Prematüre Bebekler İçin Gerekli 5 Malzeme

Bebeğin prematüre doğması, endişe ve belirsizlik yaratır. Bunun can sıkıcı bir durum olmasını önlemek için en iyisi, ailenizin erken doğum gerekliliklerinin üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğu malzemelere mümkün olduğunca hazırlıklı olmaktır.
Prematüre Bebekler İçin  Gerekli 5 Malzeme

Son Güncelleme: 01 Ocak, 2021

Bir bebeğin erken doğması karşısında ebeveynler, doğum hazırlıklarının yeterli olmasını umarlar. Söz konusu prematüre bebekler olduğunda, hayati önem taşıyan bazı malzemelere sahip olmak önemlidir. Prematüre bebekler genel olarak zayıf doğarlar ve zamanında doğan bebeklere oranla daha küçüktürler.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu minik bebeklerin daha yoğun ve hassas bir bakıma ihtiyacı vardır. Bakım gerekliliği, doğum sırasındaki sağlık durumuna da bağlıdır.

Prematüre bebekler, organlarının olgunlaşmamış olması nedeniyle daha fazla sağlık problemi yaşama eğilimindedir. Anne karnında 40 haftalık gebeliği tamamlamamak, doğum sırasında pek çok zayıflığa sebep olur. Bu özellikle akciğerler için geçerlidir.

37. haftadan önce doğan bebekler, yenidoğan yoğun bakım ünitelerine ve kuvözlere alınır. Böylece doktorlar doğumdan sonraki birkaç günde bebeklerin gelişimini yakından takip edebilir.

Emzirme ve çocuğun ebeveynleriyle bağlantısı da bu süreçte temel bir rol oynar. Erken doğuma yol açabilecek birçok faktör vardır. Annenin yaşı ve sağlık sorunları buna sadece birkaç örnektir.

Prematüre bebek bakımında ebeveynin rolü

Prematüre bebekler çok hassastır ve bu yüzden de hastaneden ayrılmadan önce daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. Ebeveynler her zaman bir adım ötesini düşünmelidir. Ayrıca, evin hijyeni konusunda da ekstra dikkatli olmalıdır.

Vaktinden önce doğum yaptıysanız, ihtiyacınız olan bazı malzemeler vardır. Prematüre bebekler için olan bu ürünler, işinizi biraz kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda, yeni doğan bebeğinizin fiziksel durumu göz önüne alındığında yeterli bir ortam sağlamasına katkıda bulunacaklardır.

Prematüre bebeğiniz için gerekli malzemeler

Aileye yeni üye geldiğinde, anneler piyasadaki en iyi ürünlere sahip olmak ister. Sonsuz çeşitlilikteki ürünler arasında, prematüre bebeklerin ebeveynlerinin kesin olarak ihtiyaç duyacağı bazı ürünler vardır.

ağlayan bebek

1. Bebek bezleri

Yeni doğan bebeğinizin vücuduna uygun bir çocuk bezi gereklidir ve bunu bulmak oldukça zor olabilir. Çok küçük ve yeni doğan bebek bezleri bile prematüre bebekler için çok büyük olabilir. Dahası, prematüre bebeklerin çok hassas bir cildi vardır ve normal çocuk bezleri onların özel gereksinimlerini karşılamaz.

Neyse ki prematüre bebeklerin özel ihtiyaçları ve özellikleri ışığında bazı firmalar özel prematüre bebek bezleri üretmeye başladılar. Bu bebek bezleri çok küçüktür, anatomiktir ve hassas ciltler için uygun emici kumaştan yapılmıştır.

2. Hava temizleyici

Bir kez daha, prematüre bebeklerin çok hassas olduğunu ve solunum yollarıyla ilgili komplikasyonları oldukça sık yaşadıklarını belirtmek gerekir.

Bu nedenle yeni doğan bebeğinizin gelişimini olumlu düzeyde sağlamak için mükemmel bir ortama ihtiyacı vardır. Soluduğumuz havada birçok toz parçacığı vardır ancak prematüre bebeklerin ciğerleri bu tür bir ortama hazır değildir.

Bu nedenle, bebeğinizin odasını havası da dahil olmak üzere temiz tutmanız çok önemlidir. Hijyenik bir ortam sağlamak için odaya bir hava temizleyici yerleştirin.

“Prematüre bebekler çok hassastır ve bu yüzden de hastaneden ayrılmadan önce daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. Ebeveynler her zaman bir adım ötesini düşünmelidir.”

3. Kıyafetler

Prematüre bebekler için doğru kıyafeti bulmak ebeveynler için başka bir sıkıntı olabilir çünkü piyasada çok sık bulunmamaktadır.  Bu nedenle, birçok ebeveyn yenidoğan giysileri almak zorunda kalıp bunları bebeğine uygun şekilde ayarlamak zorunda kalabilir.

Yeni doğan her bebek için pamuklu kumaş kullanımı gerekli olsa da, bu prematüre bebekler için çok daha önemlidir. Pamuk cildin nefes almasını sağlar ve bebeklerin aşırı terlemesini önler.

Vücut ısısı çok fazla yükselen bebekler, vücut ısılarını düşürmek için fazladan çaba sarf etmek zorunda kalabilir. Ayrıca, hassas ciltleri nedeniyle başka bir kumaş türü alerjiye sebep olabilir.

Uzun kollu veya kısa kollu, tüm vücudu kaplayan pijamalar olmazsa olmazdır. Bu eşyalar bebekleri sıcak tutar ve sinek ısırıklarından korur.

Çoraplar ve eldivenler de bebeklerin ayaklarını sıcak tuttukları ve kendi ciltlerine zarar vermelerini engelledikleri için çok önemlidir. Prematüre bebeklerin uzuvlarını kapalı tutmak, üşümelerini önleyecektir. Unutmayın, onları vücutlarını sıcak tutacak şekilde giydirmelisiniz.

4. Koltuk indirgeçleri

Genelde araba koltukları ve bebek pusetleri prematüre bebekler için çok büyüktür. Bununla birlikte,bebeğinizi güvenle taşıyabilmeniz için boyut küçülten adaptörler satın alabilirsiniz.

erken doğum

5. Özel cilt bakımı kremleri

Prematüre bebeklerin cildinin kendine has özellikleri vardır. Cildin dış katmanı tam olarak gelişmemiştir ve bu nedenle özel bakım gerektirir. Herhangi bir yaralanma komplikasyonlara yol açabileceğinden, bu akılda tutulması gereken çok önemli bir ayrıntıdır.

Prematüre bebeğinizin bezini değiştirirken veya ona banyo yaptırırken cildi özel losyonlarla nemlendirmek önemlidir. Bunu yapmak için, tam olarak hangi ürünlerin kullanılacağını ve nasıl uygulanacağını belirtebilecek bir uzmana danışın.

Prematüre bebeğiniz dünyaya geldiğinde, en çok ihtiyacı olan şey, sevgi dolu ebeveynlerin ilgisi ve ilgisidir. Ona sık sık vücut sıcaklığını sağlamalı, mümkünse emzirerek beslemeli, tıbbi bakımını ihmal etmemeli ve ona bol bol sevginizi vermelisiniz.

Gösterdiğiniz bu özenle küçüğünüz kısa sürede önündeki engellerini aşacak ve güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.