Çocuklarınızın Yazmayı Öğrenmesine Yardımcı Olmak

Çocuklarınızın Yazmayı Öğrenmesine Yardımcı Olmak

Son Güncelleme: 02 Kasım, 2018

Günümüzde, çocuklarımızın yazmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için teknolojiden ve farklı cihazlardan yararlanabiliriz.

Telefonlarımızı, tabletlerimizi veya bilgisayarlarımızı sadece oyun ve eğitim uygulamalarını indirmek için değil, diğer teknikler için de kullanabiliriz.

Yazmak temel bir yaşam becerisi olduğu için, çocuklar okulda veya başka bir ortamda gelecekte problem yaşamamak adına doğru yazmayı öğrenmelidir.

Ebeveynler, çocuklar için farklı öğrenme süreçlerinde rol modelleri, öğretmenler ve rehberler olarak görev alırlar. İşte bu yüzden yaratıcı ve akıllı olmaya çalışmalıyız.

Ebeveynler olarak iyi öğretmenler olmak zorundayız ve çocuklarımıza basit görevler vermeliyiz ki, böylece her bir öğrenme sürecinin tadını sonuna kadar çıkarabilsinler.

Dikkate alınması gereken şeyler

Çocuklarımızın yazmayı öğrenmeleri için zamanı geldiğinde, onlara mümkün olan en az dikkat dağıtıcı özellikteki uygun bir ortam sağlamalıyız.

Sonuçta, küçük çocuklar dikkatlerini uzun bir süre boyunca tek bir konuya nasıl odaklayacaklarını tam olarak öğrenememiştir.

Bir kâğıt kalemle neler yapabileceklerini keşfetmelerini sağlamak için masada doğru şekilde oturmayı, bir kurşun kalem ya da kuru kalemi düzgün bir şekilde tutup ellerinin hareketlerine rehberlik etmeyi öğretmemiz çok önemlidir.

Yazmayı öğrenmek için harcanan zaman paha biçilemezdir. Farkına bile varmadan, çocuklarımıza şunları sunarız:

 • Bilişsel yeteneklerini geliştirmek ve güçlendirmek için bir araç
 • Yaratıcı ifade aracı
 • İletişim kurmanın bir yolu
 • Eğlence
anne ve çpcuk resim yapıyor


Yazmayı öğrenmek neden önemlidir?

Yazma yoluyla, bir çocuk dikkat, konsantrasyon ve hafıza gibi beceriler geliştirebilir.

Ayrıca entelektüel yeteneklerini geliştirmek için bilgiye erişebilirler.

Bu öğretiyi bir dadı ya da okul öğretmenine devretmememiz gerektiğine dikkatinizi çekeriz.

Ebeveynler olarak, çocuklarımızın yazmayı öğrenme sürecinin bir parçası olmalıyız. Ayrıca temel bilgiler evde öğretiliyorsa, çocuklar okulda daha iyi performans göstereceklerdir.

3 yaşından itibaren çocuklar, kurşun kalem ve boya kalemleri ile çizgiler çizebilirler.

Bu sayede el becerisi kazanır ve ince motor becerilerini geliştirirler.

Çocuğunuzun yazmayı öğrenmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

1. Sakin ve rahat bir ortam yaratın

Bir çocuğun yazmayı öğrenmesi için ebeveynlerin konsantrasyonu teşvik eden sessiz bir ortam sağlaması esastır.

İyi bir fikir de düşük seviyede müzik çalmaktır, böylece çocuk rahatlar ve hem kısa hem de uzun çizgiler yapmaya teşvik eder.

2. Uygun araçları sağlayın

Ebeveynler çocuklarına kalem ve kağıt ya da bir defter vermeli ve kalemi parmaklarının arasından doğru şekilde tutmasını öğretmelidir.

Sonra yatay, dikey veya dairesel vuruşlar yapmaya başlaması için ona rehberlik edebilirler. Bunun için, not defterine çocuğun birleştireceği noktalar çizebilirsiniz.

3. Ellerini kullanacağı diğer aktiviteler oluşturun

Çocuğunuzun yazma yeteneğini çizim, kesme, yapıştırma, renklendirme ya da noktalama gibi diğer etkinliklerle de destekleyebilirsiniz.

Psikomotor becerileri geliştirmeye yardımcı olduğu için harf oyunları ve bulmacaları kullanmayı deneyin.

4. Çocuğunuza baskı yapmaktan kaçının

Çocuğunuzun beklediğiniz kadar çabuk yazmayı öğrenmediğini fark ederseniz, ona baskı yapmamalı veya disipline etmeye çalışmamalısınız.

Her çocuk farklı bir hızda öğrenir. Onu eleştirmek yerine burada amaç, yazma alışkanlığını teşvik etmek, çocuğunuzun çabalarını tebrik etmek ve cesaretini kırmamaktır.

5. Bir alfabe tasarlayın

Çocuğunuzun harflere aşina olması için bir alfabe yapın ve görünür bir yere koyun.

Çocuğunuz yardım almadan onları hatırlayıncaya kadar her harfin seslerini tekrarlayın.

ailece resim yapmak


6. Çocuğunuzu okumaya alıştırın

Çocuk hikayeleri veya çocuğunuza hitap eden bir dergi kitabı size yardımcı olabilir.

Ona harfleri gösterin ve kendi kağıdına yazmaya teşvik edin. Bu şekilde, yazılı dilin nasıl çalıştığını görmeyi öğrenir.

7. Yazmayı teşvik etmek

Çocukların yazmayı sevdiği şeylerden biri kendi adıdır. Onu neşelendirmek ve yavaş yavaş anne babasının, kardeşlerinin ya da ev hayvanlarının adlarını yazmaya teşvik etmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Ünlü harflerle ve sayılarla oynanan oyunlar da çocuğunuzu yazmaya teşvik etmenin iyi bir yoludur.

Erken yaşta yazmayı öğrenmenin faydaları

 • Çocuğun özgüvenini besler
 • Yaratıcılığı teşvik eder
 • Çocuklara daha net iletişim kurmayı öğretir
 • Hafızayı ve konsantre olma yeteneğini uyarır
 • Aksi halde çabucak unutulacak bilgilerin özümsemesine yardım eder
 • Kas hareketlerinin koordinasyonuna katkıda bulunur ve beceri kazandırır.
 • Beyindeki nöronları aktive eder ve nöron bağlantılarının oluşmasını sağlar.
 • Doğru yazma, düşüncelerini netleştirmelerine ve büyüdükçe kendi başına kararlar almalarına olanak tanır.

Yazmayı öğrenme süreci sadece yazım kurallarını öğretmeyi değil, aynı zamanda ebeveynlerin sürekli çaba göstermesini gerektirir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aguirre, R. (2004). La lectura y la escritura en la escuela. En J. Peña González y S. Serrano de Moreno (Comps.), La lectura y la escritura en el siglo XXI (pp. 70-79). Mérida. Venezuela: CDCHT – ULA.
 • Cassany, D. (1996). Describir el escribir. Cómo se aprende a escribir. Barcelona, España: Pai-dós Ibérica S. A.
 • Fons, M. (2001). Enseñar a leer y a escribir. En Didáctica de la lengua en la educación infantil. Monserrat, Bigas y Monserrat Correig (Edits.) pp. 179-212. Madrid: SÍNTESIS, S. A.
 • Villalobos, J. (2006). La lectura y la escritura como herramientas para el desarrollo del cono-cimiento y aprendizaje. En J. Peña González y S. Serrano de Moreno (Comps.), La lectura y la escritura. Teoría y práctica (pp. 33-58). Mérida. Venezuela: Consejo de Desarrollo Científico Humanístico y Tecnológico y Consejo de Estudios de Postgrado Universidad de Los Andes.
 • Vygotsky, L. (1979). El desarrollo de los procesos psicológicos superiores. Barcelona: Grijalbo.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.