Bebeklere dokunmadan önce el yıkamak neden önemlidir?

Bebeklere dokunmadan önce el yıkamak neden önemlidir?

Son Güncelleme: 03 Mayıs, 2018

Çok sayıda yenidoğan, kendilerine dokunan kişilerin hijyen eksikliği nedeniyle yetişkinlerden hastalık kaparlar. Önemsiz gibi görünüyor olabilir, ama aslında çok önemli bir konudur. Bebekler çok narin varlıklardır. Bir bulaşıcı hastalık, bir yetişkin için her ne kadar basit olsa da, yeni doğmuş bir bebek için ölümcül olabilir. Bu durumda, her türlü önlem alınmalıdır ve el yıkamak bu konuda kilit önem taşır.

El yıkamanın önemi

Bir bebeği kucaklamadan önce ellerinizi yıkamak gibi basit bir işlem, aslında hayat kurtarıcı olabilir. Bu, bir bebeğe dokunmadan önce tüm yetişkinlerin alması gereken bir önlemdir. Bulaşıcı olabilecek bazı ciddi hastalıklar vardır. Aynı zamanda, gastroenterit veya soğuk algınlığı gibi yetişkinler için hafif olan ama yeni doğmuş bir bebek için ölümcül olabilen rahatsızlıklar vardır.

Bir bebeğin hayatının ilk aylarında, ona herhangi bir hastalık bulaştırmamak için ellerinizi daima temiz tutmanız gerekir. Bebekler çok savunmasızdır ve kolayca hasta olabilirler. Sahip oldukları zayıf bağışıklık sistemi ile hızlı ve etkili bir tedavi çok zor olabilir ve birçok durumda hastaneye acil yatış gerektirebilir.

ellerini yıkayan kadın

Ellerinizi nasıl ve ne zaman yıkamalısınız?

Bir bebeği kucaklamak istediğiniz her zaman ellerinizi yıkamalısınız. Bu özellikle bebek bezi değişimi öncesi ve sonrasında, burnunuza veya ağzınıza dokunduktan sonra (örneğin, hapşırdıktan veya burnunuzu sildikten sonra) gereklidir. Ellerinizi sabun ve su ile düzgün bir şekilde yıkamak, bakterilerin yayılmasını engeller.

Yorucu olabilir, ancak bebeğinizle temas kurmadan önce başkalarına da aynı şeyi yapmalarını söylemelisiniz. Büyük kardeşler, büyükanne ve büyükbabalar, teyzeler, amcalar ve bebeğe hayatının ilk aylarında dokunan herkes, temiz ellerle bunu yapmalıdır. Dahası, eğer birisi herhangi bir viral veya bakteriyel enfeksiyona sahipse, ellerini daha sık yıkamalıdır.

“Korkmuş bir bebeğin en iyi tedavisi annesinin o yumuşak dokunuşudur”

-Anonim-

Bununla birlikte, eğer birisi viral bir enfeksiyona sahipse, bebeğe dokunmamalıdır. Bebeğe hastalık bulaştırma riskini en aza indirmek en iyisi olacaktır. Bu, birkaç günlüğüne bebeğin yanına yaklaşamamak anlamına gelse de, gerekli bir önlemdir. Sonra üzülmektense, güvenli bir mesafede kalmak daha iyidir.

Büyükanne ve büyükbabaları ve diğer ziyaretçileri ellerinin kirli olması durumunda, şayet o anda ellerini yıkama ihtimalleri yoksa, bebeğinize dokunmamaları için uyarmaktan utanmamalı ve bundan rahatsızlık duymamalısınız. Bebeğinizin sağlığı ve iyiliğinin tehlikede olduğu göz önünde bulundurulduğunda, sizi anlayışla karşılamalıdırlar. Kendinizi kötü hissetmeyin. Sınırları belirlemeniz gerekse bile, bebeğinizin hastalanmaması için bunu göze alın.

bir çift el

Hepimiz mikrop yayabiliriz

Viral bir hastalığa yakalanmamış olsak bile, hepimiz mikrop yayabiliriz. Gün boyunca, başkaları tarafından dokunulmuş şeylere temas ediyoruz. Bu yüzden ellerimizin tamamen temiz olup olmadığından emin olamayız. Bu nedenle, onları yıkamak yeni doğan bebeğin sağlığını korumak için en iyi seçimdir.

Bazı nedenlerden ötürü, su ve sabun gibi şeylere erişiminiz olmadığı zamanlarda, çantanızda bir şişe el dezenfektanı bulundurmak her zaman için iyi bir fikirdir. Dezenfektanlar, özellikle dışarıda olduğunuzda ve bebeğinize dokunmak isteyen birine rastladığınızda elleri, sabun ve suya ihtiyaç duymadan dezenfekte edebilen güvenli bir seçenektir.

Gördüğünüz gibi, bebeğinizi diğer insanların mikroplarından korumak için fazlaca önlem almalısınız. Elleri temiz tutmak önemlidir ve çevrenizdeki herkes; eğer bebeğinize dokunmak, onu kucağına almak, hatta yüzünü okşamak istiyorsa bunu akıllarında tutmalılar. Bebekler savunmasızdır. Bunun için, hep birlikte onları güvende tutmak için çalışmalıyız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.