Bebekler İçin 6 Beşik Çeşidi: Nasıl Seçmelisiniz?

14 Mayıs 2020
Ebeveyn adaylarının yapacağı en önemli alışverişlerden biri de beşik alışverişidir. Fakat bu konuda sandığımızdan daha fazla soru ortaya çıkabilir. Beşik çeşidi konusunda ne gibi seçenekleriniz olduğunu keşfedin!

Hayatlarının ilk yıllarında minik yavrunuz gününün çoğunu uyuyarak geçirir ve dinlenme onun sağlığı için en temel ihtiyaçlarından biridir. Bunun için bebekler için piyasaya sürülen pek çok farklı beşik çeşidi arasında doğru olanı seçmeniz oldukça önemlidir.

Hamilelik döneminde ve muhtemelen bebeğiniz doğduktan sonraki ilk birkaç ayda da bebeğinizin düzeni için farklı eşyalar satın alır, kıyafet ve mobilyalara yatırım yaparsınız.

Bu satın aldığınız ürünler arasında seçeceğiniz beşik çeşidi oldukça önemli bir rol oynar. Bu bebeğinizin en çok kullanacağı eşyalarından biridir ve hayat kalitesini ciddi derecede etkiler. Peki doğru beşik çeşidi nasıl seçilir?

Bebekler İçin 6 Beşik Çeşidi: Nasıl Seçmelisiniz?

Beşik seçerken dikkat edilmesi gereken özellikler şu şekildedir:

  • Boyutu
  • Rahatlığı
  • Güvenliği
  • Eve uyumlanabilmesi
  • Kullanım ömrü (Bebeğin büyüdüğü süreçte beşiğin ne kadar dayanabileceği)
  • Fiyatı
  • Materyali ve materyalin kalitesi

Bebekler İçin 6 Beşik Çeşidi

1. Anne Baba Yatağına Eklenen Karyolalar

Bu karyolaların üç tırabzanı vardır: arkada, ayak ucunda ve yanda. Açık olan taraf da anne babanın yatağına dönük olur.

Bu ilk aylar için ideal bir karyoladır. Bu tip bir karyola sayesinde anne ile bebek arasındaki gerekli bağ sağlanmış olur ve annenin de rahatı bozulmaz. Bu annenin sağlığı ve uykusunu iyi alması için oldukça önemlidir.

Bu karyolalar birkaç aylık bebekler için üretildiklerinden dolayı orta boydadırlar. Yatağa monte edilebilen bir sistemleri vardır ve boyları yatağa göre ayarlanabilir.

Anne baba yatağına uyarlanabilir beşik çeşidi

2. İşlevsel Beşikler

Bugünlerde en çok tercih edilen beşik türlerinden biri işlevsel beşiklerdir. Güvenli olmasının yanı sıra, yatağın alt kısmında ve sırtlığın arkasında çekmeceleri de bulunmaktadır.

Bu karyolalar alan ve haliyle paradan tasarruf etmek için harika bir seçenek olabilir. Bebeğiniz olduğunda her türlü depolama alanının altın değerinde olduğunu anlayacaksınız. Bundan dolayı böyle bir beşik kıyafetleri yerleştirmek, bez değiştirme masası ve bezleri koymak, oyuncakları saklamak için mükemmel bir seçenek. Hatta çekmecelerin üstünde bez değiştirme alanları olan karyolalar dahi bulmak mümkün.

3. Klasik Beşikler

Klasik beşik derken kastımız her yerde karşımıza çıkan klasik ahşaptan beşikler. Bu beşiklerin olumlu yanı kullanım ömürlerinin epey uzun olması. Birden fazla çocuk yapmayı düşünüyorsanız, yatırım yapmaya değer.

Öte yandan, bunlar güvenli ve rahat seçeneklerdir. Bu yatakların çoğunda kenarlıklar çıkabilir ve yatağın boyu modifiye edilebilir. Bundan ötürü çocuğunuzun beşikten yatağa geçişi onun için çok daha keyifli olacak.

Çocuklarını kendi yatak odalarına yerleştirmek isteyen ebeveynler için de tekerlekli pek çok model bulunuyor. Böylelikle bebeğinizin karyolasını çok fazla efor sarf etmeden taşıyabilirsiniz. En önemlisi de bu kolaylık sayesinde bebeğiniz uyanmaz!

“Beşikler bebekler için çok önemlidir: Bunlar bebeğinizin en çok kullandığı ve yaşam kalitelerini en fazla etkileyen eşyalardandır.”

4. Size Kolaylık Sağlayacak Bir Beşik Çeşidi: Katlanabilir Beşik

Bunlar seyahatler için ideal beşiklerdendir. İstenilen zamanlarda sökülüp takılabilen destekli borulardan yapılırlar ve katlanabilirler.

Kolaylıkla taşıyabileceğiniz sepet şeklinde beşiklerden birkaç dakika içerisinde kurabileceğiniz geleneksel beşiklere pek çok çeşidi vardır.

5. Dönüştürülebilir Beşikler

Piyasada raylı ya da başlıkları çıkabilen beşikler bulmanız mümkün. Çok farklı ve hoş tasarımlar bulunuyor.

Öte yandan, sırtlığın arkasındaki oturaktan beşik yapmak için aynı yatağın kullanıldığı beşikler de vardır. Birkaç parçasını hareket ettirerek ya da sökerek normal yatak ya da koltuğa dönüştürebileceğiniz dönüştürülebilir beşikler de mevcut.

Annesinin yatağına eklenmiş beşikte yatan bebek

6. Pratik Beşikler

İsminden de anlaşılabileceği gibi bu beşikler işlevsellikleri ile ön plana çıkarlar. Suya dayanıklı kumaştan yapılmalarından ötürü hem yıkaması kolaydır hem de oldukça hafiftirler.

Ayrıca, ağ şeklinde yuvarlatılmış köşeleri olduğu için bebeğinizin yaralanma riski de ortadan kalkmış olur. Bunlarda genellikle çıkabilen bez değiştirme üniteleri bulunur ve ayrıca bebek kafesi olarak da kullanılabilirler.

Göreceğiniz üzere pek çok beşik çeşidi bulunuyor ve ayrıca piyasada yeni, göz dolduran bir sürü model var. Şimdi bahsettiğimiz detayları gözden geçirerek değerlendirmede bulunabilirsiniz: bebeğinizin yatağı için gerekli alışverişi yapmaya hazırsınız!