Bitler ile Mücadele Etmek ve Bitlenmeyi Engellemek İçin 7 İpucu

Bitler ile Mücadele Etmek ve Bitlenmeyi Engellemek İçin 7 İpucu

Son Güncelleme: 30 Ekim, 2018

Okula dönüyor olmak yaz tatilinde unutulan eski alışkanlık ve rutinlerin tekrar edinilmesi anlamını taşır. Ve okulların başlaması bitlenme gibi daha nahoş şeylerin deneyimlenmesi anlamını da taşıyabilir.

Aşağıda, bitler ile mücadele etmek ve bitlenmeyi engellemek adına derlediğimiz 7 ipucunu sizler için sıraladık:

Bit hakkında ne biliyorsunuz?

Bit, insanların saçları arasında yaşayan ve kanatları olmayan bir böcektir. Bitler, çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülürler.

Bu böcekler günde birkaç defa kan emerek beslenirler ve bu neden ile de son derece rahatsız edicidirler çünkü ısırıkları kaşıntıya sebep olur.

Bitlenen kişi, ısırılan yerleri çok fazla kaşır ise derisini tahriş edebilir ya da deri üzerinde yara oluşumuna neden olabilir. Hatta en kötü senaryoda bu yaralar enfeksiyona dönüşebilir.

Bunlara ek olarak bitler son derece bulaşıcıdırlar. Bir kişiden diğerine kolaylık ile geçebilirler. Bitler, insan kafasında 30 gün kadar yaşayabilir ve her gün 8 yumurta yumurtlayabilirler.

Bitlerin üremesindeki bu korkunç hızı göz önünde bulundurarak tedaviye hemen başlanılması akıllıca bir davranış olur.

“Bitler iğrenç yaratıklar değillerdir… Peki bitlerin bu gezegendeki amaçları ne olabilir? Tabii ki bizleri daha alçakgönüllü insanlar haline getirmek ve bizlere biraz da olsa yavaşlayıp çocuklarımız ile daha fazla ilgilenmeyi hatırlatmak.”

-Beth Berry-

 

Çocuğunuzun bitlenmesini engelleyecek 7 ipucu

  1. Çocuğunuzun okulundan gelen uyarı ve bilgiler

Çocuğunuzun okulundan okulda bit görüldüğüne dair bir uyarı geldiğinde çocuğunuzu didik didik aramanın da vakti gelmiştir. Her gün çocuğunuz eve geldikten sonra saçlarını ve saç diplerini karıştırıp bit ya da bit yumurtası arayın.

Ve eğer çocuğunuzda bitlenme tespit ederseniz siz de aynı şekilde okula haber verin. Bu şekilde salgının oğlunuz ya da kızınız vasıtası ile tüm sınıfa yayılmasını engellemiş olursunuz.

Çocuğunuzun kafasını düzenli olarak inceleyerek bitleri ya da sirkeleri (bit yumurtaları) çabucak fark edebilirsiniz. Bit sorununu erken teşhisiniz bitlerin çocuğunuzun kafasında yuvalanmasını ya da yumurtlayıp tamamen istila etmesini engelleyecektir.

Çocuğunuzun kafasında bit aramanın en iyi yolu onun saçlarını 4 bölgeye ayırıp her bölgeyi sabırlı ve dikkatli bir şekilde didik didik aramaktır.

Bu aramada en iyi sonucu alabilmek adına özel olarak bu iş için üretilen bir bit tarağı kullanmanızı tavsiye ederiz.

  1. Çocuklarınızın eşyalarını arkadaşları ile paylaşmasını engelleyin

Çocuğunuzun tarak, şapka ya da toka gibi eşyalarını diğer çocuklar ile paylaşmasını engellemeniz çok önemlidir. Bitler, bir çocuğun kafasından diğerine uçarak ya da zıplayarak geçemezler. Ama değdikleri saça çok hızlı bir şekilde tırmanıp yerleşebilirler.

Çocuklardaki bitlerin bulaşıp yayılmasını engellemenin en iyi yolu onlara saçları için kullandıkları hiçbir eşya ya da nesneyi diğer kişiler ile paylaşmamayı öğretmektir.

  1. Sirke

Konu bitlenmeyi önlemek olduğunda, normalde yemek ya da salatalarımızda kullandığımız sirke baş müttefikimiz haline gelir. Yarı yarıya sirke ve ılık sudan oluşturacağınız karışımı ile çocuğunuzun saçlarını yıkayın.

Bu uygulamayı sadece sirke ile yapmayın. Su ile karıştırarak etkisini göstermesini bekleyin. Sirkeli su, bit tarağı ile toplayamadığınız, çocuğunuzun saçları arasına sıkışan bit yumurtalarının dökülmesine yardımcı olacaktır.

  1. Çay çiçeği yağı

Çay çiçeği yağı, bitlenmeyi önlemede kullanılan en iyi doğal tedavidir.

Çay çiçeği doğal yolla bitlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Çocuğunuzun kafasındaki bitlerden kurtulmak için 10 damla çay çiçeği yağını 60 mililitre su ile karıştırın. Bu karışımı spreyli bir şişe içerisine dökün.

Hazırladığınız karışımı çalkalayın ve devamında çocuğunuzun saçlarına dengeli bir şekilde püskürtün. Çocuğunuzun özellikle ensesine ve kulaklarının arkasına odaklanın. Hazırladığınız karışımı bu bölgelere bol miktarda püskürttüğünüzden emin olun.

Devamında çocuğunuzun saçlarını duş bonesi ile örtüp 30 dakika kadar karışımın etkili olmasını bekleyin. Çay çiçeği, çocuğunuzun saç diplerine yapışan bit yumurtalarını gevşetip bit tarağı ile alınabilir duruma getirecektir.

  1. Lavanta

Lavanta, antiseptik özelliği ve hoş kokusu ile bilinir. Ama aynı zamanda bitlenmeyi önlemede de çok yararlıdır. 

Çocuğunuzun saçlarını at kuyruğu şeklinde bağlayıp kulaklarının arkasına birkaç damla lavanta damlatın. Lavanta, bitler için doğal bir uzaklaştırıcıdır ve bitlerin saçlara tırmanmasını engeller.

Lavanta, bitlenmeyi engellemede çok faydalıdır ama hali hazırda bulunan bit ya da bit yumurtalarını öldürmez.

  1. Kuşdili bitkisi (rozmarin)

Bu bitkinin kokusu bitleri uzak tutmaya yarar. Çocuğunuzun kullandığı şampuana birkaç damla kuşdili ekleyin. Hazırladığınız şampuan ile çocuğunuzun kafasına masaj yapın ve bol su ile iyice durulamadan önce yarım saat bekleyin.

Kuşdili yağı ya da diğer bahsettiğimiz yağları kullanırken bu yağların çocuğunuzun gözüne kaçmamasına çok dikkat edin.

  1. Farmakolojik ürünler

Çevrenizdeki herhangi bir eczaneden birçok çeşit bit şampuanı, kremi ve sabunu temin edebilirsiniz.

Tüm bu ürünler kuru saça nazikçe ve masaj eşliğinde uygulanmalıdırlar. Bu ürünleri kullanmadan önce prospektüslerindeki açıklamaları mutlaka okuyun.

Genellikle bu ürünler son derece etkilidirler. Bunun ile birlikte sorunu tam anlamı ile bitirebilmek için bu ürünleri birkaç gün sonra çocuğunuzun saçlarına bir kere daha uygulamalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.