Çocuklar İçin En İyi Çizgi Filmler

Çocuklar İçin En İyi Çizgi Filmler

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2018

Çocuklar için animasyonlar ve çizgi filmler en yaygın eğlence araçlarıdır. Resimlerin ve seslerin çeşitli hikayelere hayat verdiği bir dizi görsel element içerirler.

Bu hikayeler, renklerin ötesinde, parlaklık ve komik karakterle, çocukların özdeşleşebileceği, eğlenebileceği ve yaratıcılıklarını geliştirebileceği bir dünyaya kapı açar.

Bugünlerde, çizgi film gibi gözüken tüm TV dizilerinin çocuklar için güvenli olmayabileceğini unutmamalısınız.

Hatta, gün geçtikçe, yetişkin bir kitleyi hedefleyen çizgi dizilerin sayısı artmaktadır.

Bu yüzden, ebeveynler, çocuklarının televizyondan ya da başka bir cihazdan izlediği o renkli resimlerin içeriği hakkında çok dikkatli olmalıdır.

Çocuklar için uygun olan çizgi filmleri belirlemek için ipuçları

Çizgi filmlerin, çocuklara uygun sayılabilmesi için sağlaması gereken birkaç koşul vardır.

Öncelikle, çocuklar için uygun bir dil kullanılmalıdır. Birçok çocuk konuşmayı çizgi filmlerden öğrenir ya da konuşmalarını orada duyduğu şeylere göre değiştirir.

Çizgi filmler, uygun davranışları ya da saygı gibi önemli değerleri teşvik etmelidir.

Ayrıca, farklı varlıkların bütünleşmesini de savunmalıdır. Bunun yaygın bir örneği hayvanlar ve insanlar arasındaki ilişkidir.

Bazı çizgi filmlerin, çocuklar için uygun olmayan çağrışımlarla dolu bir hikayesi olabilir.

Uygun çizgi filmler, açıkça fiziksel, psikolojik ya da duygusal şiddet içermemelidir. Ayrıca, ahlaksız ya da cinsel içerikten de arındırılmış olmalıdır.

Çizgi filmler, çocuklara, diğer insanlar, hayvanlar ve çevreye karşı saygılı olmayı öğretmelidir.

Çocuklar için uygun olan çizgi filmleri seçmek için kullanabileceğiniz diğer ipuçları da aşağıdadır:

  • Cinsiyetçi stereotipler kullanılmamalıdır.
  • Empati, saygı, dostluk, dayanışma, işbirliği, sevgi, takım çalışması, affetmek ve diğer temel değerleri teşvik etmelidir.

Çocuklar için en iyi çizgi filmler sıralaması

Granada Üniversitesi’nden iki araştırmacı: Conception Alonso Valdivieso ve Jesus Pertinez Lopez, uluslararası olarak yayınlanan çizgi filmler hakkında bir araştırma yaptı.

Bu araştırmacılar, çizgi filmlerdeki karakterlerin özelliklerini ele aldı. Ayrıca kullanılan animasyon tekniği ve içerik üzerinde de çalıştılar.

Bu çalışma, çocuklar için en uygun çizgi filmlerin hangileri olduğunu belirlemek için başlatıldı.

Çalışmanın ortaya çıkardığı sıralama aşağıdadır:

Charlie ve Lola

Bu çizgi filmin iki ana karakteri kardeştir. Charlie, kardeşi Lola’ya yardım eden düşünceli bir karakterdir.

Bu kardeşler, ailelerine karşı her zaman çok saygı gösterir. Ayrıca, her zaman kendilerine söyleneni de yaparlar.

Bu çizgi film, artistik açıdan da çocuklar için çok çekicidir.

Charlie Lola

Sarri

Bu çizgi film, tanınmaz haldeki hayvanlardan oluşan bir adada geçmektedir. Bu farklı canlılar, işbirliği ve dayanışmanın önemini anlatarak çevresindeki dünyayı keşfeder ve birlikte deneyimler yaşar.

Küçük Bill

Bill, yeni şeyler öğrenmeyi çok seven 5 yaşında bir çocuktur. Bu çizgi film, çocuklar için çok zengin bir bilgi kaynağıdır.

Peppa Pig

Bu küçük domuzcuk, ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte, çoğunlukla küçük çocukların da yaşadığı gibi anekdotların yıldızı olur. Peppa pig, her zaman pozitif bir bakış açısıyla zorlukların üstesinden gelir.

Jelly Jam

Jelly Jam, karakterlerin de katılımıyla yapılmış özel bir 3 boyutlu animasyondur. Hikaye, 5 arkadaşın dostluğun ve arkadaşlığın önemini anladıkları olayların olduğu Jammbo gezegeninde geçmektedir.

Caillou

Bu hikayenin ana kahramanı, mutlu bir ailede yaşayan, 4 yaşında neşeli bir çocuktur. Çocuklar, böyle arkadaş canlısı bir karakterle daha kolay özdeşleşirler.

Mirabelle Anne

Bu çizgi filmin karakteri, dünyayı gezerek filmler yapan bir filmdir. Bu filmleri, büyüyen çocuğunun sorularını cevaplarken kullanır. Bu çizgi film, doğayla ilgili de çok değerli mesajlar vermektedir.

Harika Hayvanlar

Harika hayvanlar, bir evin arka bahçesindeki kafeste yaşayan üç hayvandır. Çocuklar uyuduğunda, kafeslerinden kaçıp birer süper kahramana dönüşürler.

Bu programda, ana karakterler, ihtiyacı olan kişilere yardım götürürken birçok değişik macera yaşarlar

Harika Hayvanlar

Koyun Shaun

Bu çizgi filmde ana karakter çok olağan dışıdır. O, oynamayı ve eğlenmeyi seven, çok zeki bir koyundur.

Bu koyun, her zaman, bir şekilde çoban köpeğinden kaçmayı başarır. Bu kahramanımız, hiçbir zaman yaşıtlarının baskısına ya da  şiddete başvurmaz.

Zoobabu

Bu çizgi film, bir kutunun içeriğini değiştirmek için olan bilmeceler hakkındadır. Bu kutu hayvanlarla ilgili ipuçları verir.

Bu ipuçlarıyla birlikte, çocuklar, yaygın olan hayvanların özelliklerini ve alışkanlıklarını keşfeder. Bu çizgi film, çok eğitici bir çizgi filmdir.

Araştırmacılar, çizgi filmlerin çocuklar için sadece uygun olmasının yeterli olmadığını, ayrıca eğitici içerik de sağlaması gerektiğini söylemektedir.

Bu çizgi filmlerde işlenen değerler, çocukların iyi ve kötü arasındaki farkı anlamasına yardım eder. Ayrıca, neden başka insanlarla uyum içinde yaşamak gerektiğini de gösterir.

Uygun çizgi filmlerin sunduğu tüm faydalara rağmen, yine de, çocukların televizyon izlediği zamanın sınırlanması gerektiğini unutmamalıyız.

Uzmanlara göre, bir çocuk, günde 60 dakikadan fazla televizyon izlememelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.