Doğumdan Sonraki An: Bir Anne Bebeğini İlk Kez Gördüğünde

Doğumdan Sonraki An: Bir Anne Bebeğini İlk Kez Gördüğünde

Son Güncelleme: 10 Ekim, 2018

Anne olma mucizesi, aslında doğumdan sonraki ilk görüşte aşk anında başlar. Bu güzel an, bebeğin annenin göğsüne yattığı, kalp atışını hissettiği, ağlamasını ve sıcaklığını duyduğu anda gerçekleşir.

Hamilelik boyunca geçen aylar bu özel anda özetlenmiş olur. Rahimde gelişen bu güzel canlıyı hissetiğiniz an tarif edilemez ve paha biçilemez.

Bu güzel anın annenin hayatında nasıl bir yeri olduğunu anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

Doğumdan sonraki an

Hamilelik, bir kadının anne olmaya hazırlanmasına yardım eder. Bu süreçte duygular gelişir, (anne sütü üretiminden sorumlu olan prolaktin gibi) hormonlar aktif hale gelir ve hisler değişir.

Bu sürede, birçok unutulmaz aktivite yapılır. Örneğin, bebeğin odasını hazırlamak çok rahatlatıcı bir aktivitedir. Bu değerli varlığın beşikte uyuyacağı anı hayal etmek harika bir duygudur.

Ayrıca, aylar geçtikçe endişenin artması da çok normaldir. Çektiği acı müstakbel anneyi o anın geleceğiyle ilgili uyarır; vücut hem şiddetli bir acı hem de mutlulukla dolar.

Yeterli süre geçtikten sonra o an gelir: Bebek doğar. Anne, bebeğini ilk gördüğü anda ona aşık olur. Tüm annelik içgüdüleri bu büyülü anda ortaya çıkar.

Bağlantı bir anda gerçekleşir: Bebek annenin sıcaklığıyla sakinleşir ve anne daha önce sahip olduğunu bilmediği bir koruma içgüdüsü geliştirir. Bu, eşsiz bir andır.

Bu anın tadını çıkarmalısınız, çünkü eğer tekrar çocuk sahibi olursanız bu anı farklı yaşayacaksınız. İki durum eşit olarak yoğun ve etkileyicidir ama birbirinden çok farklıdır.

uyuyan bebek

İlk görüşte aşk her zaman gerçekleşmez

O ani bağlılığı hissetmek harika bir duygudur, ama bu her zaman gerçekleşmez. Birçok sebepten dolayı çocuğuyla bağ kuramayan anneler de vardır.

Bu reddetmenin oluşmasında başta progesteron olmak üzere birçok hormonun etkisi vardır. Bu hormonun fazlasıyla salgılanması annenin çocuğu reddetmesine sebep olabilir.

Öte yandan, stresle başa çıkmayı sağlayan hormon seviyesinde önemli miktarda düşüş yaşayan kadınlar da doğum sonrası depresyon yaşayabilir. Bu durum, annenin zihninde değişikliğe yol açabilir ve tuhaf duygular hissetmesine sebep olabilir.

Ayrıca, travmatik bir hamilelik geçirmek ya da hoş olmayan şeyler yaşamak da bu gibi bir sonuç verebilir. Kötü bir ilişki yaşamak ya da hayatında ciddi bir değişiklik olması da annenin bebeğine karşı normal bir bağlılık geliştirmesine engel olabilir.

Özellikle ilk kez anne olan bazı annelerde reddetme durumu yaşanması yaygındır. Bu durumdan çıkmak ve çocukla annenin birbirine adapte olması birkaç gün alabilir.

Zaman geçtikçe, anne ve çocuk arasındaki bağ güçlenir. Bu dönemde genellikle, doğum sonrası hemen oluşmayan bağ telafi edilir ve hasret giderilir.

Bebeği beslemek ve bakmanın dışında, emzirmek, anne ile bebek arasındaki ilişkiyi daha fazla güçlendirir. Bunun sonucunda, birleşmeye bağlı olarak güçlü bir sevgi ilişkisi kurulmuş olur.

Bebek, meme ucuna tutunduğunda, iki vücut da hormonlarla dolar: Oksitosin, prolaktin ve endorfin bunlardan bazılarıdır. Bunlar bu koşulsuz sevgiden kaynaklanmaktadır. 

Bir bebek sahibi olma kararı çok önemlidir: Bu, o andan itibaren kalbinizin vücudunuzun dışında da çarpacağını kabul etmek demektir.

–Elizabeth Stone–

Doğumdan sonra anne-çocuk ilişkisi

Bu yeni hayatı kabul etmek ve anlamak zaman ister. Bebeğin, bu anlamadığı ve iletişim kuramadığı bu yeni dünyaya adapte olması gerekir. Bu yüzden, ağlar.

Anneninse, sorumlu olduğu yeni bir canlı olduğunu anlaması gereklidir. Onu mutlu etmek için bol miktarda ilgi ve koşulsuz sevgi göstermesi gereklidir.

anne kucağında bebek

Bağlanma olması nasıl sağlanır

Çoğu hastane ya da doğum merkezi, doğumdan sonra bebeği anneden almaktansa, onu önce annenin kucağına ya da göğsüne koymayı ve daha sonra alıp temizleyerek giydirmeyi tercih etmektedir.

Bu iki kişi arasındaki bağın güçlenmesi için ilk saat çok önemlidir. İkisinin de birbirine ihtiyacı vardır.

Anne ile çocuğun, hayatları boyunca sürecek bu bağı kolayca kurabilmesi için bu sürede ikisini de rahatsız etmemek daha iyi olacaktır.

Eğer bebek annesinden hemen ayrılırsa, bebek gelecekte de yalnız ya da uzak hisedebilir.

Ayrıca, anne için de bebeğine bakma ihtiyacının az olmasına yol açabilir. Üzüntü, suçluluk ve depresyon da yaşanabilecek hislerden bazılarıdır.

Kısacası, anne ve çocuk arasındaki ilişkiye saygı duymak çok önemlidir. Onların macerası daha yeni başlıyor ve emzirme ve annenin koruyucu vücut sıcaklığı da bu maceranın ilk durağı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.