Çocuklarımıza Ayrıldığımızı Nasıl Söyleriz?

22 Temmuz 2020
Ebeveynlerin ayrılması ve boşanmasının kimse için hiçbir zaman basit bir süreç olmadığı açıktır. Bununla birlikte, bu haberi çocuğunuza açıklarken dikkatli ve anlayışlı olmak da çok önemlidir.

Hayatta ve genel olarak, başlangıcı olan her şeyin bir sonu vardır. Bununla beraber, söz konusu ilişkiler olduğunda, hele bir de çocuklar varsa, aşk hiçbir zaman bitmesin isteriz. Ama eğer bu olay gerçekleşirse, zor bir soruyla karşılaşırız: çocuğumuza ayrıldığımızı nasıl söylemeli.

Herhangi bir ilişkinin, şartlar fark etmeksizin bitme ihtimali her zaman vardır. Bir aile sahibi olduğunuzda, ne kadar zor olursa olsun herkes için en iyisini seçmek zorundasınız. 

Peki ayrıldığımızı çocuklarımıza nasıl söyleriz? Ebeveynlerinin artık tek çatı altında beraber yaşamayacağını onların varlığını şiddetli bir şekilde etkilemeden onlara nasıl söyleriz?

Çocuk sahibi olduğunuz zaman, onları aylar önceden hazırlamanız gerekir. Ama öncelikle, ilişkiyi kurtarmak için her opsiyonu tüketmiş olmanız gerek. Sonrasında evet, ebeveynlerin ayrılmasının çekirdek aile için en iyi seçenek olduğunu çocuklarınıza anlatabilirsiniz.

Şüphesiz, bu karar çocuklarınızı etkileyecektir. Nasıl kontrol edeceklerini bilmedikleri suçluluk, hüsran ve öfke gibi hislere bile sebep olabilir.

Haberi aldıkları zaman oluşacak etkilerin şiddetini azaltmak için, bu anı çocuklar için daha üstesinden gelinebilir ve daha az acılı hale nasıl getireceğinizi bilmeniz gerekir. 

Çocuklara ayrıldığımızı nasıl söyleriz

Ayrılık sebepleri

Çocuklara yetişkinlerin niye ayrıldığı açıklanırken bir taktiğin olması gereklidir. Tabi ki, detaylara girmekten kaçınmak daha iyidir. Onlara aynı zamanda bunun birlikte alınmış bir karar olduğunu söylemeliyiz, gerçekte farklı olsa bile. 

Kavga eden ebeveynler ve üzülen çocuk

Aile görüşmesi

İlişkinizin bittiğine emin olduğunuz zaman, yapabileceğiniz en iyi şey bunu çocuklarınıza beraber söylemektir. Bu şekilde, çocuklarınız ilişki bitmiş olsa bile, durumun hala aile olarak halledildiğini fark edecektir.

Çocuklarınızın ayrılmanın önemsiz bir şey olduğunu düşünmesine ve çekirdek ailenin bozulmasının sebep olduğu acının hızlı geçeceğine inanmasına izin vermek tedbirsiz ve kötü bir karardır.

Ebeveynler boşanma konusunda dürüst olmalı, süreç hakkında açık ve sakin konuşmalı ve özellikle zor zamanlarda onları desteklemek için yanlarında olacaklarını vurgulamalıdır.

Doğru kelimeleri seçmek

“Artık birbirimizi sevmiyoruz” ya da “sevgimiz bitti” gibi kalıplardan kaçınmak önerilir. Bunlar birçok duygusal hasara sebep olabilir. Birçok çocuk ebeveynleri birbirine karşı sadece ilgiliyken görmüştür ve her zaman aşklarının meyvesi olduğu söylenmiştir.

Yani çocuklarınıza ayrıldığınızı söylerken en önemli şey onlara ne kadar önemli olduklarını anlatmak, her şeyin iyi şartlar altında bittiğini göstermek ve çokça sevgi vermektir. 

Başarısız bir ilişkiden zarar gören sadece yetişkinler değildir; çocuklar da hayatlarında en önemli şey olduğunu düşündükleri şeyin kaybını hissederler: ailelerinin.

Onları da diyaloğun bir parçası yapın

Bu konuyu oturup çocuklarınızla konuşmak çok önemlidir. Bu ebeveynlerin çocuklarının nasıl hissettiğini ve durum hakkında ne düşündüklerini öğrenmesini sağlar.

Çocukların endişelerini açıklaması önemlidir ve ebeveynlerin de ayrılık sürecinde onların yanlarında bulunacaklarından emin olmalarını sağlamaları gerekir.

“Ebeveynler dürüst olmalıdır, konu hakkında açık ve sakince konuşmalı ve özellikle zor zamanlarda yanlarında olacaklarını vurgulamalıdır.”

İyi ebeveyn olmaya adanın

Çocuklarının ebeveynleriyle nasıl iletişim kuracağını bilmesi gereklidir; ilişkilerinin değişmesi gerekmediğini bildiklerinden emin olun.

Karışık gözükse de, bu sizin için, siz ve çocuğunuz arasındaki güven bağını güçlendirme zamanıdır. Bu çocuğun hislerini kıracağından dolayı, yapılacak en sağduyulu hareket tutamayacağınız sözler vermemektir. Anne ve baba arasında olanların suçlusu onlar değildir.

Suçlamayın

İlişki bittiği ve aile bölündüğü için asla partnerinizi suçlamamalısınız. Başta çokça dargınlık, acı ve parmakla gösterip ilişki bittiği için birbirini suçlama arzusu olacaktır. Ama bu sadece işi çocuklar için zorlaştıracaktır.

Ayrılan ebeveynlerini düşünen bir çocuk

Bununla beraber, çok zor olsa da, en iyisi çekirdek ailenin bozulması için eski partnerinizi suçlamamaktır. Çocuklarınıza ayrılmaya kimin sebep olduğunu söylemek gereksizdir. Eğer bunu yaparsanız, çocuğunuzun dargınlık yüzünden isyankar ve itaatsiz olması ihtimalini artırmış olursunuz.

Çocuklara ayrıldığımızı söylemek zorunda kaldığımızda, iki tarafın da hissettiği acıya rağmen, durumla dikkatle ve sakin bir kafayla yüzleşmelisiniz. Bu süreci daha üstesinden gelinebilir kılacaktır.

Duygusal olgunluk göstermek çocukların gelecek ilişkilerde sağlam temeller atmasına yardım edecektir. Aynı zamanda psikolojik gelişimlerini bozabilecek travmalar oluşmasını da engelleyecektir.

Son olarak, boşanan kişilerin çocuklar olmadığını unutmayın; artık beraber yaşamak istemeyenler çocuklardır. Ayrılık ile ilgili konuların hiçbirine çocukları dahil etmeyin. 

Çocuklar herhangi bir gerekçe olmaksızın alınan keyfi bir karardan dolayı, ebeveynleriyle ya da aileleriyle aralarındaki iletişimi kaybetmemeli. İlişkiler biter ama aile sevgisi sonsuzdur.