Sevgili Anneciğim, Yanımda Olduğun için Teşekkürler

Sevgili Anneciğim, Yanımda Olduğun için Teşekkürler

Son Güncelleme: 10 Aralık, 2018

Canım annem, sana benim için ne kadar önemli olduğunu nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Her zaman benim yanımda oldun, beni sevdin ve destekledin. Kendimi eşsiz ve özel hissettirdin. Bu yüzden, sana teşekkür etmek istiyorum.

Artık bir zamanlar olduğumuz kadar yakın olmadığımızı biliyorum. Ben daha küçükken, birbirimize daha çok zaman ayırırdık. Birlikte oynadığımız oyunları, gülüşmelerimizi ve yaptığımız o diğer eğlenceli şeyleri hala hatırlıyorum. Seninle bazen sinemaya veya alışverişe giderdik, bazense sadece yürüyüşe çıkardık.

Birlikte olduğumuz sürece ne yaptığımızın benim için hiçbir önemi yoktu. Hep seninle geçirdiğim anların sonsuza kadar sürmesini istedim.

Havanın soğuk ya da yağmurlu olması fark etmezdi. Çünkü sen, her şerrin altında bir hayır arardın.

dondurma

Yapmak istediğim tek şey problemlerimden kaçmak olsa bile, bana pozitif olmayı ve aksilikler karşısında pes etmemeyi öğrettin. Bana hayatta hep cesur olmamız gerektiğini söyledin.

Sevgili annem, keşke senin gibi dünyada daha çok insan olsaydı. Senin gibi karşılığında bir şey beklemeden, yalnızca iyilik yapma arzusuyla başkalarına yardım eden insanlar…

Savaş ve nefretle kirlenmiş bu dünyada, sen karanlığın içinde parlayan bir ışıksın.

Sevgili anne, kızdığın için de teşekkürler

Seninle her tartışmamızı hatırlıyorum. Bunlar mutlu bir şekilde hatırladığım anılar değil. Ama iyi anıları biriktirdiğim gibi onları da biriktirdim ve zamanla olgunlaşmama yardımcı olan değerli derslere dönüştüler.

Tartıştığımız ve bağırdığımız zamanlardan pozitif bir şey çıkarabileceğimi hiç düşünmezdim.

Gözyaşları ve öfkenin kendi iyiliğim için olduğunu ve sonsuza kadar onlar için minnettar olacağımı hiç fark etmemiştim. Beni düzeltmek için orada olmasaydın, doğru olanı yapmayı asla öğrenmemiş olurdum.

Her zaman bir şeyleri yanlış yaptığımda bana tavsiyelerde bulunan ve doğrusunu açıklayan ilk kişi sen oldun. Sabrını test ettiğim zamanlarda, diğer annelerin çoğu senin gibi soğukkanlı kalamazdı. Sana ateş püskürdüğüm ve haksızlık ettiğim tüm o zamanlar için senden özür diliyorum.

Hayatımdaki en harika insanlardan birisin, sevgili anneciğim. Bazen soğuk ve mesafeli göründüğümü düşünebilirsin. Fakat görünüş hiçbir şey ifade etmez. Her şeye rağmen, sana olan sevgimden hiçbir şey eksilmedi.

Aramızdaki bağ yok edilemeyecek kadar güçlü. Ne olduğunun bir önemi yok. Sana her ihtiyacım olduğunda yanımda olacağını biliyorum. Bizim hissettiğimiz şey, aramıza hiçbir şeyin giremeyeceği kadar samimi ve güzel.

anne çocuk tartışması

Şu anda olduğu gibi gelecekte de sana ihtiyacım var

Ben sadece küçük bir kızken, büyüdüğüm zaman sana artık ihtiyacım olmadığını düşünürdüm. Kendimi hep senin korumana ihtiyaç duymayan, güçlü ve kendine güvenen bir yetişkin olarak hayal ettim. Ne kadar da yanılmışım.

Seni düşünerek ne kadar çok zaman geçirdiğimi ve seni ne kadar çok özlediğimi hayal bile edemezsin. Çocukluğuma dönüp baktığımda, hep senin yanındayken hissettiğim güven duygusunu hatırlıyorum.

Bugüne kadar yaşadıklarımdan edindiğim tecrübelerin sonucunda, kaç yaşında olursam olayım her zaman anneme ihtiyacım olacağını anladım. Sen, en derin sırlarımı bilen bir sırdaş, bana rehberlik eden bilge bir sessin. Dünyada gözüm kapalı güvendiğim tek kişi sensin.

Kendime ait bir aile kurma zamanım geldiğinde bile, güvenebileceğim kişinin sen olacağını biliyorum. Seninle olan ilişkimiz kolayca bir başkasıyla değiştirilebilecek bir şey değil.

Sana sahip olduğum için çok şanslıyım. Tek bir bakışla, birbirimizin ne düşündüğünü anlıyoruz. Bu oldukça nadir görülen ve mükemmel bir şey.

Bazı insanların benim gibi şanslı olmadığını biliyorum. Ne yazık ki, çocuklarına kötü davranan ve onları mutsuz eden toksik ebeveynler var. Koşulsuz sevginin ne demek olduğunu anlamaları için seni bu insanlara tanıtmak isterdim.

Bazen senin yaptığını yapamamaktan korkuyorum. Çocuklarıma senin bana gösterdiğin sevgiyi gösteremezsem ne olur? Bana saçmaladığımı söylerdin, ama bunu yaşayıp görmek için önümde uzun bir yol var.

Bütün bunları akılda tutarak, sevgili anneciğim, benimle bu yolculuğa çıkmanı istiyorum. Tekrar birbirimize zaman ayırmamızı, sohbet etmemizi ve birbirimize tavsiyelerde bulunmamızı istiyorum.

Hayatımda sana sahip olduğum için ne kadar şanslı olduğumu biliyorum ve bu şansımdan tam olarak yararlanmak istiyorum. Her zaman yanımda olduğun için teşekkür ederim.

Seni seviyorum anneciğim.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.