Bebeklerde Herpangina Nedir?

Bebeklerde Herpangina Nedir?

Son Güncelleme: 18 Ekim, 2018

Bebeklerde Herpangina, bir virüsün teması veya solunması sonucu oluşan zararsız bir durumdur. Aslında herkes bu durumdan etkilenebilir ancak genellikle okula veya kreşe giden ya da kamplara katılan 5 yaşın altındaki çocukları etkiler.

Herpangina, A Coxsackie virüsünün neden olduğu çok yaygın bir anjina türüdür. Bu bulaşıcıdır ve hızla yayılabilir.

Bununla birlikte, çok fazla endişelenmenize gerek yok çünkü çoğu vaka bir hafta içinde komplikasyonlar olmadan kendiliğinden geçer.

Baba koruması kadar güçlü bir başka çocukluk ihtiyacı düşünemiyorum.

-Sigmund Freud-

Belirtiler

Virüs bulaştığında süreç, aniden karın ağrısı ve ateşle başlar. Çocuğun deneyimleyebileceği semptomlar klasik anjina hastalığı belirtilerine benzer.

Bebeklerde aşağıdaki herpangina belirtilerini görebilirsiniz:

  • Karın, boğaz, baş ve boyun ağrısı
  • Lenf bezi iltihabı
  • Yutma güçlüğü
  • İştah kaybı
  • Kusma
  • Ağızda sulanma
bebeklerde herpangina hastalığı

Ağız ve boğazın arkasındaki küçük yaralar ilk enfeksiyondan yaklaşık 2 gün sonra ortaya çıkar. Bunlar açık gri olma eğilimindedir ve sıklıkla kırmızı bir sınır çizgisi görülür. Yaralar genellikle 7 günlük bir zaman dilimi içinde iyileşir.

Bebeklerde herpangina nasıl önlenir?

Diğer birçok virüs gibi herpangina bulaşıcıdır ve bir kişiden diğerine kolaylıkla yayılabilir. Bebeğinizin hastalığı varsa, yayılmasını önlemek için önlem almanız önemlidir.

Hastalık en çok Haziran ve Eylül ayları arasında görülür.

Özellikle yaz aylarında, küçük çocuklarda hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğunu unutmayın. Enfeksiyon hava kaynaklı olmakla birlikte, vücut bölgeleri ve nesnelerle temas yoluyla yayılır.

Bebeklerde herpangina’yı önlemek çok karmaşıktır, çünkü bebeği kirlilik gibi unsurlardan korumak bazen neredeyse imkansız bir görevdir. Ayrıca çoğu insan virüsü belirtileri olmadan taşır.

Bebeğinizde herpangina varsa, bebeğiniz tamamen iyileşene kadar kreşe göndermekten kaçınmanızı öneririz. İyileşmek için evde dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Ayrıca çocuğunuzun hasta olduğu gün boyunca ellerinizi sık sık yıkadığınızdan ve bebeğinizin temas ettiği yüzeyleri temizlediğinizden emin olun.

Bu hastalık neden olur?

Herhangi bir anjin hastalığında olduğu gibi bebeklerde herpangina vakalarının % 60-75’inin nedeni bir virüstür. Genellikle Coxsackie virüs grubu A bu hastalığa neden olur. Ancak aynı zamanda Coxsackie virüs grubu B, Enterovirüs 71 ve Echovirus da neden olabilir.

Özellikle okullarda ve çocuk bakım merkezlerinde insandan insana kolaylıkla yayılabilen oldukça bulaşıcı bir virüstür.

Genellikle dışkı maddesiyle temas yoluyla bulaşır. Enfeksiyon ayrıca hapşırma sonucu ortaya çıkan damlacıklar veya enfeksiyonlu bir kişinin öksürüğü ile temas yoluyla da bulaşabilir.

Ayrıca virüs birkaç gün boyunca tezgahlar ve oyuncaklar gibi yüzeyler ve nesneler üzerinde yaşayabilir.

bebeklerde herpangina hastalığı önlenmesi

Nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde herpangina ile savaşmak için doktorunuza başvurmanız gerek. Doktor, doğru bir şekilde hastayı değerlendirecek ve semptomları kontrol ederek çocuğu rahatlatacak en iyi ilaç tedavisini belirleyecektir.

Tutarlı bir tedavi sürdürülür ve ek önlemler alınırsa (iyi bir diyet, yeterli dinlenme, vb.) be lirtiler 7 gün içinde ortadan kalkmalıdır.

Her halükârda, özel tedavi planı, bireyin yaşı, semptomları ve belirli ilaçlara toleransı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Bu bir çeşit viral enfeksiyondur ve dolayısıyla, antibiyotikler bunu tedavi etmenin etkili bir yolu değildir. Bunun yerine, doktor aşağıdaki adımları uygulamanızı önerebilir:

  • İbuprofen veya asetaminofen. Bu ilaçlar hissedilen rahatsızlığı giderecek ve bebeğin ateşini azaltacaktır.
  • Topikal anestezikler. Lidokain gibi belirli anestezikler, herpangina hastalığının yol açtığı boğaz ağrısı ve başka bir rahatsızlığı giderebilir.
  • Sıvı alımını artırın. Çocuğun iyileşme sırasında özellikle su ve soğuk süt içerek bol miktarda sıvı alması önemlidir. Ayrıca belirtileri daha da kötüleştirebildiği için bebeğin turunçgil ve sıcak içecekler tüketmesini önlemelisiniz.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.