İpuçlarıyla 3 Günde Çocuğunuzun Tuvalet Eğitimi

İpuçlarıyla 3 Günde Çocuğunuzun Tuvalet Eğitimi

Son Güncelleme: 04 Mart, 2018

Bebeğimizin tuvalet eğitimine yardımcı olmak, genelde biz annelerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri olmuştur. Bu kaçınılmaz bir geçiştir ve asla modası geçmez. Bugün bile hâlâ, bu işlemi gerçekleştirmek için doğru yöntemi araştırmamız gerekiyor.

Tuvalet eğitimi, sabır, kararlılık ve her şeyden önce sevgi gerektiren bir etkinliktir. Ancak, sizinle paylaşmak istediğimiz bir şey var: Çocuğunuzun bezli günlerini arkasında bırakmasına yardımcı olmak, uzmanların verdiği tavsiyeleri aklınızda tutarsanız düşündüğünüzden daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

Çoğu anne, bazı ipuçları sayesinde başarılı sonuca ulaşmıştır ve faydalandıkları bu ipuçlarını diğerleriyle paylaşma konusunda da istekliler.

Çocuğunuza üç gün içinde tuvalet eğitimi vermeniz gerçekten mümkün müdür?

Bebeğimiz doğduğunda bez kullanmaya alışması için ne kadar zaman geçtiğini göz önünde bulundurursak, eğer şanslı isek onu kullanmayı bırakması da aynı şekilde hızlı olacaktır.

Bununla birlikte, çocuk bezi kullanmayı bizim onda bir alışkanlık haline getirdiğimizin de farkında olmalısınız.

Birçok annenin deneyimlerine ve ayrıca uzmanlara göre, küçük çocuğunuzun üç gün içinde tuvalet eğitimi alması mümkündür. Bu iddia, gelişme sürecinde önemi olan bilişsel unsurlara odaklı tekniklerin uygulanmasına dayanır.

Açıkçası yöntem çok hızlıdır, ancak bebeğiniz, bez kullanmayı bırakma sürecinde sıklıkla tuvalet dışında bir yere idrarını veya kakasını yapabileceğinden ötürü, tuvalete kendi başına gitmeyi hemen öğreneceğini garanti etmez.

Bunun, adım adım gerçekleştirilen bir süreç olduğunu, bu nedenle tüm ailenin birlikte hareket ederek sürece tamamen bağlı kalınması gerektiğini bilmek gerekir.

Tuvalete gitmenin bebek bezi kullanmak kadar basit olmadığını unutmayın. Tuvalete gitmek, çocuğunuzun muhtemelen halihazırda olduğundan daha bağımsız hareket etmesini gerektiren bazı beceriler ister: Tuvalete girmek, pantolonunu indirmek, tuvalete oturmak ve sonraki tüm işlemleri yapmak gibi. Bu, birkaç aylık bir alışma süreci gerektirir ancak zamanla hepsinin üstesinden gelinecektir.

Üç gün içinde tuvalet eğitimi

oyuncak ayısıyla lazımlıkta oturan bebek

Bu yöntem her ne kadar etkili olsa da, çocuğu belden aşağı çıplak tutmayı gerektirdiği için, her ailede uygun olmayabilir. Çocuğa, bezsiz durmanın temellerini üç gün içinde öğretsek de; bu, sürekli ve kalıcı olacak bir sürecin sadece başlangıcıdır.

Tuvalet eğitimi konusunda başarılı olabilmek için bu faydalı ipuçlarını mutlaka aklınızın bir köşesinde bulundurun:

  • Kendinizi, önümüzdeki üç gün boyunca tamamen bu göreve adayın. Bu amaca konsantre olabileceğinizden ve bunu gerçekleştirecek vaktinizin olduğundan emin olun.
  • Çocuğunuzla hedefe ulaşmanın en etkili yolunun olumlu takviyeler olduğunu biliyoruz. Çünkü bu sürecin oluşturabileceği gerilimi ortadan kaldırmak çok önemlidir. Bu amaçla, birlikte eğlenceli anlar yaratın; sürece ödüller, oyunlar, danslar ve kahkahalar katın.
  • Uzmanlar, bu sürece başlamaya karar verdikten sonra hiçbir şekilde geri dönüş yapılmamasını önermektedirler. Tutarlı olmak ve tüm ailenin katılımı, öğrenme deneyiminin etkili olabilmesi için oldukça önemlidir.
  • Çocuğunuzun, ne olup bittiğini anlamaması ya da onun için çok yeni olan bu durumda nasıl davranması gerektiğini  bilememesi gayet normal olduğu için, korkularını ortadan kaldırmak amacıyla elinizden gelen her şeyi yapın.

1. Gün

  • Çocuğunuzun günü, çocuk bezi ve iç çamaşırı olmadan geçirmesi gerektiğini unutmayın. Çocuğunuzun tuvaleti kullanma ihtiyacını ne zaman hissetmeye başlayacağını tespit etmek için dikkatli olmanız çok önemlidir. Başlangıçta, evin herhangi bir yerine pisletebilir, bu nedenle onu banyoya götürmek için her an tetikte olmalısınız.
  • Tuvalet eğitim tekniğinin bir parçası olarak, tüm aile bireyleri sık tuvalete gitmek için bol bol sıvı tüketmelidir. Anne veya baba tuvalete gitmesi gerektiğinde, çocuğu da yanına alabilir.
  • Onun küçük zaferlerini kutlayın ve ilerleme kaydedemiyorsa da çocuğunuzu azarlamayın – sadece geliştirilmesi gereken şeyi belirtin. Çocuğunuzdan, kazalarını temizlemenizde yardımcı olmasını istemek sürece katkı sağlayabilir.
  • Çocuğunuzu yatmadan önce tuvaleti kullanmaya davet edin ve o uyuyana kadar da bebek bezi giydirmemeye özen gösterin.

2. Gün

Ek olarak bir aile gezisi düzenleyerek, ilk günkü işlemi aynen tekrarlayın. Bu gezi, vaktinden önce ilan edilmek zorundadır. Ancak bir koşulumuz var: Çocuğunuz, evden çıkmadan hemen önce, son dakikada tuvaleti kullanmalıdır. Daha iyi bir sonuç almak için tüm aile aynı şeyi yapabilir.

anne oğul tuvalet eğitiminde

Bu gezi ile, çocuğunuzun eve dönene kadar çişini tutması amaçlanır. Bu nedenle, çocuğunuz gezi sırasında bebek bezi veya herhangi bir iç çamaşırı giymemelidir. Çocuğunuzun rahat hissetmesini sağlayan rahat bir pantolon işinizi görebilir. Bir “kaza” olması ihtimaline karşı yanınızda değiştirmek amacıyla bir kıyafet götürmeyi de unutmayın.

3. Gün

3. günde de, bir ve ikinci günkü işlemi tekrar edin, ancak bugün bir gezi yerine iki gezi düzenleyin. Bununla, çocuğun dışarıdayken de tuvaleti kullanmaya ihtiyaç duyması amaçlanır; yine çıkmadan hemen önce tuvalete gitmeyi unutmuyoruz.

Bu amaçla, yanınızda bir lazımlık veya tuvalet adaptörü götürün. Eğer şanslıysanız, bunları kullanma fırsatınız olur. Arabayla çıkmanızı, evden çok fazla uzaklaşmanızı veya uzun süre dışarıda kalmanızı tavsiye etmiyoruz. Ayrıca bu gezi eğlenceli olmalı ve baskı kurmadan gerçekleştirilmelidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.