İkizleri Okulda Ayırmak: Avantaj ve Dezavantajları

İkizleri Okulda Ayırmak: Avantaj ve Dezavantajları

Son Güncelleme: 15 Mart, 2019

Uzmanlar, ikiz ebeveynlerinin sahip olduğu en büyük endişelerden birinin, ikizleri okulda ayırmak konusunun iyi mi yoksa kötü mü olduğu endişesi olduğunu söylüyorlar. İkizlerin veya diğer çoğul doğumlu kardeşlerin kalıcı olarak bir arada kalmaları gerektiği konusunda çok fazla tartışma yapıldı.

İkiz ebeveynleri bu kardeşlerin birbirlerinden ne kadar farklı olabileceğini açıklayabilirler. Onların kişilikleri, açıkça ayırt edilmelerini sağlayan temel özelliklerden biridir.

Bu nedenle, bazen okullar onları ayırma inisiyatifini alır, böylece biri gereksiz yere diğerine bağlanmaz.

Genellikle, okul yönetimi ikizlerin ayrılmasını öngörür. Bu her zaman ebeveynler veya çocuklar tarafından iyi karşılanmaz. Açıklama ise benzer olma eğilimindedir: onları ayırmak her birinin kendi kimliğini geliştirmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, birçok ebeveyn bu dayatmaya karşı olduğu için fikir birliği bulmak zordur.

İkizleri okulda ayırmak için sebepler

ikizleri okulda ayırmak için nedenler

Bazı nedenlerden dolayı, okullar çoğul doğumlu kardeşlerin (tek yumurta ikizi olsalar da olmasalar da) ayrı ayrı gelişme hakkına sahip olduğuna inanıyor. İkiz olmalarına rağmen, her birinin kendi kişiliğine sahip bir birey olduğuna ve kendi hızlarında öğrenmek ve büyümek için diğerine bağlı olmadığına inanıyorlar.

Buradaki fikir onlara başkalarıyla etkileşimde bulunma ve kendi görüşlerine sahip olma fırsatı vermektir. İkizler, üçüzler ve çoğul doğum kardeşleri genel olarak çok yakın olma eğilimindedir, hemen hemen her aktivitede destek için birbirlerine güvenebilirler. Birçok öğretmen bunun aslında olumlu olmadığını ve gelişimlerini engelleyebileceğini düşünüyor.

Çocuklardan biri, bir kardeşin desteğine güvenerek veya hatta onu taklit ederek, çaba harcamadan sorunlarını çözebilir. Bu anlamda, bazıları bu durumun, kardeşlerin kendilerini savunmaları gerektiğinde onları daha savunmasız bıraktığını düşünüyor. Bu desteğe alıştılarsa, yalnız hareket etmek zorunda kaldıklarında sorunlarla karşılaşacaklardır.

Bu bakımdan, ikizleri okulda ayırmak ardındaki fikir, bireysel potansiyellerinin gelişimine katkıda bulunmaktır. Bazıları bunun kuzenler, komşular ve arkadaşlar dahil diğer ilişkilerde de geçerli olduğuna inanıyor.

Bu, başka bir çocukla belirli bir ilişkiye dayanan çocuğun, bir birey olarak işlev görmesine yardımcı olmak adına diğer çocuktan ayrılması gerektiği anlamına gelir. Ancak, bilim bu varsayımların gerçek bir temele dayanmadığını düşünmektedir.

Bilim: Ayrılma zararlı olabilir

Planlama ve okul çalışması açısından ebeveynlere sunabileceği rahatsızlıkların ötesinde, son araştırmalar ikizleri okulda ayırmanın gereksiz zarar verebileceğini söylüyor.

Bilim, ikizleri ayırmanın kendi kimliklerini geliştirmelerine yardımcı olacağı fikrini destekleyen hiçbir argüman olmadığını söylüyor. Aksine, araştırmalar aynı sınıfta olmanın bu yön üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını göstermektedir.

Uzmanlara göre, diğer faktörler ikizlerin kendi kişiliklerini geliştirmelerine katkıda bulunuyor. Bu bakımdan, kendi ev yaşamları ve kişisel karakterleri, kişiliklerini tamamen gelişmek için yeterli olabilir.

“Herhangi bir yerde bir kız kardeşin kollarından daha çok rahatlatan bir teselli var mıdır?”

–Alice Walker

Wisconsin Üniversitesi ve Kings College, ikizleri okulda ayırmanın ne kadar zararlı olabileceğini açıklayan bir dizi veri sundu. 2004 yılında yapılan ve 800’den fazla ikiz verisi kullanan araştırmaları kesin sonuçlar vermiştir.

Araştırmanın sonuçları

tek yumurta ikizleri

Araştırmada, her biri okulda öğrenim gören, beş ila yedi yaşları arasında 878 aynı cinsiyetten ikiz örneği kullanılmıştır. Örnekler üç gruba ayrıldı: çocukların yüzde 61’i aynı sınıftaydı (ayrılmamış ikizler); sonraki grup okulda beş yaşından itibaren ayrılmıştı; ve son grup yedi yaşından itibaren ayrıldı.

Sonuçlar aşağıdaki gibidir:

  • Beş yaşından itibaren ikizinden ayrılan çocukların grubu daha fazla davranışsal ve duygusal problemler ortaya koydu. Bunlar arasında utangaçlık, güvensizlik, korku ve hatta üzüntü vardı. Tek yumurta ikizleri arasında problemler daha da yüksek oranda meydana geldi. Bununla birlikte, tek yumurta ikizi olmayan ikizler ikinci sınıfın sonunda zorlukların üstesinden gelebildiler.
  • Ayrılmayan çocukların öğrenme güçlükleri de dahil olmak üzere önceki gruptan daha az problemi vardı.
  • Bu esnada, yedi yaşından itibaren ayrılan çocuklar, okumayı öğrenmede yaşadıkları zorlukların yanı sıra, ayrılmamış çocuklardan daha da fazla davranışsal problem yaşadılar.

Diğer araştırmalar ve bulgular, çocukların eğitimlerinin başında daha fazla stres yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Bu nedenle işlerin, onları çok önem verdikleri birinden ayırarak daha kötü hale getirilmesi tavsiye edilmez.

Gözlemlerin hiçbiri ayrılma nedeniyle herhangi bir gelişme ortaya koymamaktadır; aslında, tam tersi doğrudur. Kardeşler sekiz ile 12 yaşları arasında ayrılmışsa, bazı faydalar olabilir (örneğin, efor artışı), ancak tüm çocuklar farklıdır.

Karar vermek

Çocukların ihtiyaçlarına dikkat etmeniz önerilir. Bazıları kardeşlerine diğerlerinden daha yakındır. Ek olarak, ayrılma yaşı veya tek yumurta ikizi olup olmamaları, karar verici faktörler olabilir.

Bazı durumlarda, ikizleri okulda ayırmak gerekli ve elverişli olabilir. Her durumda, uzmanlara danışmak her zaman önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.