Kaçış Oyunları ve Bunların Çocuklar İçin Faydaları

25 Eylül 2019
Çocuğunuz ve arkadaşları için unutulmaz bir macera mı arıyorsunuz? Kaçış oyunları çocuklar için çok heyecan verici bir seçenek olabilir.

Belki siz de kaçış oyunları hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Şimdi bu oyunların tadını çocuğunuz da çıkarabilir. Bu deneyimden kazanılacak faydalı şeyler olduğu gibi, aynı zamanda hikayenin ipuçlarını takip etmek de çocuğunuz çok heyecan verici olacaktır.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin!

Kaçış oyunları nedir?

Bir oda, bir görev ve gizemi çözmek için 60 dakika… Bunlar, kaçış oyunları denince akla gelen yaygın özelliklerdir. Hikayesi bir filme, kitaba ya da gizem ya da macera gibi bir temaya dayanan pek çok kaçış oyunu seçeneği bulunmaktadır. Yapacağınız tek şey çocuğunuzun ilgisini çekebilecek bir oda seçmek.

Bu oyunlar başta basit bir çocuk oyunu gibi gözükse de adrenalin ve görevi tamamlama sorumluluğu da işin içine girince bu daha karmaşık bir deneyim haline gelir. Kim böyle bir maceranın bir parçası olmak istemez ki? Artık çocuklarınız da bu eğlenceye katılabilir.

kaçış oyunu oynayan çocuklar

Kaçış oyunlarının çocuklar için faydaları

Kaçış oyunları, çocukların beceri ve bilgisini sürekli olarak test eden oyunlardır. Bu oyunlar, çocukların zihnini sürekli harekete geçiren farklı hedefler belirler.

Takım çalışmasını öğrenirler

Bu oyunlarda kazananı ve kaybedeni belirleyecek olan şey, takım olarak hareket etmektir çünkü takım üyeleri arasındaki iletişim çok önemli bir faktördür. Tüm ipuçlarını ve fikirleri dinlemek basit gibi gözükebilir ama burada çocukların baskı altında takım olarak çalışmaları gerekecektir.

Adrenalinlerini doğru yönlendirmek ve hata yaptıktan sonra stresle başa çıkabilmek, çocukların hem takım olarak hem de bireysel olarak daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Yapılan her doğru ve yanlış hareket, takımın sorumluluğundadır, bu yüzden herkesin kaçış oyununa girmeden önce farklılıklarını bir kenara bırakması gerekir. Oyundaki görevler bazen kolay olsa da bazen de çocukların takım arkadaşlarının yardımına ihtiyacı olur.

Çocuğunuzun neyi tek başına yapabileceğini ve ne zaman yardım istemesi gerektiğini bilmesi, onun hayattaki gelişimi için çok faydalı olacaktır.

oyun oynayan çocuklar

Bilişsel ve yaratıcı gelişim için faydalıdır

Kaçış oyunları, bildiğinizden çok daha fazla faydaya sahiptir. Bu oyunlarda hiçbir şey beklenildiği gibi gelişmez, her şey sürprizlerle doludur. Her bilmece, kod ve ipucu, odanın temasıyla ilgilidir. Bu yüzden, çocukların kendilerini hikayeye tamamen vermesi gerekir.

Bilmeceleri çözmek, bilişsel yetenek ve mantıklı düşünme becerileri gerektirir. Ayrıca, bu oyunlar çocuklara ne yapacaklarını söyleyip ne zaman ve nasıl yapacaklarını söylemediği için analitik düşünme becerisi de kullanmak gerekir. Eğer çocuğunuz dedektif hikayelerini seviyorsa, kaçış oyunları onun için mükemmel olacaktır.

Okuma becerisini geliştirir

Kaçış oyunları, genel olarak okuma becerisini geliştirmesinin yanı sıra, okuduğunu anlama ve yorumlama becerisi için de çok faydalıdır. Tıpkı kitaplardaki ya da filmlerdeki karakterler gibi, oyunun katılımcıları da bu oyunlarda farklı anlamlar ve ipuçları bulacaktır.

Ayrıca, kaçış oyunları çocukların ilişki kurma ve dil becerilerini de test eder. Bu küçük zorluklar, çocuklara alt metin okumayı öğreterek kelimelerin farklı anlamlarını tahmin etmelerini sağlar. Buna ek olarak, dil ve problem çözme becerisi aracılığıyla yaratıcılıkları da gelişecektir.

kaçış oyunu oynayan çocuklar

Kaçış oyunları neden bu kadar popüler oldu?

Çocuklar, kaçış oyunları sayesinde araştırma ve keşif yapma şansı bulurlar ve keşfettikleri şeyler onları şaşırtabilir. Bu oyunlar, çocukların yeni durumlara girdiklerinde daha rahat adapte olmasını ve problem çözme becerisinin gelişmesini sağlar. Ayrıca, çocuklar kaçış oyunları sayesinde arkadaşlıklarını da kuvvetlendirirler.

Bazen çocuklar, konfor alanında kalmaya alışırlar. Bu oyunlar, onlara konfor alanından çıkarak hem arkadaşlarıyla eğlenme hem de çevresiyle iletişim kurma, zeka ve bilişsel becerilerini geliştirme şansı sunar.