Sırf anne oldunuz diye bırakmamanız gereken 5 şey

Sırf anne oldunuz diye bırakmamanız gereken 5 şey

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2018

Birçok anne, anne oldukları için kişisel hayatını ihmal eder. Bazı durumlarda bunu bir bahane olarak kullanırlar ve suçluluk duyarlar. Annelik görevinin onları, gerçekte olmasa bile, kendi hayatlarını terk etmeye zorladığı durumlar da vardır. Ama sırf anne olduğunuz için yapmayı bırakmamanız gereken şeyler var.

Annelik aşamasında bir kadın için birçok şeyin değişmeye başladığı doğrudur. Ancak bu değişimleri daha iyi bir yaşam sağlamak için dengelemenin yolları var. Anne olarak ailelerimizle ilgilenmek için çok fazla fedakarlık yaptığımızı fark ettiğimizde, bir kadın olarak durumumuzu gözden geçirmeliyiz.

Kadının değeri hayatının hiçbir aşamasında azalmaz. Kendimize değer vermek ve bizi rahatsız eden ve gelişmemizi istemeyen her şeyden uzaklaşmak görevimizdir.

Aileyle ilgilenmek çok fazla zaman alır ve hayata devam etmemiz için gereken enerjiyi tüketir. Ancak, biraz organizasyon ve kararlılıkla kendi yararımıza olabilecek bir şeydir. Bu yüzden, günlük rutininizin dışında sırf anne oldunuz diye bırakmamanız gereken 5 şey vardır.

Sırf anne oldunuz diye bırakmamanız gereken şeyler nelerdir?

1.- Görünüşüne özen göstermek

İnsanların kendilerini tanımlayan bir tarzı vardır. Kıyafetlerimiz, kullandığımız aksesuarlar ve saç şeklimiz bizi tanımlar. Bu tarz arada değişiklik gösterse de, genelde belirli bir şekli vardır. Bu yüzden, bu tarz aniden değiştiğinde bizi tanıyan ve eski halimizi bilen insanlar şaşırabilir.

makyaj yapan anne

Genelde kadınlar anne olduklarında görünüşleri konusunda radikal bir değişikliğe giderler. Zamanının olmadığını söyleyerek, alışılageldik stillerini değiştirmeye başlarlar. Kilo aldığı ve bakımsız olduğu bellidir ve hamilelik bunun en büyük bahanesidir.

Bunun yerine, mümkün olduğunca kendimize vakit ayırmaya çalışmalıyız. Çünkü eğer istersek, mutlaka bir yolunu buluruz. Kendinizin ve çocuğunuzun bakımı arasında bir denge kuramadığınızda, kimse sizi yargılamaz.

2.- Bir partner aramak veya partnerinizle paylaşımda bulunmak

Bekar annelerin kendini sadece çocuklarına adaması normaldir. Bu yüzden başkalarıyla romantik ilişkilere zaman ayıramazlar. Ancak, partneri olan anneler de, bazen annelik görevleri nedeniyle onları ihmal ederler.

Bu kaçınmamız gereken bir davranıştır. Çünkü çiftlerin ilişkisi birbirlerine güvenmelerini, sevildiklerini hissetmelerini, arkadaşımız olan birinin varlığını bilmelerini ve iyi hissettikleri birine sahip olmalarını sağlar.

mutlu aile

Ayrıca, üzerimize çöken annelik stresinden de kurtulmamıza sağlar. Bu yüzden, arada bir partnerinizle dışarı çıkmak veya romantik anlar yaşamak özgüvenimizi arttırır ve kendimize daha iyi bakma isteğini getirir.

3.- Hobilerinize zaman ayırmak

Anneler günün çoğu saatini çocuk programları izleyerek, çocukların sevdiği şarkıları dinleyerek, onların kitaplarını okuyarak ve onların oyuncaklarıyla ilgilenerek geçirirler. Bu durum bize sevdiğimiz şeyleri yapmak için gerekli vakti bırakmaz.

Bu rutin bizi zamanla sıkar ve hayal kırıklığına uğratır. Bu yüzden, kendimizi iyi hissettiren şeyleri yapmayı bırakmamalıyız. Bu bağlamda, istediğimiz programları izlediğimiz, kendi müziklerimizi dinlediğimiz ve bizi tatmin eden şeyleri yaptığımız bir zaman dilimi ayırmalıyız. Bu, birlikte yaşama kurallarının bir parçası olması gereken bir şeydir.

4.- Sağlığınıza dikkat etmek

Anneler, annelik bahanesine sığınarak sağlıklarına dikkat etmeyi ihmal ederler. Örneğin, yeterli zaman olmadığı için check-up yaptırmamak, ileride daha büyük bir sorunu beraberinde getirebilir.

Bu nedenle, ailenizle ilgilenebilmeniz için kendinize gerekli vakti ayırmalısınız. Eğer sağlığınız anneliği birkaç saatliğine bırakıp hastaneye gidecek kadar önemli değilse, unutmayın ki hasta olduğunuzda çok daha fazla vakit harcamak zorunda kalacaksınız. Kendiniz ve çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şey kendinize bakmaktır.

5.- Arkadaşlarla görüşmek

Bebeklerine vakit ayırmak için kendini ihmal eden bütün kadınlara, çocukların olmadığı ortamlarda birlikte vakit geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Bazı anneler arkadaşlarıyla zaman zaman buluşur, ama çocukları da bir kenarda oynuyor olur. Bu, çocuk sahibi olmayan arkadaşlarla görüşmeyi bırakmanız anlamına gelir.

Ara sıra arkadaşlarla dışarı çıkmak ve yetişkin olarak onlarla zaman geçirmek biriken stresi azaltmak ve atmosferi değiştirmesi açısından oldukça faydalıdır. Anneliğin tek şey olmadığı anlar yaşamak, farklı düşünmemize ve biraz rahatlamamıza yardımcı olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.