Çocuğunuzu Kreşe Vermenin Faydaları

Çocuğunuzu Kreşe Vermenin Faydaları

Son Güncelleme: 10 Temmuz, 2018

Bir anne için, çocuğunu kreşe bırakmak çok zor olabilir. Öte yandan, birçok anne, çalışması gerekmesi ya da çocuğa bakabilecek bir aile üyesi olmaması gibi çeşitli sebeplerden dolayı çocuğunu kreşe vermek zorunda kalmaktadır.

Ebeveynlerin, çocuklarını kreşe bırakmanın faydalarını bilmesi önemlidir. Kreş, çocuklar için çok güzel ve olağanüstü bir deneyim olabilir.

Eğer koşup oynayacak yeterli alan varsa bu deneyimleri daha da gelişebilir. Ayrıca, kreşin çocuklara bakmak için nitelikli personellere sahip olması da önemlidir.

Çocuklar kreşte, gelişimlerine katkıda bulunacak aktiviteler yapabilir. Başka insanlarla ilişki kurmayı öğrenirler. Ayrıca, ebeveynler de diğer çocukların ebeveynleriyle tanışarak yeni arkadaşlar edinme şansı bulurlar.

Peki ya çocuklar kreşte neler öğrenirler? Kreşin avantajları nedir?

Çocuğunuzu kreşe vermenin faydaları

Kreş sadece çocuğunuza bakmak için var olan bir yer değildir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı faydası vardır:

Fiziksel gelişim

Çocuklar kreşte çoğunlukla oynadığı için enerjilerini atma şansı bulurlar. Bir yerden bir yere koşmak, çocukların duyularını uyarır ve dengelerini geliştirir.

Çocuklar ayrıca kreşte sağlıklı beslenir, dinlenir ve sağlıklı hijyen alışkanlıkları edinirler.

Çevre hakkında yeni şeyler öğrenmek

Kreş, çocuğunuz için yeni bir ortam olacaktır ve bu çok faydalıdır. Bu sayede, yeni yerler keşfetme şansı bulacaklardır. Ayrıca, yeni objelerle etkileşime geçecek ve yeni insanlar da tanıyacaklardır.

Entellektüel kapasitenin gelişimi

Çocuklarınız, oyunlar, hareketler ve kreşte bulunan tüm materyaller sayesinde, entellektüel becerilerini de geliştirebilecektirler.

Zihinsel temsil ve oyunlar aracılığıyla yaratıcılıklarını uyandıracaklardır. Yaratıcı olmak, onların yeni fikirler üretmesini sağlayacaktır.

oynayan çocuklar

Sosyalleşme

Çocuklar kreşte diğer insanlarla her gün temas halinde oldukları için sosyalleşmeyi öğrenirler. Akranlarıyla temas kurmaları harika bir bilgi kaynağı olacaktır.

Kreşlerin çocuklar için sağladığı diğer avantajlar

İşte kreşlerin çocuklara sağladığı diğer faydalardan bazıları:

 1. Değerli olduklarını ve sevildiklerini hissettiklerinde çocukların özgüvenleri de gelişir.
 2. Kreş, iletişim becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.
 3. Kişiliklerinin oluşmasına yardım eder.
 4. Kreşler, bilişsel ve akademik gelişimi destekler.
 5. Çocuklara ilişkileri birbirinden ayırmayı öğrettiği için duygusal gelişimi etkiler.
 6. Kreş, çocukların okula hazırlanmasına yardımcı olur.

“Çocuklar, kreşte, gelişimlerine katkıda bulunacak aktiviteler yaparlar. Diğer insanlarla etkileşime geçerek arkadaş edinirler.”

Çocuklar kreşte neler öğrenirler?

Çocuklar hikayeler, şarkılar, danslar ve diğer çocuklarla bir şeyler paylaşmayı öğrenirler. Ayrıca, sağlı klı beslenmeyi, oyun oynadıktan sonra oyuncaklarını toplamayı ve başkalarına saygı göstermeyi de öğrenirler .

Ayrıca, harfleri ve rakamları da öğrenme şansı bulurlar. Kreşte, özgür olma, çizim yapma, kendilerinden yaşça büyük olan insanlara saygı gösterme ve kendi kendilerine tuvalete gitme gibi becerileri de kazanırlar.

Son olarak, yemeklerden önce ve sonra ellerini yıkamayı, yemek yemeyi, takım halinde çalışmayı ve eve gitmeden saçlarını taramayı öğrenirler.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm sebepler, çocuğunuzu kreşe vermenin avantajlarıdır.

alkışlayan çocuklar

İdeal kreşi bulmak için ipuçları

İşte, çocuğunuza doğru kreşi bulmak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

 • Çocukların hem grup halinde hem tek başına çalışabildiği bir yer olmalı.
 • Sınıfları gözlemleyin. Eğer sınıf çocuklar tarafından dekore edilirse onlara kendilerini daha becerikli hissettirir. Ayrıca bir topluluğun parçası olduklarını da hissederler.
 • Çocuğunuzun kreşe gitmek için mutlu ve heyecanlı olması gerekir.
 • Her gün hikayelerin okunduğu bir kreş olmalı.
 • Çocukların ihtiyaçlarını gerçekten anlayabilen öğretmenlerin olduğu bir kreş olmalı.
 • Çocukların etrafta rahatça hareket edebileceği kadar yer olmalı.
 • Birçok boya malzemesi, oyuncak ve oyun oynayabilecekleri başka objelerin olduğu bir kreş olmalı.
 • Kreşteki her öğretmen en az 5 çocuğa bakmalı.

Bir anne olarak, çocuğunuzu kreşe vermek sizin için çok zor bir karar olabilir. Bunun zor olmasının asıl sebebi çocuğunuzu kendinizden ayırmak zorunda olmanızdır.

Bununla beraber, sizin için bu ne kadar acı olsa da, kreşin çocuğunuzun gelişimi için faydalı olduğunu unutmayın. Çocuklar okulda ve hayatlarının geri kalanında onlar için çok yararlı olacak bazı dersleri kreşte öğrenirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.