Babadan bunalmış anneye annelik mektubu

Zaman içerisinde bizi çevreleyen şartlara bağlı olarak ilk defa anne olacak olmayı öğrenmek çoğunlukla karışık duygular yaratır. Bu sebepten ötürü bu yazımızda sizlerle ilk defa baba olan birisinden bunalmış anneye yazılan bir mektubu paylaşacağız.
Babadan bunalmış anneye annelik mektubu

Son Güncelleme: 20 Mart, 2019

İlk defa anne olmak birçok durumu beraberinde getirir ve hazırlıklı olmadığımız duygularla başa çıkmamızı ister. Zamandan zamana bunalmış hissedebiliriz hatta biraz endişeliyizdir de. Çünkü annelik beraberinde büyük sorumluluk getirir. 

Bebek sahibi olmak demek büyük bir sorumluluk ve özveri gerektirir. Bu yüzden belirsizlik ve sıkıntı çekmeye hazırlıklı olmak lazım. Ailenin yeni üyesi ilgi, bakım ve hepsinden de öte bol bol sevgi ve sabır gerektirecek.

Doğum haberinin hemen öncesinde bazı hatalar yapmak normaldir. Örneğin annelik düşünce ve fikirlerinizi toplamak için biraz zamana ihtiyaç duymanızı gerektirebilir. Bu ihtiyacınız çevrenizdeki diğer anneler tarafından doğru yorumlanmayabilir.

Belki de annenin nasıl düzgün şekilde annelik yapmayı öğrenmesi ve ona uygun davranması gerektiği onu endişelendirip özgüvenini düşürüyor olabilir. Bazen anne sessiz kalarak endişesini saklamaya çalışır ve bu tavır anneye zarar verebilir.

Stres ya da baskıyı sessiz kalarak bastırmaya çalışmak ya da içine çekilmeye yatkın tavırlar beslemek anneyi “ben ilgisiz bir ebeveynim” ya da “ben çocuğuma yeterince destek olamıyorum” gibi düşünmeye itebilir.

“Karnınızın içerisinde etrafındakileri iyiliğe teşvik eden bir ruh yatar. Bebeğiniz dünyaya geleceği için zaten oldukça endişeli olabilirsiniz. O yüzden şunu bilmenizi isterim: Sizin tek endişeniz bebeğinizi dikkatle korumak, ona vakit ayırmak, bakmak ve onu dünyanın en çok sevdiği ve en mutlu bebeği yapmak olmalı.” -anonim-

anne, baba ve bebek

Hep birlikte ve iyi bir takım olmak için bir arada.

Yeni anne olmak hayatımızın en güzel aşamalarından biri olur. Bu bir daha başınıza aynı şekilde gelmeyecek eşsizlikte bir deneyimdir. Artık dünyaya yepyeni bir insan (daha) getirmiş olursunuz.

Bu sebeple iyi bir takım kurmanın anahtarı bir arada olmak ve bu muhteşem ve büyük sorumluluğu birlikte sırtlanmaktadır. Birlikte girilen iş birlikte hallolur.

Bizi anneler olarak bekleyen sorumluluklar kolay olmayacak çünkü ufaklığımız ağlayacak, açlıktan şikâyet edip duracak, acı çekecek ve sizi gece birkaç kez uykunuzdan uyandıracak.

Belki gecenin ortasında sizi uyandırdığında belirsizlik içinde kalıp şu şekilde düşüneceksiniz: “Neden benim ufaklık rahatsızlık içinde ve ben neyi yanlış yapıyorum?”

“Sevgili eş ve çocuklarımın gelecekteki annesi, şu an bunalmış hissediyor olabilirsin ve belki de bir baba olarak yeterince üzerime düşenleri yapmadığımı düşünüyorsun ama yine de sakin kalmaya çalışıyorsun. Ama lütfen şunu anla: Yeni bir ebeveyn olmak hayatındaki en heyecan verici şeylerden biri olacak ama aynı zamanda bebek sahibi olmak hayatında büyük bir belirsizlik yaratacak. Seni anlıyorum ve bilmeni isterim ki biz bir arada olduğumuz ve hayatın bize sunduğu en güzel hedeflerden birine bağlılık gösterdiğimiz sürece çocuğumuz için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Emin olacağız ki çocuğumuz sağlıklı bir şekilde büyüyecek ve tamamen dengeli bir atmosferde gelişimini gösterecek. Bebeğimiz dünyaya geldiğinde kavga etmemiz için binlerce sebep olacak ve bu anlaşmazlıkları çözümlediğimizde bizler her gün daha iyi birer insan olmaya adım atıyor olacağız.”

İlk defa baba olduğunuzda geçirdiğiniz ilk birkaç ay

baba ve ufak bebek uyuyor

Evimizde bebeğimizle geçirdiğimiz ilk günler biraz karmaşık olacak çünkü yeterince deneyim sahibi olmayacağız. Ama ben baba olarak sana tüm desteğimi vereceğim ve küçük evladımızın esenliği ve sağlığını en ön planda tutmak için gereken sorumlulukları birlikte üstleneceğiz.

Senin dengeli bir şekilde beslendiğinden emin olacağım. Süt verme döneminde senin çocuğumuza gerekli tüm besinleri sağladığından emin olacağım çünkü bebeğin sağlıklı ve güçlü bir gelişim ve büyüme göstermesi biraz da buna bağlı.

Yeni ailemizin parasal ve finansal desteğini sunmak benim için de bir endişe sebebi. Ama endişelenme sakın. Ben çocuğumuzun hiçbir şeyden eksik kalmaması için gereken en iyi şekilde elimizdeki kaynakları yönetmeye çalışacağım.

Belki bebeğimiz dünyaya geldiğinde ilk aylarımız uzun süre evde kalmak anlamına gelecek ama bizim ufaklık büyüdükçe her şey daha iyi olacak.

Şüphesiz ki yeni ebeveyn olarak üstümüze aldığımız birçok sorumluluk var ama lütfen endişe etme! Çünkü çevremizde bizi seven birçok insan bizi zor zamanlarda da iyi zamanlarda da destekleyecek.

Arkadaşlarımız, akrabalarımız ve kendi ebeveynlerimiz bize değerli tavsiyeler verecek ve ufak hazinemizi ihtiyaç halinde ona bakma konusunda da bize yardımcı olacaklar.

Dinle, dua et ve ebeveyn olarak harcayacağınız tüm çabanın size daha da motivasyon getirmesini sağla ki bebeğimin her gününü daha da iyi yapayım.

İyi ilişkilerin sırrı iletişimden geçer ve dengeli ve mutlu bir aile kurmanın temel bileşeni iletişimdir. Ben zamanında ve sık sık eşimle bizi endişelendiren konularla ilgili iletişim halinde kalmak için elimden gelen her şeyi yapacağım.

İlginizi çekebilir ...
Annelik duygu durumunuzu değiştirebilir
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Annelik duygu durumunuzu değiştirebilir

Annelik içerisinde bir noktada anne özgürlüğünü ve bağımsızlığını (yani ben duygusunu) kaybetmeye başladığını hissedebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.