Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma: Çözüm Önerileri

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma: Çözüm Önerileri

Son Güncelleme: 06 Ağustos, 2018

Hamilelikte kusma ve bulantı çok sık görülen semptomlardır. Genel olarak, bu rahatsızlıklar, kişi hamile olmadığı zaman bile hamilelikle ilişkilendirilmektedir.

Hamilelikte kusma ve mide bulantısı oldukça rahatsız edici durumlardır ve bazen de hamileliğin sağlıklı geçip geçmediğiyle ilgilidir.

Gebeliğin ilk trimesteri bu yönüyle en karmaşık zaman dilimidir. Bazı kadınlar diğerlerinden daha fazla etkilenecektir.

Bu belirtiler, mutlu haberi almadan çok önce de ortaya çıkabilir.

Kusma ve mide bulantısı, hamilelik boyunca nadiren devam eder, ancak ilk günlerde sabahlarınızı mahvedebilir. Özellikle kahvaltı sırasında ya da yataktan yeni kalktığımızda ortaya çıkabilir.

Anne adaylarının büyük bölümü hamilelikleri süresince bu sorunlarla başa çıkmak zorunda kalır. Yine de, bunun ortak bir süreç olduğunu bilmemiz, sessizce acı çekmemiz gerektiği ya da yapılabilecek bir şey olmadığı anlamına gelmez.

Uzmanlar ve diğer anneler bu durum için çözümler bulmuşlardır. Bu sorunla nasıl başa çıkabileceğinizi açıklıyoruz bu yazımızda.

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma neden olur?

Hamileyken meydana gelen bu rahatsızlıklardan kaçınmamız mümkün değildir. Genel olarak, bu sorunların ortaya çıkmasının nedeni insan koryonik gonadotropin (HCG) olarak adlandırılan hamilelik hormonunun üretimindeki artıştır.

Bu hormonal artış yumurtanın döllenmesiyle tetiklenir. Daha sonraki dönemde ise plasenta gelişimi nedeniyle ortaya çıkabilir.

ilk trimester

İlk aylarda bu uyum süreci, söz konusu hormonun üretimini artırır. Bu nedenle ilk aşamada kusma ve mide bulantısı sıkıntısı çekersiniz.

Bu semptomları hamileliğin diğer aşamalarında da yaşayabilirsiniz, ancak normal süreç devam ettikçe belirtiler yavaş yavaş azalır.

Tıpkı progesteron gibi koryonik gonadotropin, sindirim sisteminin rahatlamasını artıran bir hormondur. Bunun bir sonucu olarak, reflü daha yaygın hale gelir. Bu hormonlar ayrıca, beynin emetik bölgelerinin uyarılmasını da etkiler ve bu da kusma belirtisini ortaya çıkarır.

Kusma ve Bulantı Durumunda Yapabilecekleriniz

Söylediğimiz gibi, bu hormonal değişikliklerin hepsinden kaçınmak kolay değildir, ancak semptomları en aza indirmeye yardımcı olan bazı önlemler alabiliriz.

Bu durum normal olsa da, bazen sadece rahatsızlıktan kaçınmak için değil, istenmeyen sonuçlara yol açabileceği için de yönetilmesi gerekir.

hamilelikte kusma ve mide bulantısı

Hamile bir kadın yoğun bir şekilde kusmaktaysa, dehidrasyon dönemleri söz konusu olabilir. Ayrıca yediklerinin büyük bir kısmını kaybetmesi nedeniyle beslenme eksikliğinden de muzdarip olabilir.

Bazı durumlarda, iyileşmeye yardımcı olmak için bir doktora görünmek gerekebilir. Bunun dışında, aşağıdaki ipuçları daha iyi hissetmemize yardımcı olacaktır.

  • Sabahın erken saatlerinde biraz kurabiye veya kraker yemek yardımcı olabilir. Uyandıktan sonra bu rahatsızlığı yaşıyorsanız, yanınızda biraz kraker bulundurmanız iyi olacaktır. Yatağınızdan çıkmadan önce birkaç kraker yiyin, böylece kan şekeriniz dengelenecektir.
  • Krakerleri yedikten sonra kahvaltınızı her günkü gibi yapabilirsiniz. Ancak bu sırada sıvı içmeniz tavsiye edilmez. Kahve veya meyve suyu içmek istiyorsanız, katı yiyecek yedikten sonra üç saat kadar beklemeniz önerilir.
  • Ağır yemeklerden kaçının. Bir büyük öğünden ziyade birkaç küçük öğün yemeniz doğru olacaktır. Ayrıca saatlerce hiçbir şey yememek de doğru değildir zira midenizde birikecek gaz, vücudunuz için zararlı olacaktır.
  • Kusma ve bulantı yorgunluğa sebep olduğu için aktivitenizi sınırlandırın.
  • Yoğun kusma dönemlerinden sonra kaybettiğiniz su ve tuzun yerine konması tavsiye edilir. Bu yüzden gün boyunca bol su içmeyi unutmayın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bustos M, Venkataramanan R, Caritis S. Nausea and vomiting of pregnancy – What’s new? Auton Neurosci. 2017 Jan;202:62-72
  • Lindblad AJ, Koppula S. Ginger for nausea and vomiting of pregnancy. Can Fam Physician. 2016 Feb;62(2):145

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.