Çocukların Ergenlik Dönemine Girmeden Önce Edinmesi Gereken 6 Alışkanlık

Çocukların Ergenlik Dönemine Girmeden Önce Edinmesi Gereken 6 Alışkanlık

Son Güncelleme: 29 Mayıs, 2018

Çocuklar ergenlik dönemine gelmeden önce, edinmeleri gereken bazı alışkanlıklar vardır. Ebeveynlerin bu konularda dikkatli ve farkında olmaları gerekir.

Çocukların ergenliğe girmeden önce dünya hakkında öğrenmesi gereken birçok şey vardır. Hayatın gerçekleriyle öyle ya da böyle yüz yüze geleceklerdir.

Çocuklar çok küçükken, anne babalar çocuğun çıkardığı küçük bir olaya, kötü bir kelimeye ya da rahatsız edici bir davranışa çok dikkat etmezler. 

Ancak bu dönem çabuk geçer ve anne babanın bu konuda alıp düşünmeleri gerekir.

Birkaç yıl içerisinde yetişkin olacaklardır. O zaman, bizim öğütlerimiz ve uyarılarımız artık eskisi kadar etkili olmayacaktır. Bu döneme gelmeden önce ebeveynlerin çocuklarına bazı şeyleri öğretmeleri gerekir.

Bu sebeple, bu dönemi kaçırmadan elimizdeki fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım.

Çocuklar ergenliğe girmeden önce ne tür alışkanlıklar edinmelidir? Ebeveynler bu konuda ne derece bir şeyler yapabilir?

Çocukluk döneminin bir noktasında görünmez bir kapı açılır ve gelecek, açılan kapıdan içeri girer.

-Graham Green-

Çocukların Ergenlik Dönemine Girmeden Önce Edinmesi Gereken 6 Alışkanlık

Güvenebileceği duygular

Çocuğunuz ergenliğe girmeden önce size güvenebileceğini bilmesi gerekmektedir. Bu onu güvende hissettirecek anahtar bir duygudur.

Arkadaşları, problemleri ve endişeleri konularında ilgili olun. Çocuğunuzun size her şeyi anlatabileceğini uygun bir dille söyleyin.

Eğer bunu yapabilirseniz, bazı ebeveynlerin başaramadığı ve bunu başarabilme konusuna imkansız olarak baktığı bir şeyi yapabildiniz demektir.

Çocuklarınızla doğru bir iletişiminizin olması hem sağlıklı hem de huzurlu bir ergenlik çağının garantisidir. 

Onu seven anne babasının olduğunu bilmek, çocukların güvenli hissetmesini sağlamaktadır. Bu da herhangi bir yanlış karar alma noktasında, sizin önerilerinize kulak vereceği anlamına gelir.

kızıyla konuşan anne

Çocuğunuzuna “hayır” dendiğinde kabullenmesi

Birçok çocuk en başından itibaren istediği her şeyi elde ederek büyümüştür. Dolayısıyla büyüdükleri zaman hayatın bu şekilde devam etmediğini görmek ufak çaplı bir hayal kırıklığı yaratır.

Bu değişikliği tecrübe etmek, hayatın her zaman böyle yürümediğini öğrenmek gerekir. Aksi taktirde, bu alışkanlık çocuğunuzun başına bela olabilir.

Çocuğunuza “hayır” dendiğinde bunu kabullenmeyi drama yaratmadan öğretin. Çoğu zaman ebeveynler çocukların isteklerini iyi duygularla kabul edip, yerine getirmeye başlarlar, ancak bir süre sonra bu durum tehlike yaratabilir.

Telefonu bir kenara bırakabilmeyi

Çocuklarınız telefonsuz bir şekilde de yaşayabilmeyi öğrenmelidirler. Çok fazla siber dünyayla haşır neşir olan çocuk bir süre sonra normal olan yüz yüze görüşmeleri zor bir görev olarak görmeye başlar

Bizim tecrübe ettiğimiz şeylere zıt bir şekilde, şimdiki çocuklar teknolojik bir devrimin bir parçası olmuşlardır. Dolayısıyla, teknoloji yeni neslin hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Yemek yerken çocuklarınızın telefonla uğraşmasına izin vermeyin. Telefonu kullanabileceği özel zaman aralıklarının olması, gerektiğinde ya da bazen telefonu kullanmaması gerektiğini çocuğunuz bilmelidir. Bunu öğretebilecek kişiler de anne babalardır.

Okuldayken ya da işteyken, sürekli sosyal medya mecralarını kontrol edemeyeceklerini bilmelilerdir.

Bu durumu öğretebilmenin en etkili yollarından biri de, sizin onlara örnek olmanızdır. Eğer siz telefonla birlikte yemek masasına oturuyorsanız, çocuğunuzdan telefonu bırakmasını isteyemezsiniz.

Fiziksel temas

Çocuklarınıza karşı şefkatli davranın. Bazen kaba ve çekilmez olabilirler, ancak ne olursa olsun çocuklarınız sevilmeye muhtaçtır.

Onların üzerine çok fazla gitmeyin; kişisel alanlarına saygı gösterin. Onların birey olduğunu unutmayın. İhtiyaç hissettiği zaman sizin şefkat göstermeniz için yanınıza geleceğini bilin.

Şefkat eksikliği ya da yaşayacağınız duygusal uzaklık gelecekte başınıza bela olabilir. İhtiyacı olduğu zaman ona sarılmaktan ve onu öpmekten asla vazgeçmeyin ve onu ihmal etmeyin.

Başarısızlığa alışabilmeyi ve başarısızlığı kabul etmeyi

Çocuğunuz hayatında yenilgiye mutlaka uğramalıdır. Asıl mesele bu yenilgiyle nasıl başa çıkacağıdır. Düştükleri zaman siz kalkması konusunda ona yardım etmelisiniz.

Bu şekilde, bir şey ters gittiğinde neler olabileceğini, ne yapması gerektiğini ve üstesinden nasıl gelebileceğini öğrenir.

Çocuğunuzun yenilgiden korkması sonucu hiçbir taşın altına elini sokmaması kadar kötü bir şey yoktur. Bu yenilgiler ve başarılar çocuklarınızı cesur yapan şeydir.

Çocuklarınız yenilgiyi öğrendiklerinde, hayatta her şeyle başa çıkabilmeyi öğrenirler, çünkü diğer insanların ne düşündüğünü umursamayı bırakmışlardır.

Sadece kendilerinin, kendileri hakkında ne düşündüğünü umursarlar ve bu olması gerekendir. Bu şekilde kendi gelişimleri konusundaki arzuları giderek artacaktır.

babasına sarılan erkek çocuk

Hijyen

Çok önemli değilmiş gibi görünebilir ancak çocuğunuzun hijyeni öğrenmesi düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Büyüdükçe insanlar kendi vücutlarının efendisi olurlar.

Artık anne baba çocukların kıyafetlerini değiştirmesi için uyarmayacaktır ya da dişlerini fırçalamaları gerektiğini söylemeyecektir. Bu şekilde çocuklar bazı şeyleri yerine getirebilmek için kendi kendilerini zorlayacaktır.

Büyümek çocuklara kendi kendilerine bazı şeyleri yerine getirmeyi öğreten bir maceradır.

Kendi kendine yetebilme durumu çocukların ergenliğe erişmeden önce edinmesi gereken alışkanlıklardan birisidir. Bu şekilde çocuklarınız ileride kendi hayatlarını çizebilme konusunda daha başarılı olacaklardır. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.