Yeğenlerin Önemi 

Yeğenlerin Önemi 

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2018

Bir çocuk için amca/dayı veya hala/teyze, ikinci ebeveyn ve en iyi arkadaşı gibidir. Peki gerçekten yeğenlerin önemi nedir?

Oluşan büyülü bağdan dolayı anne ve baba olmanın eşsiz bir deneyim olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çok güçlü olan başka bir ilişki daha var.

Pek çok çocukluğu şekillendiren anneanne/babaanne, dede ve torun ilişkisinden de bahsedebiliriz; ancak bugünkü yazımızda yeğenlerin önemini vurgulamak istiyoruz.

Şüphesiz, amca/dayı veya hala/teyze olmak oldukça zenginleştirici ve tatmin edici bir deneyimdir; çünkü bir yeğeninizin olması demek hiç doğmayan çocuğunuzu büyütmek demektir.

Hayatlarımızı değiştirmeye, onları sonsuz sevgi ile doldurmaya başlıyoruz. Bize çocukluğun harikalarını hatırlatıyor ve bizi geleceğe hazırlıyorlar.

Yeğenler bitmek bilmeyen neşelerini bizimle paylaşıyorlar. Bunun karşılığında amca/dayı ve hala/teyzeler kendilerinin yanında hayatı öğrenme fırsatı sunuyorlar.

Yeğenlerimizi kendi çocuğumuz gibi seviyoruz. Onlarla maceraları ve sırları paylaşıyoruz. Yeğenler, bizi özel hissettiriyor ve kardeşlerimizle aramızdaki aile ilişkilerini güçlendiriyorlar.

Yeğenlerin önemi

Gururlu amca/dayı ve hala/teyzelerine çok şey katıyorlar. Hem de tahmin edeceğinizden daha çok. Kardeşinizin size armağanı olan bu ufaklık hakkındaki tüm güzel şeylere dikkat edin.

  • Gerçek sevgi! Bir yeğene sahip olmak onca sorumluluğa sahip olmadan çocuğunuzun olması gibidir. Harika anıları paylaşmaktan ibarettir. En zor iş ebeveynlerindir. Amca/dayı veya hala/teyzeler çocuğun kötü rüyaları, travmaları, beslenmesi, huysuzluğu vb. ile uğraşmazlar.
  • Çocukluğunuzu tekrar yaşayın. Yeğeniniz küçük maceralar ve şakalar sırasında size eşlik ederken amca/dayı veya hala/teyze olmak, bir çocuk olmanın ne demek olduğunu hatırlamak için zamanda geriye gitmektir. Mizah anlayışınızın geliştiğini fark edeceksiniz. Korkuları ve ön yargıları geride bırakarak eğlencenin ve neşenin tadına varırsınız.
  • Zayıf nokta. Yeğenler, amca/dayı ve hala/teyzelerin zayıf noktasıdır. Tereddüt etmeden onlar için her şeyi yaparlar. Yeğenler kimse de olmayan bir yeteneğe sahipler. En hassas noktalarımıza ulaşabilirler. Ne kadar alışılmadık olursa olsun, sadece gülümsemelerini görmek için isteklerini geri çevirmek imkansızdır.
amcasıyla onayan çocuk
  • Karşılıklı anlayışla mühürlenmiş bir bağ. Bir çocuk için, amca/dayı veya hala/teyzesinden daha iyi oyun arkadaşı yoktur.  Çocuğun ebeveynlerinin bile bilmediği şeyleri bilen kişiler amca/dayı ve hala/teyzelerdir. Amca/dayı ve hala/teyzeler, en komik sırların bekçileridirler. Bu da, aralarında büyülü bir ilişki yaratır.
  • Üzüntüye en iyi çare. Yeğeniniz yanındayken olumsuz duygu ve düşüncelere dalmak nasıl mümkün olabilir? Çok güçlü ve etkili bir şekilde neşe yayarlar. Enerjinizi yenilerler, otomatik ve doğal olarak dertlerinizi unuttururlar. Yeğenler, kötü ruh halini ortadan kaldırır ve yoğun bir günün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olurlar.
  • Kardeşiniz ve eşiyle olan bağınızı güçlendirir. Bu ufaklıklar sayesinde amca/dayı ve hala/teyzeler, aile bağlarını güçlendirebilirler. Bir çocuk resimdeki gibi olduğunda kaçınılmaz bir şekilde daha çok arar ve ziyaret eder. Aile, yeğeninizle vakit geçirmek için en iyi bahane olabilir.

Yeğenleri sevmek için daha fazla sebep

Tüm bunlar ve daha fazlası için yeğenler bizi dünyanın en özel ve en mutlu insanı haline getirirler. Hayatlarında kesinlikle önemli bir yere sahipsiniz. Karşılığında, minnettarlığın benzersiz bir simgesi olarak, size ellerinden gelen en değerli şeyi veriyorlar: koşulsuz sevgilerini.

teyze ve yeğeni

Bir resim, komik bir hikaye, bir kucaklama ya da bir öpücük, bir çocuğun sevgisini ifade etmesinin pek çok yolundan sadece bir kaçıdır. Tüm bunlar, onlar için öneminizin kanıtıdır. Büyük bir hayranlıkla, sizi her zaman dinler, anlar ve her şekilde korurlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.