Çocuğunuza iyi bir insan olmayı nasıl öğretirsiniz?

Çocuğunuza iyi bir insan olmayı nasıl öğretirsiniz?

Son Güncelleme: 06 Mayıs, 2018

İyi bir insan olmayı öğretmek, çocuğun mutlu ve sağlıklı bir birey olarak gelişmesine katkı sağlayacak olumlu değerlerin aşılanmasıyla mümkündür.

Çocuğunuza hayatı boyunca verebileceğiniz en önemli ders, değerler ve bütünlük kavramıdır. Onlara sorumlu ve çalışkan olmayı öğretmekten sorumlu olmak dışında, en büyük göreviniz iyi bir insan olmalarını sağlamaktır. Günümüzde, iyi insanlara her zamankinden de fazla ihtiyaç vardır.

Çocuğunuz, dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek potansiyele sahiptir ve bunu başarmak için size ihtiyaç duyar. Onlara eşlik edin ve onlara doğru yolu göstererek yaşamlarını kontrol altında tutun.

Hayatta alabileceğiniz en önemli etiket iyi bir insan olmaktır. Bunu sağlayan üniversiteler değil, değerlerdir.

Çocuğunuzun iyi bir insan olması için ipuçları

kardeşini öpen kız

Kendinizi değiştirerek başlayın

Eğer çocuğunuzun davranışlarında değiştirmek istediğiniz bir şey varsa, işe kendinizi değiştirerek başlayarak onlara iyi birer örnek olabilirsiniz.

Eğer üzgünseniz veya çok çabuk sinirleniyorsanız, o halde çocuğunuzdan da sabırlı ve sakin olmasını istemeniz oldukça güçtür. Çocuklarda iyi davranışları açığa çıkarmak için, önce işe kendinizden başlamalısınız.

Onlara egzersiz yapmanın önemini öğretin

“Sağlık ve zihinsel durum yakından ilişkilidir. Bu nedenle, sağlığınıza dikkat etmek oldukça önemlidir.”

Hareketsiz bir yaşam tarzı insanların fiziksel ve duygusal sorunlar yaşamasına neden olur. Vücudunuzdaki bütün hücreler oksijene ihtiyaç duyar ve bu ihtiyacı egzersiz yoluyla karşılarlar.

Öte yandan, egzersiz iyi bir ruh haline sahip olmak ve enerjik hissetmek açısından da önemlidir. Bu bağlamda, spor yapmak veya sadece 30 dakikalık yürüyüşler yapmak toksinlerden ve stresten arınmanızı sağlar.

İlgilendikleri bir şey bulmaları için onları cesaretlendirin

Okuldaki derslerin dışında, çocuğunuzu okul dışı faaliyetlere katılması için teşvik edin. Tabi ki, bütün zamanını bu aktivitelere ayırmamalı. Fazlası zararlı olabilir. Ancak, kafasını boşaltması için okul dışı bir aktivite faydalı olabilir.

Sanat, spor ve bilim çeşitli yaşamsal becerileri kazanmalarına yardımcı olur.

Çocuğunuzun farklı hobiler denemesine izin verin ve gerçekten hangisini sevdiklerini belirleyin. Sevdiği bir aktivite disipline ve daha sağlıklı bir zihne sahip olmasını sağlayacaktır.

 Onlara iş birliğinin önemini gösterin

Çocukların yaşıtlarıyla ve yetişkinlerle paylaşımda bulunduğu aktiviteler onlara birlikte yaşamayı ve destekleyici, aktif, iyi olmanın önemini öğretir.

Sosyalleşme ve bağımsızlıklarının artmasıyla, daha anlayışlı insanlar olacaklar ve farklılıklara saygı duymayı öğrenecekler. Ayrıca ekip ruhuna değer vermeyi ve ondan keyif almayı öğrenecekler.

kırda koşan çocuk

Her zaman mutlaka “lütfen” ve “teşekkür ederim” demeyi öğretin

Hayatlarının ilk yıllarından itibaren, çocuklar bu ifadelerin önemini öğrenmelidir. Diğerlerini kendiyle eşit görme kabiliyeti onların iyi birer insan olup empati kurabilmelerini sağlayacaktır.

“Bu temel ifadelere ek olarak, topluma daha iyi uyum sağlamalarını sağlayacak ve kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olacak nezaket kurallarını da öğretmeyi unutmayın.”

Sağlıklı sosyal ilişkiler kurmalarına yardım edin

Çocuğunuzun zeki, kendine güvenen ve anlayışlı bireyler olmasını sağlamanın bir yolu da sık sık sosyalleşmelerini sağlamaktır. Evinizde, çocuğunuzun sahip olmasını istediğiniz ikili ilişkiler bakımından onlara birer örnek olmalısınız.

Diğer insanlarla sosyal ilişkiler kurmasını sağlayın ve kendini ilerletmesi için ne yapabileceğini anlatın. Etkileşimden çıkabilecek sorunlar nedeniyle onu izole edecek kadar korumanın bir faydası yoktur. Aksine, ona açık bir şekilde sosyalleşebilmesi için gerekli ortamı sağlamalısınız.

Hijyen ve kişisel bakımın önemini vurgulayın

İyi bir insan olmaya giden yolun başlangıcı kendine bakmayı öğrenmektir. Bu, sağlığına dikkat etmek, gerektiğinde doktora gitmek ve vücudunu temiz tutmaktan geçer.

Çocukluğunun ilk günlerinden itibaren, temel kişisel temizlik önlemlerini alması gerektiğini söylemelisiniz. Ellerini yıkamalarını veya dişlerini fırçalamaları gerektiğini söyleyerek başlayabilirsiniz. Daha sonra daha karmaşık olabilecek alışkanlıkları öğretebilirsiniz.

Doğayı sevdirin

Gezegenimizdeki çevre krizi ile birlikte, çocuklarımızın doğaya saygılı bir yaşam tarzı sürmeleri gerekmektedir. Onları, geri dönüşüm yapmaları, suyu kullanırken dikkat etmeleri ve genel olarak çevreye dikkat etmeleri konusunda teşvik etmelisiniz. Onlara, insanlığın ihtiyacı olduğu değişimin bir parçası olabileceklerini gösterin.

iki erkek kardeş çocuk

Gerçek bağlantılar kurmalarını sağlayın

Teknolojinin günlük hayatımızı işgal etmesi sonucunda, insanlarla olan etkileşimimizin azalması da kaçınılmaz oldu. Her gün onlara fiziksel sevgi vermenin ve almanın önemini ve diğer insanlara bir birey olarak değer vermenin önemini öğretin.

İyi bir insan olmak ebeveynlerin de katılımını gereken uzun bir süreçtir. Ancak, çocuklarınızın etrafındakileri güzelleştirdiğini gördüğünüzde her çabanıza değeceğini de anlayacaksınız.

Dünya, bir arada yaşamayı geliştirmek ve dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için akademik ve ahlaki açıdan iyi eğitimli insanlara ihtiyaç duymaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.