İlk Defa Anne Olacaklara Alışveriş İpuçları

İlk bebeğiniz kucağınıza gelirken bazı masrafları da beraberinde getirecektir. İlk defa anne olacakların aklında tutması gereken bazı alışveriş ipuçlarını sizin için derledik.
İlk Defa Anne Olacaklara Alışveriş İpuçları

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2020

İlk defa anne olacaklar için alışveriş yapmak oldukça kafa karıştıran, pahalı ve hatta korkutucu bir tecrübe olabilmektedir. Bu yazımızda aklınızda bulundurmanız gereken bazı faydalı alışveriş ipuçlarını ve tavsiyelerini bulabilirsiniz.

9 aylık uzun bir bekleyişten sonra bebeğinizin doğum zamanı geldi çattı. İlk defa doğacak bebeğinizin artık ailenizin bir parçası olacağını hissediyorsunuz. Bebeğinizin beşiği hazır. Biberonları ve bezleri yerli yerinde ve kıyafetleri de dolabında tertemiz ve katlı bir şekilde duruyor. Fakat bir bebeğin ihtiyacı sadece bu saydıklarımızla bitmiyor. Daha alınacak çok şey var.

Bebeğinizin doğumuyla birlikte ailenizde ekstra bir bireyle daha yaşamayı öğrenmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde, öncelikleriniz tümden değişecek ve ailenizin tekrar organize olması gerekecektir. Tüm bu unsurlar da yapacağınız alışverişi doğrudan etkileyecektir.

Nelere dikkat edilmeli?

Yeni bir anne olarak alışverişe çıkmadan önce kendinize aşağıdaki soruları yöneltmeniz gerekmektedir:

  • İşe yararlılık: Bu alışveriş gerçekten makul ve faydalı mı?
  • Fiyat: Pahalı bir yatırım mı, yoksa bütçenize uygun mu?
  • Tasarım: Satın alacağınız ürünün güzel bir tasarımı olmalı mı?
  • Kalite: Her zaman en yüksek kaliteyi seçmek zorunda mısınız?

İlk defa anne olacaklara alışveriş tavsiyeleri

Beşik veya araba koltuğu gibi mecburi alışverişler dışında bazı ürünlerin alınması zorunlu değildir. Doğru kararları verebilmeniz için işte size birkaç ipucu:

1. Bebeğinizin ihtiyaçlarının bir listesini yapın

Satın alacağınız bazı ürünler hemen işinize yarayacaktır fakat bazılarının da beklemesi gerekecektir. Aslına bakarsanız, ürünü bebeğinizin doğumundan hemen sonra kullanmaya niyetli değilseniz; size tavsiyemiz bu ürünü almamanız yönünde olacaktır. Böylece sadece gerekli olan ürünlere öncelik tanıyabilirsiniz.

Bebek odası ve beşik

2. Bütçe belirleyin

Maalesef es geçemeyeceğiniz pahalı alışverişleriniz olacaktır. Örneğin, birden fazla çocuk yapmayı düşünüyorsanız, bir ürünü satın alırken tasarımından çok kalitesine odaklanmanız gerekecektir.

Size sürekli takip etmeniz gereken genel bir kural söyleyelim; hiçbir zaman acele etmeyin! Bir seferde onlarca biberon veya bebek monitörü almanıza gerek yok. Ayrıca, ihtiyacınız olmayan şeyleri size pazarlamaya çalışan reklam kampanyalarına da kulak vermeyin.

3. Evrimsel ürünleri seçin

Evrimsel ürünler uzun süreli kullanılabilen ve yaş ilerledikçe miadını doldurmayacak olan ürünler demektir. Her yıl bebeğinizin boyuna ve yaşına göre ürünleri almak yerine, daha uzun süre dayanacak aksesuarlar ve mobilyalar seçin. Pahalı gibi görünseler de, bazı ürünler geleneksel ürünlerle aynı paraya çıkacak ve uzun vadede cebiniz için daha karlı olacaktır.

Örneğin, bazı beşiklerde yatağa ek olarak bebek bezi değiştirmek için masa bulunmaktayken, bazılarında büyük bir yatağa dönüşme özelliği veya bazı çekmeceler bulunmaktadır.

4. Tecrübeli annelerden tavsiye alın

Eğer seçimlerinizden şüphe duyuyorsanız diğer annelerden alışveriş hakkında ipuçları alabilirsiniz. Anneler her zaman bu konuda en iyi desteği vermektedir.

“Bir annenin sevgisi her şeyin üstesinden gelebilir; çocuğunun mutluluğu için en büyük fedakarlıkları yapmaya her zaman hazırdır.”

Bebeğinizin gerçekten neye ihtiyacı var?

Her ne kadar az harcama yapmaya çalışsanız da bazı ürünler bebeğiniz için oldukça gereklidir. Bunları aşağıda sizin için sıraladık:

1. Gıda

Emzirmeyi planlıyorsanız bile bebeğinizin su ihtiyacı için en az bir biberon almanız gerekecektir. Bu biberon ayrıca bebeğinizin emmek istememesi durumunda da size oldukça yardımcı olacaktır. Ek olarak, bir önlük stoğu yapmayı da unutmayın.

2. Temizlik ve bakım

Bebek bezleri ve bakım ürünleri – nötr pH değerli sabun, mendiller, pamuklu çubuklar v.b. bebekler için gerekli malzemelerdir. Ek olarak, tırnak makası, özel bir saç fırçası ve banyo için de sünger almanızı tavsiye ederiz.

Ebeveynler bebek alışverişinde

3. Giyim

İlk altı aylık süre boyunca bebeğiniz günlük olarak 6-8 kıyafete ihtiyaç duyacaktır. Pamuklu giysileri seçmenizi tavsiye ederiz. Bazı kazaklar ve sıcak tutacak diğer giysiler de gerekli olacaktır. Ve unutmamanız gereken önemli bir konu; gelen hediyeler çoğunlukla giysi olacaktır. Bunu da alışveriş yaparken göz önünde bulundurmalısınız.

4- Seyahat

Araba koltuğu bebeğinizle dolaşmak ve seyahat etmek için ihtiyacınız olan en temel ürünlerden biridir. Ayrıca bebeğinizin seyahat halinde üstünü değiştirmek ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyacınız olan biberon, bez değiştirme masası, kağıt havlu, tek kullanımlık mendiller v.b. gibi ürünleri taşımaya yarayan bir çanta da gereklidir.

Kısacası, yeni bir anne olarak alışveriş yaparken dikkate almanız gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır. Ek olarak, arkadaşlarınızdan ve ailenizden ihtiyacınız olan şeyleri ödünç alabileceğinizi de unutmayın. Aslına bakarsanız, harcamaları önemli ölçüde azaltacağından dolayı tüm ürünler için takas veya değiş tokuş, hatta karşılık beklemeden verme gibi iyi hareketleri benimsemenizi tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir ...
Bebek Odası Dekore Etmek İçin Faydalı Fikirler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebek Odası Dekore Etmek İçin Faydalı Fikirler

Bebek bekliyorsanız fakat nasıl bir oda hazırlayacağınızı bilemiyorsanız, bu yazımızda bebek odası dekore etmek için vereceğimiz fikirler yardımcı ...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.