Çocuklar İçin Makarna İle Yapılabilecek El İşleri

30 Kasım 2019
Makarna, çocukların en sevdikleri yemeklerden biri olmasının yanı sıra küçük el işleri ve ufak sanatçıların yaratıcılıklarını konuşturabilecekleri faydalı bir seçenektir.

Yemeklerle oyun oynanmaz! Bu tür cümleleri evde belki de binlerce kez işitmişizdir. Ancak bugün sizlerle bunun tam olarak tersini öğreten bir yazı paylaşacağız. Kimi zaman çocuklarımızla güzel vakit geçirmek için ufak el işleri yapmak hoşumuza gider. Bu tür zamanlarda bazen ihtiyacımız olan malzemeler, evde pek bulunmayan şeyler olduğu için bunlara ulaşmamız zor olabilir.

Bu nedenle bugün, çocuklarla yapacağımız el işlerinde çok basit fakat yaratıcılık yetenekleri açısından oldukça faydalı bir biçimde makarna kullanımının nasıl olacağına değineceğiz.

Makarnayla Neler Yapabiliriz?

Üçü Bir Sırada

Çocuğunuzla birlikte el işi yaratıcı bir eser ortaya koyup, bunu tamamladıktan sonra onunla geleneksel bir oyun oynadığınızı hiç düşündünüz mü? İşte bu, sizlere makarna ile yapabileceğiniz el işi ürünler arasında ilk olarak önereceğimiz seçenek. Üçü bir sırada adlı oyunu yapmak için ihtiyacınız olan şeyler sadece şunlar olacak:

 • Makarna: İster iki farklı tür makarna kullanabilir, isterseniz aynı makarnaları farklı iki renge boyayarak her oyuncunun kullanacağı makarnaları birbirinden bu şekilde ayırt edebilirsiniz.
 • Üzerinde sıraları oluşturacağınız bir tahta.
 • Boya.
Çok renkli makarnalar

Aksesuar Olarak Makarna

Her ne kadar ilk bakışta oldukça basit bir el işi gibi görünse de, ufaklıkların bunlarla daha sonra oynamaları ve keyif almaları oldukça eğlenceli olacaktır. Makarnadan bilezik ya da kolye yapmak için sadece şunlara ihtiyacınız olacak:

 • Akrilik ya da sulu boya.
 • İp.
 • Tüp şeklinde makarnalar.
 • Makas.

Makarna İle Yapılabilecek Diğer Harika Bir El İşi: Kitap Ayracı

Çocukları okumaya teşvik etmek her anne ve babanın esas görevleri arasında bulunmaktadır. Bu motivasyonu sağlamak için birbirinden farklı pek çok yönteme başvurulabilir. Bunlardan biri de el işi kitap ayraçları yapmaktır. Bunu yapabilmek için şunlara ihtiyaç duyacaksınız:

 • Dondurma çubukları.
 • Fiyonk ya da benzer şekillerdeki makarnalar.
 • Akrilik ya da sulu boya.
 • Yapıştırıcı.

İlk yapmamız gereken çocuğun istediği şekilde, makarnaları dekore etmek olmalıdır. Bu uygulamanın en eğlenceli tarafı, çok basit bir biçimde yapıldığından çocuğun okuduğu her kitap için farklı bir kitap ayracı yapma şansımızın olmasıdır.

Dekorasyonu yaparken kitap kapağının renklerinden esinlenebilir ve çocuk kitabı bitirdiğinde bu kitap ayraçlarını birer kitap bitirme madalyası olarak kullanabiliriz. Dekorasyonu tamamladıktan sonra yapmamız gereken ikinci şey, bu makarnaları dondurma çubuklarının üstüne yapıştırmak olacaktır. Ayrıca bu çubukları da dekore edebilir ya da isterseniz olduğu gibi herhangi bir işlem yapmadan da kullanabilirsiniz.

İçi Doldurmuş Malzemeler ve Çizimler

Resim ya da çizim yapmak, çocukların en sevdikleri aktiviteler arasında yer almaktadır. Bu tür aktiviteler ayrıca çocukların yaratıcılık ve hayal güçlerinin gelişimi açısından da oldukça faydalıdır. Bu nedenle, makarnayla yapılabilecek diğer el işlerine örnek olarak şunları tavsiye edebiliriz: Kalemle bir çizim yapın ve içini farklı şekiller ya da yapıştırmalarla doldurun.

Bir ağaç ya da ev gibi oldukça basit tarzdaki çizimler üzerine farklı farklı hayvanlar eklemek için çok sayıda makarna kullanabilirsiniz.

Makarna ile el işi

En Popüler El İşi Ürünlerden Biri: Fotoğraf Çerçevesi

Makarna kullanarak basit bir şekilde yapılabilecek ve çok hoş görünecek diğer bir el işi ürün ise fotoğraf çerçevesidir. Bunu yapmak için şunlara ihtiyaç duyacağız:

 • En sevdiğiniz renk ve şekillerde makarnalar.
 • Yapıştırıcı.
 • Basit ve düz bir fotoğraf çerçevesi ya da bu amaçla kullanabileceğimiz bir karton.

İlk yapmamız gereken, yukarıda da belirttiğimiz gibi bir çerçeve mi kullanacağımıza ya da bunun yerine çerçeveyi karton gibi bir malzeme ile kendimiz mi yapacağımıza karar vermektir. Daha sonra bu çerçevenin üzerine kendi zevkimize göre hazırladığımız malzemeleri yapıştırarak son derece hoş ve tamamen kişisel bir fotoğraf çerçevesini tamamlamak olacaktır.

Öğrenme Aracı Olarak Makarna

Çocukların en iyi öğrenme yöntemlerinden biri oyun oynarken öğrenme biçimidir. Bu nedenle, konumuzla bağlantılı olarak makarnaları farklı öğrenme materyalleri şeklinde kullanarak öğrenme sürecine katkıda bulunabiliriz. Örnek olarak makarnaları bir iskelet olarak değerlendirip hem insan vücudunu ya da bir dinozor iskeletini tanımalarını sağlayabilir hem de hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olabiliriz.

Bunun için ihtiyaç duyacağımız malzemeler ise şu şekildedir:

 • Küçük parçacıklar şeklindeki makarnalar.
 • Yapıştırıcı.
 • Bir karton.

Öncelikle, bir iskeleti karton üzerine çizmenizi öneriyoruz. Daha sonra bu çizim üzerinden küçük parçacıklar halinde makarnaları iskelet resmi üzerine yapıştırarak bu yapıyı oluşturan kemikleri ortaya çıkarabiliriz.