İlgi odağı olan yeni anneler

İlk çocuğunuzda yaşayacağınız hamilelik kuşkusuz hayatınızda asla unutmayacağız en duygusal tecrübe olacaktır. Bu nedenle ilgi odağı olduğunuz hayatın tadını çıkarın.
İlgi odağı olan yeni anneler

Son Güncelleme: 14 Kasım, 2020

İlk defa anne olma heyecanını yaşayan kadınlar, bu büyülü zamanın bir parçası olarak ilgi odağı haline gelirler. Eğer evde başka çocuk varsa ve anne ikinci kez annelik heyecanı yaşıyorsa, duygusal anlamda çok fazla değişiklik olmayacaktır. Herkesi büyüleyen ilk çocuk her zaman ilgi odağı olmaya devam edecektir. Eğer ailede herkes yetişkinse ve ailenin kadını ilk defa hamile kaldıysa, hemen tüm ilgiyi üzerine çekecektir.

İlk defa annelik heyecanı yaşıyorsanız, anne olmayı planlıyorsanız ya da yakın zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız, ”benanneyim”de bu durumu nasıl avantaja çevireceğinizi okumalısınız. İlgi odağı olmak sizi bu süreçte çok mutlu edecek.

Hamile olma sürecini atlattıysanız, evinizde eski dergileri okuyor olmalısınız. Bizim makalelerimizi okudukça çok daha güzel anılar biriktireceğinizden eminiz. Sonuç olarak bizim amacımız size bu süreçte eğlenceli ve güzel zamanlar geçirtmektir.

bebek bekleyen aile

Dikkatleri üzerine çekmenin en basit kuralı

Erkekler hamilelik süresince eşlerinin yanındadır. Maalesef, bazılarının düşündüğü gibi sorumluluk alma sadece rahimin döllenmesine yardımcı olmakla olmuyor. Bebeğin dünyaya geldiği ilk andan itibaren babanın görevi çocuk bakımına katkıda bulunmaktır. Hatta annenin hamilelik dönemini en iyi şekilde geçirmesini sağlamak için elinden gelen her şeyi yapmalıdır.

Bu nedenle, kendinizi dünyanın merkezine oturtacak ve hamileliğinizin tadını çıkarmanızı sağlayacak çok basit bir kural var: o da, mümkün olduğu kadar eşinizi ”kullanmak”tır. ”Kullanmak” derken, üstünüze düştüğü anlardan sizin yararınıza olacak şekilde faydalanmayı kastediyoruz. Bu yüzden tavsiyelerimize kulak verin:

  • Gün boyunca daha fazla öpücük, sevgi ve ilgi beklediğinizi söyleyin.
  • Eşinize işten biraz daha erken çıkıp yanınızda olup olamayacağını sorun, sadece televizyon karşısında birlikte uzanacak da olsanız, yanınızda olması önemlidir.
  • Canınız ne zaman istiyorsa, kocanıza onunla birlikte olmak istediğinizi söyleyin. Hamilelik sırasında cinsel isteklerimizin arttığı zamanlar olduğunu biliyoruz. Eğer canınız tatmin edilmek istiyorsa, bunu eşinizden istemelisiniz.
  • Eşinizi hamileliğinizin her ayrıntısından haberdar edin. İşteyken bebeğin tekmelediğini anlatmak için eşinizi arayın, yatağınızdaki pozisyonunuzu değiştirmenize yardımcı olması için geceleri onu uyandırın, eşinizle herhangi bir rahatsızlığınız hakkında konuşun: ödem, sırt ağrısı, mide ekşimesi … Herhangi bir sohbette hamilelik konusunu açın, bu süreci tek başınıza sırtlamak zorunda değilsiniz.
  • Size beğendiğiniz şalı, ayakkabıyı, saç bandını, elbiseyi almasını söyleyin. Eğer ona tatlı ve gönülden bir bakış atarsanız, istediğinizi yapmak için sözünüzü ikiletmeyecektir.

Aşerme zamanları

Gece geç saatlerde aşerme, genellikle hamilelik sırasında olan bir şeydir. Bu yüzden, bu kontrol edilemeyen aşermeleriniz en uygunsuz vakitlerde ortaya çıksa bile, eşinize söylemekten ve isteklerinizi yaptırtmaktan çekinmeyin.

aşeren karısını yediren eş

Canınız sabah ikide naneli dondurma istiyorsa, dünyaları da verseler asla buzdolabındaki vanilyalı dondurmayla yetinmeyin. Sahip olduğunuz en muhteşem gülümsemeyle ondan aşermelerinizi yerine getirmesini isteyin.

Dondurmayı size getirdiğinde, canınız kısa içinde bir tane daha istiyorsa, giyinik olmasından yararlanarak onu tekrar markete gönderin. Bu şekilde eşiniz ilk çocuğunuza olan hamileliğinizi asla unutmayacak, yani uzun vadede aslında ona bir iyilik yapıyorsunuz.

İlk defa anne olanlar ilgi odağı olur

Bir ailede ilk defa annelik duygusu yaşayan kişiler tüm ilgileri üzerlerine çekerler. Bunu başarmak için özel bir çaba sarf etmelerine gerek yoktur. Bu büyülü aşamadan geçiyorsanız, her kadın gibi doğumdan öncede yaşadığınız heyecanlı tecrübenin tadını çıkarın: dünyaya yeni bir nefes getirmek.

Kocanızı ve ailenin diğer üyelerini bu deneyime dahil edin. Her ultrasonun, hareketin, tekmenin, karnınızın büyümesinin ve hamileliğin tüm ayrıntılarının tadını birlikte çıkarın. Diğer hamile kadınlar gibi ilgi odağı olmanın tadını çıkarın. İlk çocuklarını kucaklarına alacak aileler, her zaman evin içinde dolaşacak, gürültü yapacak o yaramaz ayakları görmeyi dört gözle beklerler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carabaño, T. (2019, febrero 21). ¿Por qué patean los bebés en el vientre? Recuperado mayo de 2020, de https://mejorconsalud.as.com/patean-los-bebes-vientre/
  • Maldonado-Durán, M., Sauceda-García, J. M., & Lartigue, T. (2008). Cambios fisiológicos y emocionales durante el embarazo normal y la conducta del feto. Perinatología y Reproducción Humana22(1), 5-14.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.