Bir Bebeğin Hayatındaki 11. Ayı

11. ayda bebekler kendi başlarına yemek yemeye başlar ve yardıma ihtiyaç duymadan ağızlarına yemekleri götürebilirler.
Bir Bebeğin Hayatındaki 11. Ayı

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2019

Bir bebeğin hayatındaki 11. ayı onun birçok şey öğrenmeye başladığı aydır. Bu aşamada bebekler, çevreleri hakkında fazlasıyla meraklıdırlar. Bir şeyler keşfetmek ve yeni şeyler öğrenmek onların vakitlerini en çok geçirdiği şeydir.

11. ayda bebekler, oyuncaklarını ve diğer nesneleri diğer insanlarla paylaşmaya çok heveslidir. Ayrıca, bu dönemde hayvan ve araç sesleri gibi sesleri taklit etmeye de başlarlar. Bu da bebeklerin bilişsel ve sosyal becerilerinin geliştiği anlamına gelir. Aynı zamanda, bebeklerin bu dönemde sosyalleşme ihtiyaçları da artar.

Bir bebeğin hayatındaki 11. ayı ve yemek yemek

Bu aşamada, bebeklerin gösterdiği beceriler inanılmazdır. Bu zamana kadar el-göz koordinasyonunu geliştirdikleri açık bir şekilde görülür. Başka bir deyişle, bir bebeğin hayatındaki 11. ayı, birçok çeşitli hareketi kolayca yapabildiği bir zamandır. Buna yemekleri kavramak ve ağzına götürmek de dahildir.

Ayrıca, dişleri olsun ya da olmasın bebekler yemekleri çiğneyebilirler. Henüz dişi olmayan bebekler çiğnemek için diş etlerini kullanır. Bu yüzden, ebeveynler bu süreçte bebeklerin çorbalarına ve meyve sularına daha fazla protein ekleyebilir ve diyetlerine de daha fazla sebze ve yoğurt katabilirler.

suyla oynayan bebek

Bir bebeğin hayattaki 11. ayı ve aktivite ve dinlenme zamanları

 • Bu aşamada, bebekler hala uyumaya çok meyillidir. Öte yandan, bebekler genellikle önceden kestirilemez canlılar oldukları için bu durum değişebilir.
 • Bu yaştaki çocuklar, cinsiyetten bağımsız olarak sık sık uyanmaya da devam eder. Çocuklar ancak 5 ya da 6 yaşına geldiğinde tam bir uyku düzeni geliştirirler.
 • Bu, bebeklerin kendilerini tanımaya başladıkları bir dönemdir. Onlara bakan kişilerle ve çevrelerindeki her şeyle görsel ve fiziksel temas kurmaya başlarlar.
 • Bir bebeğin hayatındaki 11. ayı daha kolayca hareket etmeye başladığı bir aydır.
 • Küçük çocuklar bu aşamada nesneleri kavramaya ve kendi başlarına emeklemeye başlarlar. Ayrıca, daha kolay ve becerikli bir şekilde dönebilirler.
 • 11. ayda, bebekler kendi başlarına kimsenin yardımı gerekmeden yürümeye de başlayabilirler.

Bebekler bu aşamada nörolojik olarak nasıl gelişirler?

Bir bebeğin hayatındaki 11. ayı geldiğinde, miyelin (beyaz madde) üretimi artar. Ayrıca, beyindeki nöronların sayısı (gri madde) da çoğalır.

11. ayda bebekler aşağıdaki becerileri geliştirir:

 • Oturmak. Bu aşamada bebekler kendi kendilerine dik oturabilir. Hareketleri daha hızlı ve koordine hale gelir.
 • Bebekler ayrıca, ilk iki heceli kelimelerini bir amaçla telaffuz etmeye başlayabilirler.
 • 11 aylık bebeklerin çevrelerindeki dünyayı keşfetme becerisi ve isteği vardır.
 • Birçok bebek, diğer insanların ya da nesnelerin yardımıyla ilk adımlarını atmaya başlar.
 • Nesnelere daha kolay tutunabilirler.
 • Bebekler artık farklı insanları ayırt edebilir. Yabancılara kıyasla tanıdıkları insanları tercih ettiklerini göstermeye başlarlar.
 • Bu dönem ayrıca, birçok bebeğin ilk kelimelerini söylemeye başladığı bir dönemdir.
ekmek yiyen çocuk

Beceri ve aktiviteler

Bu dönem, bebeklerin genellikle bir şeyleri işaret parmağıyla göstermeye başladığı bir dönemdir. Ayrıca, parmaklarını deliklere ve aralıklara sokmaya ve dokunma duyusu ile bir şeyler keşfetmeye başlarlar.

Eğer henüz yapmadıysanız, elektrik prizlerini kapatarak ve elektrik kablolarını çocukların erişemeyeceği şekilde ayarlayarak evinizi “bebeğiniz için güvenli” hale getirdiğinizden emin olun. Bebekler, nesneleri birbirinden ayırt etme ve onları işaret etme becerisine sahiptir. Ayrıca, bir top fırlatmak, kutuya bir şeyler yerleştirmek, kaşığı sapından tutabilmek vb. eylemleri de gerçekleştirebilirler.

Yaptıkları şeyler onların duygularını dışavurabilmesini sağlar ve bu yüzden, alkış, gülme, vb. şeyler yapabilirler. Küçük çocuklar, duydukları sesleri taklit edebilir ve dikkat çekmek için ağlamak yerine seslerini kullanabilirler. 11 aylık bir bebeğe tişört giydirmek söz konusu olduğunda da kollarını uzatarak sürece aktif olarak dahil olurlar. Aynı şekilde, ebeveynleri çorap giydireceği ya da çoraplarını çıkartacakları zaman ayaklarını uzatabilirler.

Bu aşamada, bebekler doğru bir şekilde anne ve babasını tanır ve ayırt edebilirler. Aynı zamanda, soyut bazı kavramlar hakkında daha iyi bir algı geliştirmeye başlarlar. Örneğin:

 • Yukarı ve aşağı.
 • 1 ve 2 rakamları.
 • Baba neredeymiş? ya da Ayağın nerede? gibi sorulara cevap verebilirler.

Tüm bu aktiviteler, bir bebeğin hayatındaki 11. ayı esnasındaki becerilerini gösterir.

İlginizi çekebilir ...
Bir Bebeğin Yaşamının 12. Ayı
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bir Bebeğin Yaşamının 12. Ayı

Yaşamının bu döneminde bebeğiniz yeni yiyecekler denemeye çok daha heveslidir.Aynı şekilde bebeğinizi iyi beslemek çok önemlidir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.