Anne, Bakmadığımı Sandığında Gördüğüm Şuydu

Anne, Bakmadığımı Sandığında Gördüğüm Şuydu

Son Güncelleme: 16 Mayıs, 2018

Güzel annem, sana çok teşekkür etmeliyim. Her şeyden önce, varlığına seslenen o küçük, gerçek detaylar için. Çünkü her günlük, doğal ve içsel davranışta, asil ve saf özünü gösteriyorsun. Seni izlemediğimi düşündüğümde gördüğüm şey buydu.

Evet, sana bakıyordum, kalbimi istila eden bir gururla derinden hayranlıkla bakıyordum. Çünkü fark etmediğine inandığın zaman, gerçek ruhunu, tüm yapaylıklardan sıyrılmış hâliyle bu eylemlerle görebiliyordum.

Görmediğimi sandığın her küçük detay, insanları inanılmaz, eşsiz, ölçülemez yapan şeydir. Anne, tüm bu pratik dersler için teşekkür ederim. Bana örnek olduğun için, artık bir yaşam modelim var.

Seni İzlemediğimi Düşündüğünde Neler Öğrendim?

Bir gün, ben çok küçükken hastaneye gitmiştik. Çok hasta bir arkadaşını ziyarete gitmiştin ve onun için çok endişeleniyordun. Sonra insanların birbirleriyle ilgilenmeleri gerektiğini ve karşılığında bir şey beklemeden, aşkın onları koşulsuz olarak birleştirdiğini anladım.

biberonlu bebek

Başka bir vesileyle, trende yolculuk ederken çocuğuyla beraber para isteyen bir anneye para verdiğini gördüm. Birkaç topluma hizmet projesinde işbirliği yaptığını gördüm. Anlamadığım davalara katıldığını, aktif olduğunu gördüm. İhtiyacı olanlara yardım eli uzatmayı asla reddetmedin.

Bu şekilde, zamanınız ve, veya paranız varsa, başkalarının refahına bakmanın mümkün olduğunu anladım. Elbette bunu iyi biliyordun: “İyi anlaşılan dayanışma evde başlar.” O sınırları aşmayı biliyordun. Bana dayanışma ve cömertliğin değerini öğrettin.

Empati, sosyal vicdan ve nezaket ruhumun derinlerine ulaşan öğretilerdi. Sen her zaman başkalarının mutluluğu için, eşitlik ve katılım için savaşan şefkatli bir varlıktın. Tüm bunları şaşkınlıkla izledim, sen ise seni izlemediğimi sanıyordun.

Başka bir zaman, evsiz bir kedi yavrusu beslediğini hatırlıyorum. Korunmasız, sokakta ağlıyordu. Sonra sokağa çıktığında iştahını yatıştırmak ve eksikliklerini hafifletmek için ona biraz yemek getirmekten çekinmedin. O zaman, hayvanlara sevgi ve saygı ile muamele edilmesi gerektiğini takdir edebilirdim.

Yorgunluk, stres ve yaşam şokundan bağımsız olarak mutlu günler ve geceler göründüğünü biliyordum. Ama gözlerinde acıyı da görebiliyordum. Bazen gözyaşlarını tutamazdın. O gün hayatın çeşnisinin hüzün ve acı olduğunu anladım.

Bunlar yanlış olarak negatif kabul edilen iki duygudur. Ancak bu duygular gereklidir. Bize yaşadığımız neşenin ışığını gösterirler. Anneciğim, o duygusal çöküşler, bana, ağlamanın normal olduğunu gösterdi. Bir kişinin cinsiyetine bakılmaksızın, bazen zorunludur ağlamak.

mavi gözlü bebek ve oyuncak

Seni İzlemediğimi Düşünürken Bana Kazandırdıkların

Yanlışlıkla sana bakmadığımı düşünürken, çok ilginç şeyler gördüm. Kalbimi işaretleyen ve silinmez bir iz bırakan şeyler. Beni iyi yaptılar, beni doldurdular ve temelde beni rahatlattılar. Çünkü gerçekte bana verdiğin çok şey var.

Örneğin, yüzünüze yayılmış kocaman bir gülümsemeyle resimlerimden birini ne kadar değerli bulduğunu görebiliyordum. O gün, çizimimi mıknatısla buzdolabına yapıştırdın. Yani, ben bir saniye için tereddüt etmedim ve başka bir tane yapmak için heyecanlandım. Ayrıca binlerce küçük kartımın her birini toplayışını takdir ettim.

Her öğle yemeği ve her akşam yemeği alakart gibiydi. En sevdiğim yemekleri en sağlıklı şekilde hazırlamaya çalışıyordun. Her zaman sağlığım için katkıda bulundun ve kendimi rahat hissetmemi ve şımartmamı istiyordun. En sevdiğim pastayı binlerce kez hazırladın, sadece benim için. Küçük detaylar uzun bir yol kat ediyor!

Evin yanı sıra, benimle uğraşmayı hiç bırakmadın, tatlı evimiz çaba ve fedakârlığın temelinde inşa edildi. Sen bir sabır ve özveri ustasın. Evin her üyesi için her ayrıntıya dikkat ettin. Ve şimdi anladım ki, sahip olduğumuz şeyi ve ne istediğimizi önemsemeliyiz.

Ve ne kadar kötü hissettiğinin hiç önemi yoktu. Gününüzü mahvedebilecek faktörlere bakılmaksızın, her zaman oradaydın; her şeyle sorumluluklarını yerine getiriyordun.

Seni izlemediğimi düşünürken gördüğüm her şey için teşekkür ederim. Çünkü bu şekilde senden yaşamın örneklerle somutlaştığını öğrendim. Sen bir fiildin, basit bir isim değil. Sen bir model oldun ve o zamandan beri benimle gurur duyasın diye senin gibi olmaya çalıştım. Seni seviyorum anne!

Resimler: Maud Tausey Fangel


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.