Kusursuz Bir “Baby Shower” (Bebek Partisi) Nasıl Organize Edilir

Kusursuz Bir “Baby Shower” (Bebek Partisi) Nasıl Organize Edilir

Son Güncelleme: 18 Mart, 2018

Hamileyken ve tatlı bebeğinizin doğumunu beklerken hayatınız tamamen bu konu etrafında döner. Bebek bekleyen annelerin onlar için bir parti düzenlemeleri artık gelenekleşmiş bir uygulamadır. Bu makalede sizlere nasıl bebek partisi organize edeceğinizi anlatacağız.

Öncelikle unutmayın ki düzenleyeceğiniz parti, insanların mutlu olup keyifle vakit geçirebilecekleri bir parti olmalı. Ama sizin için de hazırlaması, hele ki bir de bebeğinizin “teslim tarihi” yakınlaşmışsa, kabusa dönmemeli ve başınızı ağrıtmamalı.

Kusursuz bir bebek partisi düzenlemek için tek ihtiyacınız olan şey biraz yaratıcılık ve iyi organize olabilmektir. Hadi o zaman, bir tarih belirleyin ve partiyi gerçekleştirin!

Kendinizi yorup tüketmeden kusursuz bir bebek partisi düzenlemek

bebek şekerleri
 • Bir davetli listesi oluşturmak kaçınılmazdır. Partinize katılacak kişi sayısını ve partinin gider maliyetini belirleyin. Önemli olan yapılacak kutlamanın bütçenize uygun olmasıdır.
 • Partiye gelecek kişi sayısına uygun bir şekilde partinin yerini belirleyin. Oturma odanız ya da dairenizin tümü, hatta belki de bahçeniz partiniz için yeterli olacaktır.
 • Bebek partisi için bir tema belirleyin. Tema, doğal olarak bebeğinizin doğumu olacaktır ama bebeğin cinsiyeti partide kullanılacak renk ve tarz seçimini belirleyebilir. Yine de tema belirlerken oyuncak hayvanlar, kıyafetler, gökkuşakları, tek boynuzlu atlar ya da “vintage” tarzda bir parti gibi seçenekleri dikkate alabilirsiniz.
 • Partinin davetiyelerini en az iki ay önceden gönderin. Davetiye göndermenin geleneksel kartla, e-mail yoluyla ve hatta video çekip göndermek gibi farklı yolları denenebilir.
 • Bebekle ilgili bir “ihtiyaç listesi” oluşturup davetlilerinize sunabilir ya da onları size alacakları hediyeler konusunda serbest bırakabilirsiniz. Eğer bebeğinizin ihtiyacı olabilecek her şeyi hali hazırda almış durumdaysanız, davetiyenize ekleyeceğiniz küçük bir dipnotla hediyeleri bebek bezi, bebek havlusu ve kişisel bakım ürünleriyle sınırlı tutmak iyi bir fikir olabilir.
 • Parti hediyelikleri. Davetlilerinize verebileceğiniz ufak tefek hediyelikler de sizin için bir seçenektir. Mini mücevher kutuları, küçük resim çerçeveleri veya üzerinde bebeğinizin ismi yazan küçük çikolatalar gibi partinize özel hediyelikler yaptırabilir ya da alabilirsiniz.

Bebek Partisi Menüsü

mavi lolipoplar
 • Parti menüsünün temasına karar verin. Tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar bu partilerin en sık kullanılan yiyecekleridirler.
 • Yemek masanızı, tatlı tabağının çekim merkezi olacağı şekilde düzenleyin. Güzel bir pasta ve çeşitli tatlılar seçin. Mesela, kendi yapacağınız şeker çubuğu şeklinde bir pasta, güzel bir seçenek olabilir.

Kendi anne babalarınızdan ve çocuğunuzun teyze, hala, amca ve dayılarından parti için yardım isteyin. Bebek partisi düzenlerken alacağınız her türlü yardım işinizi kolaylaştıracaktır.

Endişe ve stres yapmayın. Kendi bebek partinizi düzenliyor olmanın tadını çıkarın. Partinin amacı sizin iyi vakit geçirmeniz!

Bebek partisinde oynanabilecek oyunlar

Oyunlar , bebek partinizin bir diğer önemli parçasıdırlar. Bu oyunların kazananlarına vermek üzere basit ve eğlenceli ödüller alın ya da hazırlayın.

 • “Bel ölçümü tahmin et” oyunu. Bu oyun, bebek partisinde oynanan en eğlenceli oyunlardan biridir. Katılımcılara çeşitli uzunluklarda kurdeleler verilir ve hangi kurdelenin hamile annenin bel ölçüsüne en yakın olduğunu tahmin etmeleri istenir. Müstakbel annenin bel ölçüsüne en çok yaklaşan katılımcı, oyunu ve ödülü kazanmış olur.
 • “Yediğin nedir” oyunu. Bu oyun eşlerle oynanan bir oyundur. En az dört farklı içerikli bebek maması hazırlayın ya da satın alın. Kadınlar, erkeklerin gözlerini bir bezle bağlayıp bu mamaları tattırırlar ve amaç, erkeğin her mamanın içindeki malzemeleri seçebilmesidir.
 • “Bebeği besleme” oyunu. Bu oyun da eşlerle oynanan bir oyundur. Kadınların anne, erkeklerin ise bebek rolünü oynadığı bu oyunda, kadınların elinde bir şişe soda veya bira bulunur ve amaç “bebeklerini” en hızlı şekilde doyurmaktır. Oyunu, şişeyi ilk bitiren çift kazanır.
 • “Bacak bacak üzerine attın” oyunu! Partiye gelen her davetliye girişte bir kolye ya da benzeri nesne verilir. Parti boyunca bacak bacak üstüne atmış oturan birini gören, onun elindeki kolye ya da kolyeleri alır. Partinin sonunda en çok kolye kimde varsa oyunu o kazanır!

Verdiğimiz bu ipuçlarını dikkate alarak çok eğlenceli ve unutulmaz bir bebek partisi düzenleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.