Bebeğiniz Çok Fazla Salya Akıtıyorsa Ne Yapılmalı?

Salya, bebeklerde doğdukları andan itibaren doğal olarak görülen bir şeydir. Tükürüğün artması ve dişlerin daha görünür olması, katı gıdaların alımına başlamak için görülen hazırlıklardır. Bununla birlikte, aşırı salya belirli bazı sorunların işareti olabilir.
Bebeğiniz Çok Fazla Salya Akıtıyorsa Ne Yapılmalı?

Son Güncelleme: 02 Mayıs, 2019

Bebeğim çok salya akıtıyor… Ne yapmalıyım? Bu ilk kez anne-baba olmuş bireyler arasında yaygın olarak sorulan bir sorudur. Tecrübesiz anneler ve babalar, bebeklerinin normalden fazla salya akıttığını düşünüp endişelenebilirler.

Bebeklerde aşırı tükürük ve salya normaldir. Bunun nedeni, henüz tükürüklerini yutmayı öğrenmemiş olmalarıdır. Yenidoğanlar çok fazla tükürük salgılamazken, 2 aylık bebeklerde çok miktarda tükürük salgılanmaya başlar.

Bu aylarda bebekler her şeyi emmeye ve çiğnemeye başlar ve tükürük üretimi farkında bile olmadan artar. Bu nedenle, doğal olarak, bebekler salya akıtır.

Bu durum ufaklıkların yutma sistemi ile ilgilidir. Bebekler beslendiklerinde emme ve yutma eylemleri için ağızlarındaki kasları kullanırlar. Ancak tükürük üretimi otomatiktir ve dışarı taşana kadar bebeğin ağzında kalır.

Bebeğiniz çok fazla salya akıtıyorsa, bebek önlükleri size yardımcı olacak harika bir araçtır. Bebeğinizin göğsünün ıslanmasını önler ve ayrıca vücut sıcaklığını da korumaya yardımcı olur. Ayrıca olası bir tahrişi önlemek için bebeğimizin ağzını kuru tuttuğumuzdan emin olmalıyız.

Bebeğim çok fazla salya akıtıyor… Ne olursa endişelenmeliyim?

Bir bebek üşüttüğünde, aşırı miktarda salyasının olması normaldir. Eğer bu değişikliği bebeğiniz hasta değilken fark ederseniz, çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Bir bebeğin salya akıtması uzun süre devam ederse, bu durum sinir sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Sonuç olarak, bebeğiniz düzgün bir şekilde yutamıyor olabilir.

Eğer küçük yavrunuz yemek yemekte zorluk çekiyorsa ve çok fazla salya akıtıyorsa, yutarken ağrı duyuyor olabilir. Sebep genellikle ağızda ağrıya sebep olan viral bir enfeksiyondur.

çilek yiyen bebek

“Genel olarak bebekler 18 aylık olana kadar salya akıtmasına rağmen, bu süre her bebekte değişkenlik gösterir.”

Eğer çocuğunuz çok fazla salya akıtıyorsa, sık sık boğazında tıkanma ya da mide bulantısı duyma riski vardır. Ayrıca bu durum çocuğunuzun solunum sıkıntısı çekmesine de neden olabilir. Bu durumlarda sakin kalmanız ve herhangi bir hastalığının olup olmadığından emin olmak amacıyla çocuğunuzu bir çocuk doktoruna götürmeniz önemlidir.

Son olarak, bebeklerin olgunlaşmamış bir yutma refleksine sahip olduğunu ve bunun bir süre boyunca devam edebileceğini hatırlamak da önemlidir.

Bebeğimin bu kadar salya akıtmasının tek sebebi diş çıkarması mı?

Açıkçası, bebeklerin aşırı derecede salya akıtmasının ana nedenlerinden biri diş çıkarmalarıdır. Dişlerin görünür hale gelmesi biraz zaman alabilir. Ancak dişlerin kökü, diş etleri içinde yaklaşık 2 aylıkken hareket etmeye başlar.

Tükürük salgısı bazı enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan enzimler içerir. Bu nedenle, küçük yavrunuz ilk dişini çıkarır çıkarmaz tükürük üretimi artar. Bu noktada çocuğunuz diş halkasından büyük fayda sağlayacaktır. Bunlar diş eti ağrılarından kurtulmak için faydalı araçlardır. Ancak tükürük üretimini de tetiklerler.

Aynı zamanda, küçük bebeklerin keşfettiği ilk şeylerden biri elleridir. Ve ellerini keşfettikleri anda onları ağızlarına koymaya başlarlar. Bu onların duyularını keşfetmelerini sağlar. Bebekler elleriyle oynayarak tükürük salgılarını uyarır ve sonuç olarak daha fazla salya akmaya başlar.

Bu alışkanlık, bebekler katı yiyecekler yemeye başladığında faydalıdır. Örneğin, yiyecekleri kavrarlar ve keşfetme dürtülerinin bir sonucu olarak onu ağızlarına alırlar. Böylece yavaş yavaş kendi başlarına katı yiyecekler yemeyi öğrenirler.

Elbette bebeklerin parmaklarını ısırmaya ve dilleriyle oynamaya başlaması salyayı tetikler. Tükürük, yiyeceklerin yumuşatılmasında ve yutulmasında önemli bir görev üstlenir.

Bebekler dişlerinin çıkacağı alandaki diş etini kullanarak ısırma eğilimindedirler. Bu sebeple bu bölge şişmiş ve kırmızı görünebilir. Bu aşamada tükürük salgısı oldukça belirgindir ve gereklidir. Çünkü alanı nemli tutar ve enfeksiyonu önler.

diş halkası

Tükürük ve yemek

Bebeğiniz katı gıdalara başladığında tecrübe ettiği yeni tat ve hisler, dillerindeki tat tomurcuklarını uyarır. Bu aynı zamanda ufaklıkların normalden daha fazla salya akıtmalarına neden olur. Bu aşamada tükürüğün rolü, sindirim yolunu kayganlaştırmak ve yiyeceklerin mideye gitmesine yardımcı olmaktır.

Çocuğunuz normal olduğunu düşündüğünüzden daha fazla salya akıtıyorsa, bir çocuk doktoruna danışmalısınız. Genel olarak bebekler 18 aylık olana kadar bu durum devam etmesine rağmen, bu süre her bebekte değişkenlik gösterir. Her şey çocuğunuzun bireysel gelişim sürecine, katı yiyecekleri kabul etmesine ve diş çıkarmasına bağlıdır.

Bebeğinize bu aşamada yardımcı olmak için yanınızda daima bir önlük veya bez ve ayrıca bir emzik veya diş kaşıyıcı bulundurun. Küçük çocuğunuzun geçirmekte olduğu bu dönemi onunla birlikte sakince keşfedin ve keyfini çıkarın. Unutmayın ki bebeğinizin hayatındaki her an, iyi de olsa kötü de olsa, benzersizdir.

İlginizi çekebilir ...
Bebeğinizin İlk Dişini Çıkarmakta Olduğunun 6 işareti
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebeğinizin İlk Dişini Çıkarmakta Olduğunun 6 işareti

Bebek gelişiminde onlar için en rahatsız edici şeylerden birisi diş çıkarmaktır. Peki bunun belirtileri nelerdir? Bebeğin diş çıkardığını nasıl anl...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.