Çocuğunuza Ödevlerini Yapmasını Öğretmeniz İçin 6 İpucu

Çocuğunuzun ödevlerini kendi kendine yapmasını istiyorsanız, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır. Dikkatli okumanızı öneririz!
Çocuğunuza Ödevlerini Yapmasını Öğretmeniz İçin 6 İpucu

Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2018

Çocukların büyüdüklerini gösteren adımlardan biri de ödevlerini kendi başlarına yapmayı öğrenmeleridir. Kuşkusuz, bu büyük bir sorumluluktur ve aynı zamanda çocukların zamanlarını yönetmeyi öğrenmek için attığı önemli bir adımdır.

Bir anne olarak, çocuklarınızı ev ödevlerini yapmaya teşvik edecek sihirli bir formül olmasını istediğinizin farkındayız. Ne yazık ki, bunu yapmak, bu kadar basit değil! Ancak, bazı yöntemleri uygularsanız çocuklara ödevlerini yapmalarını öğretmenin mümkün olduğunu unutmayın. Size daha fazlasını aşağıdaki yazımızda anlatıyor olacağız.

Çocuğunuza Ödevlerini Yapmasını Öğretmeniz İçin 6 İpucu

Aşağıdaki ipuçları çocukların okul etkinliklerini bireysel olarak tamamlamalarına yardımcı olacaktır:

1. Gerekli olduğunda çocuğunuza yardım edin

Çocuklara kendi başlarına ödevi yapmayı öğretmenize yardımcı ilk öneri, onlara her ihtiyaç duyduklarında yardım etmektir. Bu, ilk adımı atmaları ve bir süre sonra kendi başlarına ilerleyebilmeleri için onlara güven verecektir.

Her zaman yardım etmeli, sakin ve destekleyici bir tavırda olmalısınız. Çocuğunuzun kendi başına yaptığı görevleri başarısızlıkla ilişkilendirmemesi için mutlaka olumlu yorumlar da yapmayı unutmayın.

Çocukların bir şeyleri tek başlarına yapabilmeye başlamaları, büyük ölçüde yaşlarına bağlıdır. Onlara bunun için uygun yöntem sunabilmek adına eşlik etmelisiniz. Cevapları vermek yerine, öğrendikleri bilgiyi kullanarak sorunları kendi kendilerine çözmelerine yardımcı olmak en iyisidir.

2. Olumlu Olun

Şu bir gerçek ki: Çocuklar ebeveynlerinden çok şey öğreniyorlar. Yeni öğrenilen konular hakkında olumlu ve coşkulu olan ebeveynler, çocukları zorluklara rağmen sabırlı olmaya teşvik ederler. Çocukları daha iyi yapmaya motive etmek ve gösterdikleri çabayı takdir etmeniz gereklidir.

yardımcı olan baba

Bazı karmaşık durumlarda, çocuğunuzun motivasyonunu baltalayabileceğinden dolayı, cesaretinizi ya da hayal kırıklığınızı ondan gizlemenizi öneririz.

3. Motive Edici Olun

Aslında, çocukların ödevlere karşı tutumu, ebeveynleri dahil olduğunda daha olumlu olma eğilimindedir. Ek olarak, ebeveynler olumlu bakış açısıyla yaklaştıklarında ve uygun bir dille müdahalelerde bulunduklarında çocuklarının öğrenme süreçlerini daha iyi destekleyebildiklerini fark ederler.

Ebeveynler çocuğa öğrenme zevki aşılayarak, bireysel çalışma konusunda motivasyon ve özgüven geliştirmelerine yardımcı olur. Ve böylece iki taraf da bundan kazançlı çıkar!

“Eğitimin amacı gençleri gelecekte kendi kendilerine eğitim alabilmeleri için hazırlamaktır.”

–Robert M. Hutchins–

4. Çocuğunuzu Baskılamayın

Çocuklara ödevlerini kendi kendilerine yapmayı öğretmek istiyorsanız, bilmeniz gereken ilk şey, küçük çocukların baskı ya da kaygı altında nasıl çalışacaklarını bilmedikleridir. Bu nedenle, onları baskılamamalısınız.

Örneğin, “Henüz bitirmedin” ya da “Şimdi yapman lazım, bu ödevler yarına” gibi ifadeler çocukların cesaretini kırmanıza sebep olur, bu yüzden bu cümleler uygun değildir. Bu tavrın çocuklarda ters etki yapabileceğini unutmayın. Bu tarz kelimeler çocukların rahatça düşünmesini engelleyebilir.

Aynı şekilde, çocuğunuza ödevlerini hızlı ve kötü bir şekilde değil, düzgün ve özenli yapmanın önemini de öğretmelisiniz. Bir anne olarak, çocuğunuzun ödevlerini iyi ya da zamanında yapmamasının sonuçlarıyla yüzleşmesine izin vermelisiniz.

5. Ödev ve Eğitim için Spesifik Bir Alan Belirleyin

Çalışma amaçlı spesifik bir alan belirlemek, çocuğunuzun dikkatinin dağılmasını engelleyeceğinden dolayı son derece faydalıdır. Bunun için çocuk odası, mutfak ya da yemek masası gibi bir alan tercih edebilirsiniz.

Bunun için, kalem, kağıt, kitap ve diğer temel malzemeleri bulunduracak yeterli bir alana ihtiyacınız olacaktır.

Çocukları derslerinin ve ev ödevlerinin listesini tutabilecekleri küçük bir defter kullanmaya teşvik edebilirsiniz. Bu şekilde, ödevlerini ne zamana yetiştirmeleri gerektiği konusunda bir karışıklık oluşmaması sağlanabilir.

ödevini yapan çocuk

6. Organizasyon

Çocuğunuzun düzenli olmasını istiyorsanız, organize olmayı öğrenmesine yardımcı olmak için yeterli zamanı ayırmalısınız. Bir anne olarak size düşen, ona bu düzeni sağlayabilmesi için organizasyonu öğretmektir. Gerektiğinde onu yönlendirmeli ve düzeltmelisiniz.

Ayrıca, çocuklarınızın zaman yönetimi konusunda yardıma ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız, bu konuyla ilgili yeteneklerini nasıl geliştirebileceklerini öğretmelisiniz, onlara her bir görevin önemini nasıl değerlendireceklerini ve yetiştirmeleri gereken zamana göre nasıl öncelik verecekleri ile ilgili yardımcı olmalısınız.

Kısacası, çocuklarınızı okul için daha çok ya da daha az şey yapmaya zorlamamalısınız. Bunun yerine, ana fikir şu olmalı: Siz sınırları belirlemesine yardımcı olmalı, bireysel tercihlerine saygı göstermeli ve onları motive etmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.