Bebeğinizin penis bakımı ve hijyeni

Bebeğinizin penis bakımı ve hijyeni

Son Güncelleme: 03 Mart, 2018

Bebeğinizin penisi bakıma ve hijyene ihtiyaç duyar. Bu, özellikle yeni anne olmuşsanız, aklınıza pek de gelmeyecek bir şeydir. Bizi korkutması gereken ya da çözülemeyecek bir şey değildir. Ancak daha büyük sorunların yaşanmasını önlemek için bunu zamanında yapmamız çok önemlidir.

Bebeğin cilt bakımı çok önemlidir, bu nedenle özellikle cinsel organlarda özel bir metodolojiye sahip olmalıdır. Erkekler söz konusu olduğunda, babanın muhtemelen daha iyi bildiği bakım ve hijyen kuralları vardır. Bu kuralları anneler hayal bile edemeyebilir.

Her ne kadar bu gibi görevlerde bizi yönlendirebilecek bir çocuk doktoru olmasına rağmen, anneler olarak bebeklerimizin bakımı konusunda bazı zorunlu becerilere sahip olmamız çok önemlidir. Her durumda, bazı şüpheleri ebeveynler olarak kendimiz çözmek zorunda kalmamız da mümkündür.

Bu prosedür rutin olmalıdır, böylece bir noktada tüm anneler yeterli pratiğe ulaşır. Önemli olan yapılması ve yapılmaması gereken şeylerin farkında olmaktır, çocuk doktoruyla sürekli iletişim içerisinde olmaktan korkmamak da tavsiye edilir.

Bebeğinizin penis bakımı hakkında bilmeniz gerekenler

yenidoğan oğlunu omzunda tutan anne
  • Hem erkekler hem de kızlar, genital bölgede özel hijyene ihtiyaç duyarlar, çünkü uzun süre bebek bezi içinde kapalı kalan bir alandır. Ayrıca bezde idrar ve dışkı olması nedeniyle, enfeksiyonlara eğilimi vardır.
  • Doğumda erkek bebeklerin çoğunda “fimoz” vardır. Bu durum, glansın, daha büyük bir çocuğun veya yetişkinin aksine, hareket ettirilemeyeceği bir cilt tabakası ile örtülmesine neden olur. Bu bir noktaya kadar normaldir, ancak idrara çıkma için mevcut deliğin dar olması nedeniyle enfeksiyona sebep olabilecek salgılara neden olabilir.
  • Bebeğin penisini cildi hareket etmeye zorlamadan çok dikkatli bir şekilde temizlemeniz önerilir, çünkü bu doğal olarak gerçekleşir. Bazı uzmanlar cildin yumuşamasına ve fimozu çözmesine olanak tanıyan kortikosteroid kremlerin kullanılmasını önermektedir.
  • Çocuğunuz bu problem olmadan doğan az sayıdaki çocuktan biri ise, hijyeni korumak için, glans bölümünü doğrudan ovmadan veya kurutmadan sabun ve su ile yıkamanız önerilir. Bebek bezi değiştirilirken sadece dikkatli bir şekilde cildin yerini değiştirerek bir havluyla dikkatlice temizlemek gerekiyor; ancak tam hijyen için, banyo zamanı için en iyisidir.
  • 1 yıl sonra hala fimoz varsa endişelenmeyin, ancak deriyi içten ayıran salgılara dikkat etmek gerekmektedir. Bu gerçekleştiğinde, normal olmakla birlikte enfeksiyona neden olabilen sünnet derisinde bir miktar salgı birikebilir. Bu sinyal pozitiftir, çünkü problemin doğal olarak çözülmekte olduğunu gösterir; antibiyotik kremlerinin kullanımı ile birkaç hafta içinde çözülecektir.
  • Bazı babalar, eski moda bir şekilde cildi çekerek ayırmaya alışmışlardır; bu çok acı vericidir, yaralanmalara neden olabilir, karmaşık ve gereksizdir. Bazen sünnet, büyük problemleri tedavi etmek için önerilir. Yıllar önce bu uygulama hastalıklardan ve diğer koşullardan kaçınmak için yapılırdı.
  • Bebek bezi değiştirilirken penis, testisler ve anüs dikkatlice temizlenmelidir, araların kirli kalmamasına özen gösterilmelidir. Yeni anneler için ilave bir ipucu, çocuk bezini derhal çıkarmak yerine çıkarıldıktan sonra birkaç saniye beklemek gerekir, çünkü erkekler genellikle bu anda idrar yaparlar.
    gülen erkek bebek ve hemşire
  • Hijyen ve bakım aşırı olmamalıdır; çünkü bu rutini şekillendiren hemen hemen her şey doğal olarak çözülmüştür. Bazı uzmanlar, penisin yıkanması için sabun gibi yapay ürünler ve kremlerin kullanılmasını önermemektedir. Fakat bunu yapan bir anneyseniz, bebeğinizin banyosunda, cildinde kalan kremleri ve kullandığınız sabunu çıkarmak daha dikkatli olmasınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.