Bebek Taşıyıcısı Nedir ve Neden Kullanılır?

Bebek Taşıyıcısı Nedir ve Neden Kullanılır?

Son Güncelleme: 14 Eylül, 2018

Taşıma kavramı, adından da anlaşılacağı üzere bebekleri taşımak için kullanılan yardımcılarla yapılan eyleme verilen addır. Bu yardımcılar sizlere, bebeğinizi taşırken ellerinizin boşta olması gibi çok özel birtakım avantajlar sunmaktadır.

Dünya üzerindeki binlerce kültürde, özellikle Latin Amerika’da yerli kadınların bebeklerini, ince çıtalar ya da bezler kullanarak vücutlarına sardıklarını ve bu şekilde çocuklarını taşıdıklarını görürüz. Böylelikle bu kadınların elleri evde çalışmak için ya da meyve ve sebze toplamak için boşa çıkmış olur.

Ancak bu uygulama sadece yerel insanlar tarafından benimsenmiş bir yöntem değildir. Yıllar boyunca insanlar bebek taşıyıcılarını bir tür pratik araç olarak görmüştür. Bunun da ötesinde bebeklerin taşınmasında bu tür araçlar aynı zamanda sağlıklıdır. Çünkü bebek taşıyıcısının askısı hareket etmeyi de kolaylaştırmaktadır.

Bunun yanında birçok çeşit ergonomik bebek taşıyıcısının bulunduğunu bilmemizde fayda vardır: sırt çantası şeklinde olanlar, omuzdan bağlananlar, kumaş eşarp ya da elastik eşarptan yapılanlar, mei tai adı verilen kanguru taşıyıcılar, torba şeklinde olanlar vb… Bu kadar çok seçenek içerisinde ailenin kendileri için en uygun olanı seçmesi gerekecektir.

Bebek taşıyıcısı ve anne

Bebek Taşıyıcısı Kullanımının Bebek İçin Faydaları

İspanya Pediastristler Birliği, bebek taşıyıcılarının ne tür faydaları bulunduğunu kendi resmi sitesinde sıralamıştır. Bu faydalar arasında en öne çıkanı, bebeğe bakan kişi ile bebek arasındaki fiziksel temasın artması durumudur. Bunun sonucunda bu iki kişi  arasında birbirine olan güven ve bağ daha ileri seviyelere ulaşacaktır.

Diğer bir önemli avantaj da, taşıyıcı sayesinde bebeğin ağlamasında belirgin bir düzeyde azalma meydana gelmesidir. Bunun sebebi taşıyıcıda bulunan ya da kollarınızda tuttuğunuz bebeğin daha az ağladığı gerçeğidir. Bununla birlikte taşıyıcı bebeğe bakan kişinin güvenlik algısında da yükselmeye yol açar. Çünkü olası bir olumsuz duruma yönelik olarak bakan kişi erken sinyalleri daha iyi anlar ve bu olumsuzlukların zamanında önüne geçebilmek için iyi bir şansa sahip olur.

Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak sanki bir faydalar zincirinin harekete geçirilmesi gibi bir etki yaratır. Bu sayede, bebeklerin gelişim süreçleri hızlanır ve sonuçta kendi kendine kararlar verebilen güvenilir yetişkinlerin ortaya çıkmasına neden olur. Taşıyıcılar aynı zamanda bebeklerin iyi bir uyku düzenine sahip olmalarına da yardımcı olur: Sakin ve kendini güvende hisseden bir bebek çok daha kolay bir biçimde çok daha uzun süreler uyuyabilir.

Faydalar zinciri içerisinde bebeğin kendisini fiziksel olarak çok daha iyi hissetmesi de yer almaktadır. Bu bağlamda, bebeğin vücut sıcaklığı daha kolay bir biçimde düzenlenir, oksijen tüketimi ve nefes alıp vermesi optimum hale gelir. Ayrıca bebeğin gastroözofageal reflü problemi azalır, gaz çıkarması kolaylaşır ve bağırsak hareketleri daha aktif hale gelir.

Bebek taşıyıcısı, denge gelişimine de katkıda bulunur, stres seviyesini azaltır, vücut savunma sisteminin işlerliğini en etkin hale getirir ve bebeğin acıya karşı daha dayanıklı bir bünyeye sahip olmasını sağlar.

Peki eğer bebek bu araca alışırsa ne olur? İspanya Pediyatristler Birliği, bebeklerin sürekli olarak temas kurma ihtiyacı olduğunun altını çizmektedir. “Bebek taşıyıcıları, bebeğin bu ihtiyacının giderilmesi konusunda önemli bir yardımcı durumundadır. Bu sayede, bebeğe bakan kişinin günlük ihtiyaçlarını gidermesi konusunda da önemli bir esneklik sağlanmış olur. Tatmin olmuş bir bebek, aşamalı olarak güvenlik hissini artırır, kendi kendine hareket etme yeteneği kazanır ve günden güne daha az fiziksel temas ihtiyacı hisseder. Bebekler kendilerine açılmış olan kollara alışmazlar, onlara ihtiyaç duyarlar!”

Diğer avantajları arasında bebek taşıyıcılarının, annelerin daha kolay bir biçimde emzirmelerine yardımcı olması ve bu eylemi destekleyici özelliği sayesinde annenin süt üretiminin artışı konusundaki katkısı en önemli sayılabilecekler arasındadır.

İşte Taşıyıcıların Diğer Avantajları:

  • Plagiosefali (başın bir tarafından frontal ve paryetal kemikler arasında uzanan koronal sütürün erken kapanması sonucu kafanın çarpıklık gösterişi ile belirgin anomali) ya da kısaca kafa çarpıklığı sorununu engeller.
  • Sırtın gelişim sürecini koruma altına alır. Bu bölgedeki kasların gelişim sürecini hızlandırır ve sırt bölgesindeki fizyolojik kavisin gelişmesine yardımcı olur.
  • Kalçaların gelişimine katkı sağlar ve displazi (anormal doku oluşumu) sorununun önüne geçer.
  • Prematüre doğan bebeklerde, kanguru metodu bu bebeklerin fiziksel, duygusal ve entelektüel  gelişimlerine katkıda bulunur.

Bebek Taşıyıcısı Kullanımının Sizin İçin Faydaları

Bebeğe bakarken ellerinizin boşa çıkacağını ve bu açıdan oldukça büyük bir avantaja sahip olacağınızı zaten söylemiştik. Buna ek olarak, bebeğinizi bu şekilde taşıdığınızda çocuğunuzun çeşitli alışkanlıkları nasıl kazandığını görme şansına da sahip olacaksınız.

Bu çok güzel bir yöntemdir. Çünkü, örneğin siz çamaşırları asarken, telefonda konuşurken ya da bulaşıkları yıkarken… her ne yapıyorsanız yapın, bu esnada bebeğiniz sizi sever, sizinle oynar, size sarılır, sizi öper. Ellerinizin boşta olmasının avantajlarını aklınızda canlandırmaya çalışın. Kendi başınıza hareket etme şansınızın ve genel anlamda hareket kabiliyetinizin önemli oranda artacağı tartışmasız bir gerçektir.

Bebeğine sarılan bir baba

Bu avantajlarına ek olarak, bebek taşıyıcısı kullanarak mimari bazı engelleri de (çeşitli işler, merdivenler, toplu taşıma vb.) aşma şansına sahip olursunuz. Örneğin markete gitmek sizin için artık oldukça kolay olacaktır. Ayrıca taşıyıcıyı sadece siz değil partneriniz de rahatlıkla kullanabilir.

İspanya Pediyatristler Birliği’ne göre, bebek taşıyıcısı kullanımı doğum sonrası depresyonu riskini azaltmakta ve sizin kendinize olan güveninizi kazanmanıza katkıda bulunmaktadır. Çünkü bebek ne kadar az ağlayıp ne kadar iyi bir uyku düzenine sahip olursa, siz de kendinizi o denli güvende hissedersiniz.

Diğer bir avantaj da, bebek taşıyıcısının vücut duruşunuzun düzgün olarak kalmasına yaptığı katkıdır. Ergonomik olarak uygun üretilmiş bebek taşıyıcıları, yetişkinlerin sırt bölgelerinin olumsuz yönde etkilenmemesini sağlar. Doğru bir biçimde kullanıldıklarında, sırt bölgenizde bulunan kasları korur ve bunlara zarar gelmesini engeller.

Unutmayın ki bebek taşımak, bazı güvenlik kurallarının da farkında olmayı gerektirmektedir. Bebeğin yüzünü her zaman için açıkta ve serbest durumda bırakmak, boynunun boşta kalmamasını sağlamak ve araç içerisinde bu tür yardımcıları kullanmamak çok önemlidir. Eğer düşme riski ya da çok sıcak sıvıların yakınında bulunuyorsanız, yukarıda sıraladığımız konulara daha da fazla özen göstermeniz gereklidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.