İlk Kez Teyze Olmak

Herhangi bir sebeple çocuk sahibi olmamış ve ilk kez teyze ya da hala olup, ilk yeğenlerini kucaklarına almanın mutluluğunu yaşayacak kadınlar, her gün yetişen koşulsuz bir sevgiyi keşfedeceklerdir. Bu onları ikinci bir anne yapacaktır.
İlk Kez Teyze Olmak

Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2018

Genel olarak, anne olmayan ve ilk kez teyze olacağına dair harika haberi alan biri, inanılmaz ve tarif edilemez bir duyguya sahip olacaktır. Durumdan, andan ve hatta yaştan bağımsız olarak, bir yeğenin gelişi çok özel bir şeydir.

Dünyaya gelen bu bebek, kuşkusuz evin sevinci olacaktır. Ayrıca, teyzesinin bir destekçisi olacağı birçok haylazlığın da kahramanı olacaktır.

İlk kez teyze ya da hala olduğunuzda, yeğeninize yeni şeyler öğretmek, her bir dönüm noktasında resimlerini çekmek ve ona lezzetli tatlılar ya da atıştırmalıklar hazırlamak için her zaman istekli olacaksınız.

Bu yeni bebeğin ikinci annesi olacaksınız ve heyecanla ilk kez size “teyze” diyeceği anı bekleyeceksiniz.

Uykuya dalarkenki o ayrıcalıklı anda yanlarında olmak için daima hazır olacaksınız ve bunu da defalarca tekrarlamak isteyeceksiniz. Ayrıca, kim olduklarını şekillendirecek küçük ama etkili yorumlar yapıyor olacaksınız.

Birlikte televizyon ya da çizgi film izleyip, izledikleriniz hakkında sohbet etmek ve fikir alışverişinde bulunmak keyifli bir aktivite olabilir. Ayrıca, küçük anlarda onlara hayatları için faydalı olacak değerleri yansıtır ve vurgularsınız.

Buna rağmen, yeğeninizi çok sevmeniz, disiplinli olmayacağınız anlamına gelmez. Onu bir insan olarak şekillendirmeye yardımcı olmalısınız. Her zaman kişisel gelişimine katkıda bulunmalı ve iyi bir rol model olmalısınız.

İlk Kez Teyze Olduğunuzda Takip Etmeniz Gereken 5 Altın Kural

Bazen ondan sorumlu ebeveyn siz olmadığınız için yeğeninizin eğitimini ciddiye almayabilirsiniz. Bu aslında bir hatadır.

İşte olabileceğiniz en iyi teyze olmak için beş altın kural:

1. Olağanüstü Bir Teyze Olun, Akran Değil

Ebeveynleri etrafta olmadığında, teyzenin rolü devreye girer. Yeğeninizin bu durumda bir rehbere ihtiyacı olacaktır, bir arkadaşa değil.

Günümüzde, bir teyzenin korkularını ve sorunlarını yeğeniyle paylaşması çok yaygındır. Ancak ilk kez teyze olmak, ebeveynler gibi sınırlar ve kurallar koymak gerektiği anlamına gelir.

teyze yeğen gülümsüyor

2. Çocukluğundan İtibaren Yeğeninizi Disipline Edin

Teyze olarak, görevlerinizden biri yeğenlerinize genç yaşlardan itibaren ev işlerine yardımcı olmayı öğretmek ve onları ebeveynlerin koyduğu kurallara uymaları gerektiğini anlamaları için desteklemektir.

Öte yandan, kötü davranışlara göz yummamalısınız. Yeğeniniz hatalı olmasına rağmen sizden destek bulursa, durumun kontrolünü ele geçirir ve kendini ebeveynlerine karşı çıkacak güçte hisseder.

“Yeğeniniz, sizi hem tatlı anlarını ve hem de kötü anılarını paylaşacağı ikinci bir anne olarak görüyor olacak.”

3. Yeğeninize Kaliteli Zaman Ayırın

Çoğu zaman, teyzeler yeğenleriyle aynı evde yaşamaz. Ayrıca, ona iş ya da diğer meşguliyetler sebebiyle istediği zamanı ayıramayabilir.

Bu nedenle, boş zamanlardan yararlanmalı ve birlikte olduğunuzda bunu kaliteli anılara dönüştürmelisiniz. Konuşmak ve birlikte biraz vakit geçirmek için egzersiz yapmak veya birkaç saatliğine yürüyüş yapmak iyi bir fikir olabilir.

Yeğeniniz kesinlikle bu zamana değer verecektir. Kısa da olsa, o güzel anları her zaman hatırlayacaktır.

4. Her Zaman Kolay Olmasa Da Doğruyu Söyleyin

Şüphesiz ki, kendine güven duymak bir zorluğun üstesinden geldikçe oluşur. Bu nedenle, yeğeninize karşı aşırı korumacı davranmamalısınız. Bu, zorlukların üstesinden gelmek konusunda güçlenmesine yardımcı olur.

Doğru zamanda, gerçekten başarılı olduğunda  ona övgüde bulunmalısınız. Eğer bir sebepten ötürü yeğeniniz hedefine ulaşamazsa, ona kendini işe yaramaz hissettirmemelisiniz. Ancak ona bir şampiyon gibi de davranmamalısınız. Onun mağlubiyetlerinden ders çıkarmasına yardımcı olmalısınız.

teyze yeğen oyun oynuyor

5. Başları Belaya Girerse Her Zaman Arkasında Olun

Yeğeniniz aile gözetiminde değilse kısa vadede ciddi bir sorun yaşanması beklenmedik bir olay olmayacaktır. Bu yüzden teyze olarak göreviniz, kaç yaşında olursa olsun yeğeninize destek vermektir.

Gösterdiğiniz ilgi, çocuğu bunaltmamalıdır, çünkü bu, çocuğun davranışlarının özgür olmamasına sebep olacaktır. Ayrıca, artık ona yol gösteren sevgili teyzesi değil, güvenmediği bir kişi konumunda olacaksınız.

Teyze ya da hala olmak bir nimettir. Yeğeniniz sizi, hem tatlı anları hem zor anları paylaşabileceği ikinci bir anne olarak görecektir.

Ona değerli hayat dersleri vermek ve önemli ilkeleri aşılamak için onun üzerindeki güvenilir etkinizden yararlanın. Ayrıca tüm sevginizi verin, çünkü karşılığında çok daha fazlasını alacaksınız.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.