiğinizi hayal edin. Ve bu hediyelerin her geçen gün daha pahalı hale geldiğini düşünün.

Ya da belki çocuklarınızı heyecanlandıran bir hediye bulmak  gittikçe zorlaşıyordur. Bunun sizi er ya da geç nereye götüreceğini düşünüyorsunuz?

ormanda anne ve oğul

Sürekli hediye almanın sonuçları

Çocuklarımıza sürekli olarak maddi değeri olan hediyeler veriyorsak, buna alışırlar. Başka bir deyişle, hediye almak artık onları şaşırtmaz ve tatmin etmez hale gelir. Dahası, muhtemelen bir sonraki sefer için daha büyük ve daha iyi şeyler beklemeye başlarlar ve hatta kendi hediyelerini seçmek isterler. Bütün bunlar çok zararlı olabilir.

Aynı zamanda, sürekli hediye alınan çocuklar, sahip olduklarına gereken değeri vermeyi bırakıyorlar. Tek istedikleri, gerçekte takdir etmedikleri ya da dikkat etmedikleri daha fazla şeye sahip olmaktır. Bir noktada, oynamak için bile çok fazla oyuncağa sahip olurlar.

Unutmayalım ki, bu günlerde çocuklara sürekli olarak hediye vermek çok yaygındır. Doğum günleri, yılbaşı ve diğer özel günler gibi hediye vermenin geleneksel olduğu birçok an vardır.

Çocuklarımızı iyi davranışları veya bazı başarıları için ödüllendirme amaçlı aldığımız hediyelerden bahsetmeye bile gerek yoktur. Ancak sürekli yapılan bir şeyin özelliği kaybolur.

oğluna kitap okuyan baba

Duygusal hediyelerin önemi

Bu nedenle duygusal hediyeler tercih etmek daha iyidir. Böylece yalnızca tüketiciliği ve materyalizmi önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda değerleri teşvik edersiniz. Dahası, çocuğu genel gelişimi için faydalı olan gerçek ve kalıcı mutluluğa teşvik edersiniz.

Duygusal hediye teorisini daha iyi açıklamak için önce pedagog ve psikolog Andres Paris’ten bahsetmeliyiz. Paris konuyla ilgili çok fazla araştırma yapmış ve birkaç kitap yazmış biridir.

Bu yazara göre, çocuklarımıza verebileceğimiz çeşitli duygusal hediyeler vardır. Aşağıda duygusal armağanların en ilginç örneklerinden bazılarını açıklayacağız:

  1. Zaman. Şüphesiz, çocuklarla kaliteli zaman geçirmek önemlidir. Programınızda çok fazla boş zamanınız olmasa bile, spor yapmak, kitap okumak, masa oyunları oynamak vb. gibi çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz bir dizi etkinlik vardır. Bu anlar, onlara verebileceğiniz herhangi bir nesneden çok daha değerlidir. Hayatın stresli olabileceğini ve çalışmanız gerektiğini biliyoruz. Ancak küçüklerinizle özel anlar paylaşmayı unutmayın. Bunun stresi nasıl azalttığını ve bağınızı nasıl güçlendirdiğini göreceksiniz..
  2. Gülümseme. Bazen yapmanız gereken tek şey çocuklarınıza bakmak ve onlara gülümsemek. Andres Paris’e göre bu bulaşıcı bir hediyedir çünkü neredeyse her zaman çocuklarınızın da gülümsemesine neden olursunuz.
  3. Sarılma. Duygusal hediyeler her zaman değerli ve anlamlıdır. Ten tene temas sizi birbirine yaklaştırır ve güçlü duygusal bağlar oluşturur.
  4. Notlar. Çocuğunuza sevgi dolu bir cümle, çizim veya anlamlı olacağını bildiğiniz başka bir kelimeyle kısa bir not yazabilir ve bu notu onun bulacağı ve şaşıracağı bir yere bırakın.
  5. Alkış. Çocuğunuz takdiri hak eden bir şey yaptıysa, bu ona desteğinizi göstermenin harika bir yoludur. Çocuklarınızı alkışlamak veya onlara beşlik çakmak, yaptıklarını fark ettiğinizi ve takdir ettiğinizi gösterir.

Duygusal hediyeler: Çocuğunuzun asla unutamayacağı bir şey

“İnsanlar olarak hepimiz mutlu olmak ve sefaletten kurtulmak istiyoruz. Mutluluğun anahtarının iç huzur olduğunu öğrendik. İç huzurun önündeki en büyük engel öfke ve bağlılık, korku ve şüphe gibi rahatsız edici duygularken, sevgi ve şefkat, evrensel sorumluluk duygusu ise huzur ve mutluluk kaynağıdır. “

– Dalai Lama –

Bu nedenle, duygusal armağanların sayısız avantajından yararlanın ve çocuklarınızla daha yakın ve derin bir ilişki kurmanın tadını çıkarın.

Notlar, kucaklamalar ve gülümsemeler gibi küçük hareketler sayesinde çok daha samimi bir bağ geliştirebilirsiniz. Ve aranızdaki güven, önünüze çıkan zorlukların veya sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • París, A. De Miguel, D. (2019). Entrenando a madres y padres: 44 propuestas prácticas que te ayudarán a mejorar la educación de tus hijos. Independently Published: Madrid.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.