Bebeğinizi Doğumdan Önce Mutlu Edecek 6 Şey

Bebeğinizi Doğumdan Önce Mutlu Edecek 6 Şey

Son Güncelleme: 27 Nisan, 2018

Bebeğiniz için doğum öncesi stimülasyon gibi özel bakım sağlamak, sevgi bağları oluşturmaya yardımcı olacaktır. Bu bağlar sadece sizi çocuğunuzla bağlamaz, aynı zamanda bebeğinizi hamilelik sürecinde mutlu eder.

Doğanın en sıra dışı mucizelerinden biri, yani hamilelik meydana geldiğinde, hemen ve özel bir ortaklık ortaya çıkar. İşte bu yüzden, bebeğimizin doğumundan önce bile onu mutlu eden şeyleri her zaman çok iyi biliriz.

Hamile olmanın getirdiği duygu, çoğu kadın için tarif edilemez bir duygudur. Bu yüzden sık sık şunu duyar ya da okuruz: “Bu sadece deneyimlediğinizde anlayacağınız bir şey.”

Bebeğimizi, anne karnında geliştikçe, rahat ve mutlu hissettirmek için yapabileceğimiz birkaç eylem vardır. Aşağıda annelerin bunu başarabilmesinin bazı yollarını vurguladık:

Doğumdan önce etkili bebek bakımı

Tüm hamilelik süresince bebeğe özel bakım sağlamak, bebeklerinin refahı konusunda endişe duyan müstakbel annelerin temel önceliği haline gelecektir. Bu yüzden doğum öncesinde iyi bir bakım sağlamak onların gelişimi için çok önemlidir.

Olağandışı bir şey tespit edilirse, düzenli kontroller doktorun bu rutinde herhangi bir değişiklik yapılmasını önermesine izin verir.

Doğumdan önce bebeğinizin sağlığını korumak

Mükemmel bir beslenme şekline sahip olmak, iyi bir şekilde nemlendirmek ve egzersiz yapmak da gelişmekte olan bebeğinize kaliteli bakım sunmak için iyi bir yoldur. Siz kendinizi iyi hissettiğinizde, içinizde büyüyen o küçük hayat da iyi olacaktır .

Sağlığımıza dikkat etmek, onları ne kadar sevdiğimizi ve çok mutlu olmalarını istediğimizi göstermenin bir yoldur.

İletişim ve duyuşsal bağ

Doğmadan önce bebekle konuşmak, gelecekteki gelişimlerine yardımcı olacak erken uyarı araçlarının önemli bir parçasıdır. Bu türden iletişimin duygusal ve nöronal faydaları güçlü bir bağlayıcılığı güçlendirir.

bebeğine ses dinleten kadın

Bebeğin kulakları gestasyonun ikinci trimesterinin başlangıcında gelişir. Bu kilometre taşı, özellikle annenin sesi gibi rahmindeki sesleri dinlemelerini sağlar.

Rahimdeki bir bebek, ses dalgaları tarafından dahili olarak üretilen yüksek frekanslı iletime bağlı olarak, annenin yaydığı sesleri açıkça duymaktadır.

Doğum öncesi stimülasyon

Bebeğimizle iletişim kurmanın ve iyi bir bağlantı kurmanın bir başka yolu da doğum öncesi uyarımdır. Göbeğimize yumuşak bir şekilde dokunarak çocuğumuzu okşayabiliriz ve böylece bebeğimiz, dokunuşumuzu hissedebilir.

Hamileliğin son birkaç ayında, onlarla etkileşime girebileceksiniz. Sizi orada dinlediklerini gösteren açık işaretler alacaksınız. Ayrıca bir şeyi çok fazla sevdikleri zaman çok hareketli olduklarını fark edeceksiniz.

Diğer aile üyeleriyle iletişim kurun

Fırsat bulduğunuz her zaman, ailenin diğer üyelerini hamilelik sürecine dahil edin.

Her aile üyesi ve yakın arkadaşlarla sürecin her adımını kutlayın. Örneğin, bebeğin anne karnında hareket ettiği zamanı kutlayın, çünkü bu durum ne kadar hızlı büyüdüğünü göstermektedir.

annesinin hamile karnını öpen bebek

Hamileliğin ne kadar ilerlediğine bağlı olarak, bebek diğer sesleri ayırt edebilir. Bu dünyada kendilerini çok mutlu hissedecek; istendiklerini, sevildiklerini ve hoş karşılandıklarını hissedeceklerdir.

Fırsat duygusu

Hepimizin olduğu gibi hamileliğin son birkaç ayında bebeğin de dinlenme saatleri ve aktif saatleri vardır. Dinlenme ya da etkinlik anlarını, onları bölmemek adına tespit etmeye çalışmak yararlı olacaktır.

Dinlenme dönemlerini fark etmezseniz, onları okşayıp şarkı söyleyerek uyandırırabilir ve rahatsız edebilirsiniz.

Gebeliğin son aşamasında, bebekte anksiyete düzeyi artmaktadır. Bu rahimde kalan küçük alanın rahatsızlığından kaynaklanır.

Bu nedenle, bu dönemde iletişim ve stimülasyon sıklığını artırmanız önerilir.

Hamileliğin bu son aşamasında, rahatlamak için şarkılarla veya sakinleştirici kelimelerle fiziksel teması birleştirebilirsiniz. Çok huzursuz görünürlerse, uzanırken pozisyonlarınızı değiştirebilir veya daha rahat hissetmelerine yardımcı olmak için biraz yürüyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.