Emzirmek, Sevginizi Göstermenin Muhteşem Bir Yoludur

Emzirmek, Sevginizi Göstermenin Muhteşem Bir Yoludur

Son Güncelleme: 07 Mart, 2018

emzirilen bebek

Baskı olmadan emzirmek için anne ve çocuk birbirini anladığı sürece bunu ne kadar süre ya da ne sıklıkta yaptığımızın önemsiz olduğu fikrini kabul etmeliyiz. Bir gün çocuğun başı daha yüksekte duracak, diğer gün kolumuz onu biraz daha aşağıda tutacaktır ve bir noktada kendimizi rahatsız hissettiğimiz için durmamız gerekecek.

Emzirmenin amacı sadece bebeğe gıda sağlamak değil, onlara şefkat de sunmaktır. Bu çok önemli bir noktadır. Eğer arzu edilen bir sonuca takılıp kalırsak ve bebeklerimizin emme refleksinin beklentilerimize uyum sağlamasını istersek, emzirmeye doğru giden o ilk adımı engellemiş oluruz.

Bir bebek doğduğunda emme refleksleri öyle açıktır ki, tek ihtiyaçları olan şey annelerinin göğsü yakınına yatırılmalarıdır, hemen memeyi bulmayı başarırlar. Bu öğrenme süreci muhteşemdir ve onlarla sahip olduğumuz, hakikaten sihirli olan bağdır.

Emzirmenin güzelliği; annenin kokusu, kalp atışı, sıcaklığı ve sesinin bebeğin gıdasını alma ritmiyle uyumlu olmasıdır. 

güneşte yatan anne ve bebek

Emzirmenin güzelliğinin tadını çıkarabilmemiz için zaman ve gizliliğe ihtiyacımız var.

Bir anne ve çocuk birbirlerini tanıyınca, kadın kendini küçüğünün süt emmesini izlerken büyülenmiş olarak bulabilir.Bu olgu öylesine samimi ve zamansız ki tadını çıkarabilmek için gizlilik gerektiriyor. 

Tıpkı annesinin duygusal olarak çocuğuyla bağlaması gerektiği gibi bebek de iletişim ve uyarıya ihtiyaç duyar. Emzirirken tekniğe kıyasla sevgiye daha fazla önem vermek son derece önemlidir, çünkü çocuklarımızla olan ilişkimizi ve bu ilişkinin geri kalanının temelini oluşturan ilk duygusal iz olacaktır.

Bebeğimizi emzirmemiz mümkün olmadığında da bebeğimizin yüz ifadelerine, jestlerine, dokunmalarına ve seslerine dikkat etmeliyiz. Bu küçük davranışlar, bizimle iletişim kurmak ve neye ihtiyaç duyduklarını söylemek için ilk girişimleridir.

Hatırlanması gereken en önemli şey, emzirme sayesinde sıcak, eksiksiz ve istekli bir bağlantı sunduğumuzdur. Acele etmeden ve stres yapmadan, onlara süt üretmenin yanı sıra, bu ilk yaşam aşamasında onlara güzel bir sevgi izi verebileceğiz.

Bir çocuk için annesi her zaman en sevdikleri barınak ve en özel duygusal destektir. Bundan dolayı bu sürecin tadını çıkarmalıyız, çünkü hâlihazırda beslendi diye ya da uygun zaman değil diye onlara meme vermemek saçmalıktır.

Sevgi gelip geçici bir duygu değildir, sevgi her annenin ve çocuğun etrafında sarılmak istediği muazzam bir duygudur. Bir bebek yeme isteğinde bulunduğunda, tıpkı annesinin küçüğüne sarılma ihtiyacını duyduğundaki gibi sıcaklık, sevgi ve sığınma da ister.

Bebekler “Sevgi istiyorum” demeyi bilmediğinden gelişmelerinin her aşamasında bunu karakteristik şekillerde ifade ederler. Bu nedenle, emzirmenin sevgimizi göstermenin en iyi yolu olduğunu anlamak için gözlerimizi ve kalplerimizi açık tutmalıyız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.